آیریش تایمز نوشت: نشست وین پایان یافت اما دعوت از ایران برای شرکت در مذاکرات در خصوص اوضاع سوریه نشان از شکست اساسی رقبای سرسخت ایران از جمله عربستان سعودی و بلند پروازی های آن در منطقه داشت.

به گزارش «انتخاب»، تصمیم آمریکا که ظاهرا با پشتیبانی عربستان اتخاذ شده است در حمایت از دعوت از ایران برای ملحق شدن به مذاکرات بین المللی «وین دو» به منظور یافتن راه حلی برای جنگ داخلی سوریه از چند جنبه نقطه عطف دیپلماتیک خوشایندی بود.

این اولین باری است که تهران که حامی اصلی بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در منطقه است در اجلاسی بین المللی در مورد این جنگ چهار ساله شرکت می کند و در عین حال نشان از شکست اساسی برای رقبای سرسخت آن یعنی عربستان و بلند پروازی هایش برای رهبری منطقه است.

ایران به عنوان یکی از حامیان اصلی اسد، بازیگر اصلی است و عدم حضور آن در این گفتگوها بسیار نامعقول بود، به قول یکی از دیپلمات های آمریکایی، دعوت نکردن از ایران در این اجلاس نادیده گرفتن واقعیت است.

مداخله گسترده نظامی روسیه در جنگ داخلی سوریه نشان داد پافشاری غرب برای برکناری اسد به عنوان بخش مهم نتیجه مذاکرات در این زمینه غیر واقعی است. آنها گفتند اسد با کشتار مردم خود هرگونه پیشرفتی را در مذاکرات با مانع مواجه کرده است. ایران، مانند روسیه می گوید از راه حل سیاسی در سوریه حمایت می کند اما اسد باید بخشی از این فرایند باشد.

با این حال، اکنون ظهورداعش، تردید متحدان منطقه ای مانند لبنان و مصر در مورد لزوم خروج اسد از قدرت و لزوم ایجاد هدف مشترک با ایران و روسیه موجب شده است آمریکا و غرب سطح بلند پروازی های خود را به شدت کاهش دهند. اکنون هدف، توافق بر روی چارچوب یک نقشه راه برای انتقال سیاسی قدرت در سوریه است که اسد رئیس دولت آن نباشد. دیپلمات ها معتقدند می توان به اجماع بین المللی در این زمینه دست یافت و دمشق نیز احتمالا آن را خواهد پذیرفت.

52308

کد خبر 473217

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =