توضیحات دادستان قزوین درباره خبر تجاوز/ کذب است، شکات فقط ادعا کرده‌اند مورد تعرض قرار گرفته‌اند

پس از انتشار خبری مبنی بر تجاوز در باراجین قزوین که مشابهت با اتفاقی که چهار سال پیش از خمینی شهر اتفاق افتاد، دادستان قزوین چنین چیزی را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از روابط عمومی دادگستری کل استان قزوین؛ دادستان عمومی و انقلاب قزوین انتشار اخبار کذب با انگیزه‌های ماجراجویی را موجب ایجاد جو ناامنی در جامعه دانست و از رسانه‌ها خواست تا از انتشار اخبار تایید نشده و کذب خودداری کنند.

حجت‌الاسلام صادقی نیارکی بیان کرد: چند سایت با انتشار اخبار کذب و به دور از واقع تحت عنوان تجاوز و جنایت تکان دهنده در قزوین و تشبیه این فرضیه با حادثه ای در چهار سال گذشته در یکی از شهرهای کشور، مطالبی را منتشر کردند که ثمره ای جز ایجاد فضای ناامنی در میان شهروندان نخواهد داشت.

وی ادامه داد: خبر فوق و تشبیه آن با موضوعی تاریخ گذشته، به هیچ وجه واقعیت نداشته و به شدت تکذیب می شود.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین گفت: واقعیت ماجرا این است که جوانی 19 ساله با وسوسه و به دور از عقل اقدام به چند فقره سرقت کرده که با توجه به شکایت های به عمل آمده دستگاه قضایی با جدیت وارد عمل شده و مأموران انتظامی نیز با پیگیری های شبانه روزی موفق به دستگیری این متهم شدند.

وی گفت: از آنجا که طبق اظهارنظر شاکیان، متهم در اقدامات مجرمانه خود تنها نبوده در نتیجه موضوع مورد بررسی قرار گرفته و در نهایت چند نفر در این رابطه دستگیر شدند که در بررسی های مشخص شد که همدستان متهم در قالب تیمی به همراه هم نبوده و برخلاف گمانی زنی ها جنایت باندی و امثالهم واقعیت ندارد.

صادقی نیارکی اعلام کرد: برخی از شاکیان ادعاهایی دایر بر تعرض داشته اند که با جدیت و قاطعیت موضوع در حال بررسی ولی تاکنون به اثبات نرسیده است؛ چنانچه دلایلی مبنی بر ارتکاب اعمال مذکور توسط متهمین بدست آید قطع یقین بدون اغماض و به طور قاطع برخورد قانونی خواهد شد.

وی عنوان کرد: انتظار این است که رسانه‌ها موجب آگاهی بخشی و آرامش بخشی در جامعه باشند، از این رو در خوشبینانه ترین حالت باید این اقدام برخی رسانه ها و نقل و قول‌های کذب را حاصل ساده اندیشی و کوته‌بینی در شناخت جامعه و انجام تکلیف قانونی و رسانه ای دانست.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین توضیح داد: دستگاه قضایی حتی کوچک ترین حادثه را که در چشم رسانه ها کم اهمیت است، بسیار مهم و بزرگ دانسته و همواره بر برخورد جدی با عوامل مخل نظم و امنیت مردم تاکید داشته و امیدواریم برخی با ساده‌اندیشی به دنبال هیجان آفرینی های کاذب نباشند.

وی تاکید کرد: هشدار ما به کسانی که با این گونه رفتارها اصرار دارند، این است که مروج احساس ناامنی در جامعه نباشند؛ چراکه انتظار از رسانه ها رعایت اخلاق حرفه ای در انجام رسالت کاری است.

صادقی نیارکی یادآور شد: قطع یقین در صورت اصرار بر این اعمال غیراخلاقی و قانونی، دستگاه قضایی اندک رسانه های متخلف و بی اعتنا به موازین قانونی و شرعی را تحت پیگیرد قضایی قرار خواهد داد.

۴۷۴۷

کد خبر 471957

برچسب‌ها