امام جمعه موقت اصفهان: اصولگرا و اصلاح‌طلب اختلاف اساسی ندارند/ اختلافات بر سر مسایل فرعی است

به گزارش مهر، امام جمعه موقت اصفهان گفت: اصولگرا و اصلاح‌طلب تقابل اساسی ندارند اما دشمن می‌خواهد اینگونه القا کند که ایرانیان به دو بخش تقسیم شده و با یکدیگر اختلاف اساسی دارند.

آیت‌الله سید ابوالحسن مهدوی در مجلس عزاداری اباعبدالله‌الحسین اظهار داشت: اصولگرایان اصول چهارگانه اسلام، انقلاب، ولایت‌فقیه و حضرت امام را قبول دارند و شخصی که اسلام را قبول دارد یعنی اصلاحات را نیز قبول دارد.

وی افزود: از سویی اصلاح‌طلبان نیز اصول چهارگانه بیان شده را قبول دارند، بنابراین این دو گروه در اصول تقابلی ندارند و اختلاف آنها تنها بر سر موارد فرعی است.

امام جمعه موقت اصفهان با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب فرمودند نباید دو طیف در کشور داشته باشیم، گفت: دشمن می خواهد این گونه القا کند ایرانیان به دو طیف اصولگرا و اصلاح‌طلب تقسیم شده و با یکدیگر اختلاف اساسی دارد و این در حالی است که اختلافات ما در فروع است و بر این اساس می‌توانیم در همه کارها با تفاهم پیش رویم.

وی با بیان اینکه این تقسیم‌بندی نتیجه تفکر غلط است، ابراز داشت: ما اصولی داریم که از آن کوتاه نیامده و همیشه نیز به دنبال اصلاحات هستیم به این معنا که هدف ما ایجاد جامعه مورد رضایت امام زمان (عج) است.

آیت‌الله مهدوی با بیان اینکه رسیدن به این تفکر نیازمند هوشیاری است چراکه امام زمان (عج) نیازمند یاری است که عقل و ایمان وی در نهایت خود باشد، گفت: نشاط روحی یاران امام حسین (ع) در شب عاشورا نتیجه ایمان قوی آنها بود و ما نیز با گفتن لبیک یا حسین (ع) می خواهیم زندگی خود را حسینی کنیم و با قوی کردن ایمان، خود فدایی ولایت شویم.

اگر لباس تقوا بر تن داشته باشیم فریب دشمنان را نمی خوریم

وی با اشاره به اینکه امام زمان (عج) یاران بصیر می خواهد، بیان داشت: اگر لباس تقوا بر تن داشته باشیم فریب دشمنان را نمی خوریم و راه نفوذ دشمن نیز بر ما بسته است.

امام جمعه موقت اصفهان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه برای رسیدن به مدارج بالای انسان باید آرمانهای عالی را مدنظر داشته باشیم، ابراز داشت: در نظر گرفتن هدف عالی موجب می شود که شخص مایوس نشده و همت عالی که یکی از شروط رسیدن به این هدف مهم است را در خود پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه در ۱۴ آیه آخر سوره فرقان صفات عبادالرحمن برشمرده شده است، تاکید کرد: در این آیات خداوند از این افراد که منظور به ۱۴معصوم است تمجید می کند.

آیت‌الله مهدوی اضافه کرد: مفسران توصیه کرده اند که صفات بیان شده در این آیات را در خود نهادینه کنید گرچه باید توجه کنیم که حتی تصور کمال ائمه معصومین (ع) نیز برای ما مشکل است و به درجه اعلی این صفات نمی رسیم.

وی با اشاره به اینکه حد عالی تواضع در وجود اهل بیت (ع) بوده است، ابراز داشت: در حالی اهل بیت (ع) به این صفت آراسته بوده اند که تمام کمالات را نیز در وجود خویش در حد متعالی داشته اند اما ما که ذره ای از این کمالات را نداریم پس به چه می بالیم که گاهی این اندازه مغرور هستیم.

امام جمعه موقت اصفهان تصریح کرد: پیامبر اکرم(ص) که اول شخص عالم امکان است در سلام به همه اقشار پیشقدم بودند در حالی که که گاهی برخی از ما دریغ داریم به یک کودک سلام کنیم که نشان می‌دهد تا چه اندازه خود را مهم می‌دانیم.

وی ادامه داد: اهل بیتی که در اوج عظمت و بزرگی، جهان در اختیار آنهاست در اوج تواضع به کودک سلام و مطابق آیات قرآن کریم وقتی جاهلی نیز به آنها توهین می کند جواب وی را نداده و به وی سلام می کنند.

پیامبر اکرم (ص) مطابق آیات قرآن حریص بر هدایت بندگان هستند

وی افزود: همه ما این داستان را شنیده‌ایم که فردی به مدت طولانی هر روز به شکل عمدی بر سر پیامبر اکرم (ص) آشغال می ریخت اما ایشان هیچ عکس الملل نشان ندادند چراکه پیامبر اکرم (ص) مطابق آیات قرآن حریص بر هدایت بندگان بودند.

حجت‌ا‌‌الاسلام مهدوی تاکید کرد: این در حالی است که ما با کوچک‌ترین مشکل کنترل خود را از دست می دهیم و زبان به توهین می‌گشاییم در حالی که در بسیاری از موارد شخص عمدی نداشته است.

وی اضافه کرد: باید اعتراف کنیم که کسی نمی تواند به این پایه از تواضع ائمه دست پیدا کند اما باید سعی کنیم که به این صفت در حد توان آراسته شویم.

امام جمعه موقت اصفهان تصریح کرد: در واقع این رفتار ائمه معجزه است و ما نمی‌توانیم اینگونه متواضع باشیم اما عشق به پیامبری داریم که دنیا نظیر آن را سراغ ندارد و وجودشان عاری از هوای نفس بوده است، بر این اساس باید تمام تلاش خود را در نزدیک شدن به صفات ائمه اطهار به کار بگیریم.

توصیه مفسران به خواندن دعای عبادالرحمن در قنوت

آیت‌الله مهدوی در ادامه با اشاره به اینکه دعای عبادالرحمن که در قرآن ذکر شده است بسیار عظیم است، گفت: برخی علما گفته اند این دعا بهتر است در قنوت نماز خوانده شود که خدایا همسران و فرزندانی به من عطا کن که نور چشم من باشند.

وی ابراز داشت: این نور ظاهری نیست بلکه ما در این دعا از خداوند می خواهیم که خانواده‌امان به اندازه ای کمال داشته و بنده خداوند باشند که چشم ما با دیدن آنها قرار گیرد.

آیت‌الله مهدوی با بیان اینکه در ادامه این دعا از خداوند می خواهیم که آنها را برای متقین پیشوا و رهبر قرار دهد، اظهار داشت: در واقع فرد دعا نمی کند که ما را از متقین قرار ده بلکه می گوید که ما را در راس متقین قرار بده که این دعا بسیار عظیم و مهم است.

 

کد خبر 471288

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =