درخت گروی یکصد ساله در آستانه هفته منابع طبیعی در شهر نمونه گردشگری بین المللی شهمیرزاد در استان سمنان قطع شد.

به گزارش مهر ، درخت گردوی یکصد ساله شهمیرزاد در زمینی که به منظور احداث ساختمان موسسه مالی اعتباری مهر در شهمیرزاد وجود داشت که بعد از بیش از یکسال پیگیری برای قطع درخت نتیجه داد و مردم شهمیرزاد شاهد قطع این درخت بودند.

این درخت گردو در حاشیه خیابان اصلی شهمیرزاد قرار داشت که بعد از خریداری زمین برای احداث شعبه موسسه مالی و اعتباری مهر در شهمیرزاد زمزمه های قطع این درخت در شهر آغاز شده بود.

این درخت گردو که از نظر مردم و کارشناسان شهرسازی هیچ ممانعتی برای احداث ساختمان ایجاد نمی کرد با تغییر نقشه می توانست به زندگی خود ادامه دهد.

شهمیرزاد رویشگاه کهن ترین درختان گردوی جهان است که به دلیل وجود آب و هوای مناسب و تمامی عواملی که در رشد درختان سردسیری موثر هستند به عنوان قطب مهم گردوی ایران و جهان از سوی فائو شناخته می شود.

گردو مهمترین محصول منحصر به فردی محسوب می شود که جنبه صادراتی دارد و مهمترین منبع درآمد باغداران شهمیرزادی است.

درختان گردو در این شهر که در گذشته به میخ طلا شهرت داشتند همانند درخت نخل دارای شناسنامه و سند مالکیت جداگانه هستند و این درختان گردو مهریه بسیاری از زنان این منطقه بوده اند.

شهمیرزاد در سفر اول هیئت دولت به استان سمنان به دلیل جاذبه های گردشگری و آب و هوای مناسب آن به عنوان شهر نمونه گردشگری بین المللی انتخاب شد.

بزرگترین باغ گردوی متمرکز جهان در 700 هکتار در این شهر واقع شده است.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 47282

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محمد IR ۰۸:۴۸ - ۱۳۸۸/۱۲/۱۳
  0 0
  سلام این که چیزی نیست هزاران نخل 100 ساله در شهرستان خورو بیابانک توسط یک پیمانکار کنده شد جنگل کویر مرکزی بیابان شد شما خبر دادید به بهانه سرما زدن درختان را آتش زدند بعد هم کندند و فرقی میان درخت خشک شده ودرخت سالم نبود فقط برای این که بودجه ای از جایی آمده بود
 • مجید IR ۱۱:۳۴ - ۱۳۸۸/۱۲/۱۳
  0 0
  ظلم به مخلوقات خداوند باعث نازل شدن عذاب الهی است. قطع درختان خصوصا" درختان میوه در اسلام بسیار مورد نکوهش قرار گرفته است.
 • ehsan IR ۰۷:۳۱ - ۱۳۸۸/۱۲/۱۴
  0 0
  را نظرات ما ثبت نمیشه
 • ایمان IR ۱۵:۳۱ - ۱۳۸۸/۱۲/۱۴
  0 0
  ..... این دررخت به شما چیکار داشت
 • آرش IR ۱۱:۴۱ - ۱۳۸۸/۱۲/۱۵
  0 0
  من چند تا درخت یکصد ساله سراغ دارم ، اگه می خوایید تا آدرس شونو بدم برید از بیخ و بن بکنیدشون ، چون ماها لیاقتشونو نداریم ...
 • ايران IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۸۸/۱۲/۱۵
  0 0
  اينان که اينقدر ادعا دارند آيااين سخن رسول مکرم اسلام را نشنيده اند که فرمود اگر نهالى در دست داريد و وقت نماز است، ابتدا آن نهال را بکاريد؟ يعنى‌ اينقدر درخت در دين اسلام ارج و قرب دارد. آن وقت درختان را که ثناگويان خدا هستند نابود ميکنيد؟ ننگ بر شما.