ایسنا نوشت: سازمان هواشناسی کشور در واکنش به وقوع پدیده ال‌نینو و پیش‌بینی پاییز و زمستانی سرد در سال جاری توضیحاتی ارائه کرد.

سازمان هواشناسی کشور طی یک گزارش جداگانه، توضیحاتی در این زمینه ارائه کرده است که متن این گزارش بدین شرح است: «با توجه به رسانه‌ای شدن موضوع حاکمیت ال‌نینوی قوی روی اقیانوس آرام و احتمال برداشت‌های نادرست، مطالب زیر از سوی سازمان هواشناسی کشور که مسئول تهیه پیش‌بینی‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت، فصلی و اقلیمی است، تهیه شد.

دورپیوند ال نینو-لانینا یا انسو، پدیده‌ای بزرگ مقیاس است که روی مناطق حاره‌ای اقیانوس آرام شکل می‌گیرد و دوره برگشت آن ازسه تا هفت سال است و دارای سه مرحله: ال نینو، خنثی و لانینا است.

ال‌نینوی امسال با توجه به حالت شکل‌گیری آن به ال‌نینوی کلرادو موسوم است و با توجه به افزایش سه درجه‌ای دمای آب در مناطق مرکزی تا سواحل کشور پرو، در بخش حاره‌ای اقیانوس آرام می‌توان گفت که در 50 سال گذشته کم‌سابقه است. داده‌های تاریخی مربوط به شاخص ال نینو-لانینا از 250 سال گذشته تاکنون در دسترس است.

موضوع مهم در رابطه با پدیده‌های دور پیوند، طولانی بودن بسامد آن‌ها است که از حدود دو ماه (MJO) تا هفت سال (ENSO) است.

شایان توجه است که مهم‌ترین دور پیوندها مانند NAO, AO, MEI, MJO و همچنین مانسون هندوستان اثر مستقیم روی ایران دارند ولی ال‌نینو اثر غیر مستقیم داشته و تنها با تاثیر روی سایر دورپیوندها، مقدار و توزیع زمانی و مکانی بارش و دما را متاثر می سازد.

اثر مستقیم انسو در مناطق حاره‌ای و استوایی، قوی و آشکار است و با افزایش فاصله به سمت شمال یا جنوب از شدت اثرگذاری آن کاسته می‌شود.

مرکز ملی اقلیم‌شناسی سازمان هواشناسی کشور از سه ماه گذشته در پیش‌بینی ماهیانه و فصلی خود که همواره در هفته دوم هر ماه صادر می‌شود به رخداد ال‌نینوی قوی امسال اشاره کرده و با توجه به اثر آن بر شرایط جوی، پیش‌بینی فصلی، بارش و دما طی پائیز و زمستان را در سطح کشور با متن و نقشه ارائه کرده است، این پیش‌بینی‌ها بی‌درنگ در سایت سازمان بارگذاری می‌شوند.

مطابق پیش بینی فصلی این مرکز، برای پاییز امسال با توجه به اثر ال‌نینو، بارش با آغازی زودتر از فصل و با گرایش به نرمال یا بیش از نرمال پیش‌بینی شده است. همچنین میانگین حدود یک درجه بیش از نرمال 50 ساله برآورد شده است که با توجه به روند افزایش چند دهه اخیر، انحراف چندانی از دمای فصل ندارد.

موضوع مهم در این رابطه بیان میانگین در یک دوره یک تا سه ماهه است و باید توجه داشت که نوسانات دما و بارش می‌تواند قابل توجه باشد که ویژگی عادی شرایط جوی است و معمولاً دوره تناوبی حدود یک هفته دارد.

برای زمستان امسال نیز انتظار می‌رود که بارش نرمال با گرایش جزئی به کمتر از نرمال باشد و دمای هوا بویژه در نیمه دوم زمستان تا 1/5 درجه بیش از نرمال پیش‌بینی شده است.

بررسی شاخص دور پیوند ال‌نینو و لانینا نشان می‌دهد که سرمای شدید زمستان 1386 با لانینا همراه بوده است که طی آن دمای هوای تهران برای حدود 10 روز همواره زیر صفر بود و کمینه دما نیز طی یک ماه زیر صفر باقی ماند و کمترین آن به منفی 11 درجه سانتی‌گراد رسید. طی این دوره کم ترین دما در اردبیل، همدان، شهرکرد، مشهد، فرودگاه امام، بیرجند و رشت به ترتیب به 32، 31، 21، 20 ، 12 درجه زیر صفر ثبت شد و حتی در اهواز به صفر رسید. همچنین سرمای سال 1386 با بارش برف در سطح کشور همراه بود و در خراسان رضوی درختان انار 50 ساله را خشکاند. شایان توجه است که کمینه مطلق دمای تهران طی 65 سال گذشته در 18 دی 1347 به میزان 15- درجه ثبت شده است.

از دوره‌های بسیار سرد دیگر می‌توان به زمستان سال‌های 1341، 1347، 1361، 1351 و 1376 اشاره کرد که چهار مورد آن‌ها با لانینا و دو مورد با حالت خنثی همراه بوده‌اند.

رخداد دوره‌های با سرما یا گرمای شدید و گسترده در سطح کشور را سازمان هواشناسی کشور با دقت خوب تا دو هفته قبل از رخداد پیش‌بینی می‌کند. بدیهی است که متولیان مدیریت بحران کشور با توانایی و کارایی موجود به سادگی آن را به فاصله چند روز مدیریت می‌کنند و هماهنگی بین سازمان هواشناسی و وزارت کشور در مدیریت مخاطرات جوی سابقه چند ده ساله دارد.

شایان توجه است که در سرمای سخت مربوط به سال 1386 علی‌رغم هشدار سازمان هواشناسی، به علت قطع صدور گاز از سوی کشور ترکمنستان، بحران کمبود حامل‌های انرژی در سطح کشور و بویژه استان‌های نوار شمالی کشور را به مدت یک ماه فراگرفت که ان شاالله با توجه به توسعه شبکه انتقال نفت، گاز و برق و افزایش توان تولید، چنین پیامدهایی را شاهد نخواهیم بود».

۴۷۴۷

کد خبر 469943

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 32
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام US ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۸
  76 10
  هان حالا متوجه شدم
 • بی نام A1 ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۸
  85 17
  این حرف ها رو آمریکایی ها زدند با ابر کامپیوتر تا یک سال دیگه هم پیش بینی می کنه
  • بی نام A1 ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۸
   12 23
   خب حالا ما چیکار کنیم؟اگر از داده های اونا استفاده کنیم یکی صداش در میاد اگر استفاده نکنیم یکی دیگه صداش در میاد.شما بگین ما چیکار کنیم؟
 • روزبه A1 ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۸
  67 12
  بی احترامی نشه به این دوستان اما من شخصا اعتقادی به پیش بینی های هواشناسی ایران ندارم
 • ایرانی A1 ۱۵:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۸
  35 6
  سرمای سال ۸۶ رو یادم میاد،خیلی سرد بود نصف ایران زیر برف بود...خرم آباد هم زیر صفر بود هم بارش سنگین برف داشت...
  • هما RU ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۱
   9 4
   یادمه چقدر ذوق ذوق میکردیم که بعد از سالها بی برفی و کم برفی، داریم برف میبینیم
 • محمد A1 ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۸
  28 8
  ستاد مدیریت بحران اگه پیش بینی کن بود وقتی توفان شروع میشد نمیومد خبر بده تو تهران توفان شده حداقل قبلش خبر میداد ..چه ستادی دلتون خوشه؟ این ستاد و مدیریت تابستون امسال کاراییش رو نشون داد .مقدار گردغبار شدت توفان از پارسال هم بدتر شد تو تهران ..جالبه وقتی شروع شد زیرنویس شبکه خبر گفت قراره توفان بشه ..به نظر شما پیش بینی هواشناسی امریکا که بدون پارازیت انجام میشه با اون تجهیزات پیشرفته رو میشه رد کرد دل خوش کرد به پیش بینیای الکی و در پیت و اشتباه هواشناسی ایران ؟ چند بار سیل اومد چند بار توفان شد تابستون امسال هواشناسی فقط یک بار یا دوبار رو تونست اطلاع بده هربار هم گفتم بخاطر وجود پارازیت نمیشه پیش بینی کرد خبر انلاین لطفا ثبت کن اگه بی طرفی
 • ایمان A1 ۱۶:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۸
  38 6
  توفان نزدیکای تهران شکل میگیره شما نمیتونید پیشبینی کنید بعد میاید حرف از تاثیرات ال نینو و آینده میزنید صد بار میگید بارندگی دو بار بارون میاد . خنده دار تر اینه که پیشبینی روزانه هم اینجوریه : امرروز هوا صاف . تا قسمتی ابری . گاهی نیمه ابری . اواسط روز ابری و احتمال بارش باران پراکنده . رعد و برق و ....
 • بی نام A1 ۱۶:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۸
  9 19
  پس وزارت نیرو الکی شلوغش کرده بود. هم بارندگی ها نرماله و هم دمای هوا از نرمال بیشتر
 • بی نام A1 ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۸
  6 10
  احتمالاً؟
 • بی نام A1 ۱۷:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۸
  20 9
  زیاد بود نخوندم ، یکی خلاصشو بگه ممنون میشم
  • من DE ۲۰:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
   11 7
   مگه بیکارم برات بگم تنبل خان چشم داری برو بشین خودت بخون
 • بی نام IR ۱۷:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۸
  45 3
  امروز مشاور سازمان هواشناسی در بخش خبری شبکه 5 می گه که خوب زمستون دیگه هر اتفاقی ممکن بیفته، زمستونی که نباره زمستون نیست که. مثل پیرمرد های قدیمی حرف می زد. این سازمان باید یه خونه تکونی اساسی کنه و متخصص های جدید و امکانات جدید رو بکار ببرن
  • آریایی A1 ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۹
   8 30
   خب تو که متخصصی برو
 • علی A1 ۱۹:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۸
  7 5
  ها؟
 • سیا A1 ۱۹:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۸
  17 3
  اگر سازمان هواشناسی ایران اینمورد را گفته ، پس حتما زمستان گرمی در پیش خواهیم داشت. اینا همیشه برعکس پیش بینی میکنند ، شایدم کواکب باهاشون لجند هرچی میگویند برعکس در ایران اچرا میکنند.
 • مجید A1 ۲۰:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۸
  25 3
  خدا وکیلی خبر جان خودت متوجه شدی چی نوشتی؟؟
 • شهروند A1 ۲۲:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۸
  21 3
  عزیزم در امریکا و کانادا 45 روز با جزییات ساعت به ساعت و تا چندسال بصورت روزانه دما را پیشبینی میکنند. من الان وضعیت هوای سال دیگه شهرم رو میدونم چه قدر سرد است چه لباسی نیاز دارم هزینه الکتریسیته برای تهویه چه قدر هزینه داره و غیره
 • وهب IR ۰۷:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۹
  12 3
  درکل ایران روی کمربند خشک زمین واقع شده و درکوتاه مدت هیچ پدیده جوی حال و هوای عمومی کشور عزیزمون عوض نمیکنه
 • هادی A1 ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۹
  11 1
  با سلام کارشناس هواشناسی بلد نبود حرف بزنه ، داشت تو منزلش با خانواده صحبت میکرد میگفت بچه رو ببر دارم با رادیو حرف میزنم بعد هم میگفت زمستان باید سرد باشه دیگه حالا النینو باشه یا نباشه
 • ایرانیم A1 ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۹
  9 22
  آمریکا چرت میگه
 • ارمان A1 ۱۶:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۹
  21 2
  اخرش نفهمیدیم زمستان امسال هوا سرد میشه یا نه ؟ خودتونم به حرفتون اطمینان ندارید ۰
 • hamed A1 ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۱
  14 3
  اینم از تاسوعا و عاشورا خبری از بارندگی که نبود هیچ آسمونم آفتابیه.واقعا دستتون درد نکنه با این پیشبینی.به امید شما وایسیم باید منتظر هر اتفاقی بود
 • نخود هر آش A1 ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
  15 2
  حالا این پدیده ال نینو با پدیده و رانت و اختلاس ارتباطی هم دارن؟ من فکر می کتم شباهت این دو پدیده در "یهویی" بودنشون باشه ... پدیده ال نینو یهویی مقدار زیادی باران و برف و سرما واسه این ممالکت میاره پدیده رانت و اختلاس یهویی مقدار زیادی پول و ثروت و ... این مملکت رو می بره ... مدیونید اگه فکر کنید منظورم از پدیده، پدیده است
 • حامد A1 ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۲
  11 4
  خدا کنه بمیریم از این زندگی کوفتی راحت بشیم
 • بی نام A1 ۱۶:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۲
  5 3
  والا چی بگم ، حالا ما چه طوفان بسه چه نشه ، همینجوری حالمون خرابه، خدا کریمه
 • حمیده آزادیفر از نورآباد فارس IR ۲۱:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۲
  2 7
  با سلام و خسته نباشید به شما خوشحالم که هموطنان رو در جریان وضعیت هوا قرار میدین
 • کون لق ال نیینو IR ۱۶:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۳
  10 2
  من میگم باید با ورود ال نینو به ایران جشن بگیریم
 • بی نام A1 ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۶
  7 3
  االکى ميگه...
 • بی نام A1 ۱۹:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۱
  8 1
  فقط جدی بگیرید وآماده باشید،
 • رسول A1 ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۶
  1 10
  تو بوشهر که برف وسرما نمیاد خخخ بر عکس مردمه
 • رضا از تبریز IR ۱۷:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۲
  6 0
  کاش هوا خیلی سرد بشود مدرسه ها تعطیل شوند چه میشه ؟؟؟؟؟؟؟ ای جونم