۰ نفر
۱۳ اسفند ۱۳۸۸ - ۱۸:۵۴

رضا امیرخانی که به خاطر رمان «بیوتن» جایزه نخست بخش رمان بزرگسال جشنواره کتاب سال شهید غنی‌پور را از آن خود کرد، در اقدامی قابل تامل تنها لوح جشنواه را قبول کرد و از پذیرفتن جایزه مادی جشنواره خودداری کرد.

به گزارش خبر‌آ‌ن‌لاین، مراسم اختتامیه نهمین دوره انتخاب کتاب سال شهید حبیب غنی‌پور همزمان با شب میلاد حضرت رسول اعظم(ص) با حضور جمعی فعالان حوزه ادبیات و برخی مسئولان وزارت فرهنگ در سالن سوره حوزه هنری برگزار شد.

در این مراسم، رضا امیرخانی، به خاطر رمان «بیوتن» برگزیده نخست بخش رمان بزرگسال شد که در اقدامی قابل تامل تنها لوح جشنواه را قبول کرد و از پذیرفتن جایزه مادی جشنواره خودداری کرد.

امیرخانی پس از پذیرفتن لوح تقدیر جایزه کتاب سال شهیدغنی‌پور، این جایزه و انتخاب را مهمترین و بهترین عنوان کسب‌شده خود در طول‌ سال‌های نویسندگی دانست. وی در سخنانی گفت: هیچ جایزه‌ای برای من بهتر از این جایزه نبود و فقط به‌خاطر شهدا و این جشنواره تنها لوح تقدیر را با افتخار قبول می‌کنم و این سکه‌ها را نمی‌پذیرم.

شایان ذکر است در بخش ادبیات داستانی دفاع مقدس و شاخه داستان کوتاه، هیات داوران از بین 9 مجموعه داستان، کتاب "آلبوم عکس" نوشته اصغر استاد حسن معمار را به عنوان رتبه اول و کتاب "قواره‌ای برای دو نفر" نوشته زهره یزدان پناه را به عنوان رتبه دوم معرفی کرد. مجموعه داستان کوتاه "ویزای بهشت" نوشته عباس جعفری مقدم نیز در این بخش تقدیر شد.

در شاخه داستان بلند و رمان این بخش از نهمین دوره جشنواره انتخاب کتاب سال شهید حبیب غنی‌پور، از میان 5 عنوان کتاب بررسی شده، "خون نوشت" نوشته محمدرضا بایرامی رتبه اول را به خود اختصاص داد و "فاخته‌ها به لانه بر می‌گردند" نوشته مجید حمیدی رتبه دوم را کسب کرد.

همچنین رتبه اول شاخه زندگی‌نامه داستانی دفاع مقدس از بین 16 اثر به "دا" با تدوین سیده اعظم حسینی رسید و کتاب‌های "قجاوند به روایت همسر شهید" از مجموعه "نیمه پنهان ماه" نوشته نجمه کتابچی و "آن روز هشت صبح" نوشته لاله جعفری به ترتیب در جایگاه‌های دوم و سوم قرار گرفتند. در این بخش از کتاب‌های؛ "عروس آسمان" نوشته وجیهه علی اکبری سامانی و "پا به پای شما دویدم" نوشته آمنه آدینه تقدیر به عمل آمد.

در بخش ادبیات داستانی بزرگسال و با موضوع آزاد نهمین دوره جشنواره انتخاب کتاب سال شهید حبیب غنی‌پور، از میان 43 عنوان مجموعه داستان کوتاه، کتاب "ساعت‌ها همه خواب بودند" نوشته حسین علی جعفری به عنوان کتاب سال انتخاب و معرفی شد.

همچنین از میان 35 عنوان داستان بلند و رمان، "بیوتن" نوشته رضا امیرخانی رتبه اول و "شماس شامی" نوشته مجید قیصری رتبه دوم را کسب کردند. رمان "فتوا" نوشته اکبر خلیلی نیر کتاب تقدیری این بخش است.

در بخش داستان نوجوان نهمین دوره جشنواره انتخاب کتاب سال شهید حبیب غنی‌پور هم هیات داوران پس از بررسی 40 عنوان اثر، در شاخه با موضوع آزاد، رتبه اول را به کتاب "من و رضا و آیدین" نوشته هاشم حسینی اختصاص داد و کتاب‌های؛ "گرگ‌ها از برف نمی‌ترسند" نوشته محمدرضا بایرامی و "طبقه هفتم غربی" نوشته حمیدرضا شاه‌آبادی به ترتیب رتبه‌های دوم و سوم را کسب کردند. کتاب "اعترافات غلامان" نوشته حمیدرضا شاه‌آبادی نیز به عنوان کتاب سال بخش زندگی‌نامه های داستانی نوجوان نیز انتخاب شد. 

کد خبر 47324

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • بدون نام IR ۱۹:۲۴ - ۱۳۸۸/۱۲/۱۳
  0 0
  بهتر بود مینوشتید جایزه مادی را نپذیرفت
 • بدون نام IR ۱۹:۳۰ - ۱۳۸۸/۱۲/۱۳
  1 0
  چند تا سکه بوده؟ بنویسید تا من غصه ش بخورم بنظر من جو گیر شده
 • رضا IR ۱۰:۰۵ - ۱۳۸۸/۱۲/۱۴
  1 0
  درود بر رضا امیرخانی
 • بدون نام IR ۰۶:۵۲ - ۱۳۸۸/۱۲/۲۱
  1 1
  می توانستند جایزه را بگیرند و بی صدا به افرادی که از نظر مالی در مضیقه اند بدهند.این خداپسندانه تر بود
 • بدون نام IR ۰۴:۰۸ - ۱۳۸۹/۰۲/۰۸
  1 0
  مجبورم کردید امسال نمایشگاه کتاب بی و تن بگیرم من او که خیلی رویایی بود
 • اعظم IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۸۹/۰۴/۲۸
  0 0
  به قول آقا رضا درود بر امیرخانی بدون نان نمیخواد نظر بدی
 • اعظم IR ۱۲:۰۹ - ۱۳۸۹/۰۴/۲۸
  1 0
  منظورم بدون نام بود نمیخواد نظر بدی
 • بدون نام IR ۱۳:۱۹ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۹
  1 1
  نویسنده جالبیه اما مگه هر کسی توی کاری موفق بود همه کارهاش هم باید خوب و جالب و قابل پذیرش ِعقلانی و ... باشه؟
 • مهدی IR ۱۹:۱۶ - ۱۳۸۹/۰۷/۲۳
  1 1
  با سلام کتابهای مهندس جالب هستند اما مساله ای که توجه من را جلب کرد و علت آنرا متوجه نشدم غم انگیز بودن بیش از حد داستانهاست