یک سوال: چرا همیشه تعطیلی گزینه نخست مدیریت بحران ایلام است؟

با وقوع سیل در ایلام، ستاد مدیریت بحران به روال اتفاق های قبیلی باز گزینه اصلیش یعنی تعطیلی را رو کرد.

حمید احمدی نژاد: به نظر رنج ها و محرومیت های استان ایلام تمامی ندارد. بارش های بی سابقه در ایلام و وقوع سیل و خسارات فراوان را همانند همه ی دیگر اتفاقات این چنینی بلایای طبیعی می نامند. اما آیا سوء مدیریت، غافلگیری و ضعف در برابر این حوادث و ناتوانی در سروسامان دادن اولیهِ بعد از این نوع وقایع که از ضروریات مدیریت بحران می باشد را باز هم باید طبیعی دانست. البته به هیچ وجه نه جای تعجب است و نه اغراق که در ایلام باید این امور را نیز حتی طبیعتی تر از بلایای طبیعی دانست.

در واقع مسئولان این استان در این نوع حوادث آزمایش خود را پس داده اند و این بارش ها بار دیگر محکی بود بر سوء مدیریت مسئولان این استان و به عبارت بهتر نشانی بود از بحران در مدیریت بحران این استان. سابقه بحران های گرد و غبار همیشگی، زلزله و حالا سیل حاکی از آن است که گویا اوج تفکر، رایزنی، مدیریت و آخرین ترفند مسئولان این استان در مقابله با این حوادث تعطیل کردن ادارات و نهادها می باشد.

و جالب آن که این تصمیم همواره در جلسات اضطراری این ستاد اتخاذ می شود. تنها بند این جلسه هم همیشه درخواست از شهروندان برای خودداری از ترددهای غیرضروری در سطح شهر می باشد. باز هم جای دست مریزاد دارد که از شهروندان بخواهیم در خانه، خود را حبس کنند حتی اگر سیل از بیخ گوش آنها رد شود. به نظر می رسد که مصوبات مربوط به بحران ها ر ایلام نیاز به بازنگری دارد، چرا که مدیران مدیریت بحران استان، راهکار بحران گرد و خاک، مبنی بر خودداری از ترددهای غیرضروری در جهت کاهش بروز بیماری در میان شهروندان را برای همه بحران ها تجویز و دوای درد می دانند.

بعلاوه روند تحولات پس از این بحران ها آن گونه است که به احتمال، خود ستاد هم مشمول این تعطیلی می شود و پس از صدور تصمیمات اتخاذ شده، آن ستاد هم بسته می شود. هشدارهای هواشناسی استان در اوایل هفته جاری در خصوص بارش باران و جاری شدن سیل و آبگرفتگی معابر و درخواست از مسئولان ذی ربط برای اتخاذ تدابیر لازم در این ارتباط هیچ جای مانوری را برای این سوء مدیریت ها باقی نگذاشته است. حال باید گفت آیا بین بود و نبود این ستاد تفاوتی وجود دارد؟ و اصولا چرا بحران همواره یک قدم از مسئولان این استان جلوتر است در حالی که فلسفه وجودی این گونه ستادها و همچنان که از نام آنها پیداست پیشتازی نسبت به بحران است. در یک کلام باید گفت کُمیت مدیریت بحران این استان همیشه لنگ بوده و غافلگیری در برابر بحران عنصر ثابت و پای همیشگی مسئولان مربوطه در این استان است. بنابراین بلایای طبیعی که همواره کار خود را می کنند اما سوال بی جواب این مردم اینجاست که مسئولان مربوطه چکار کرده اند؟

گفتم که الف، گفت:دگر؟ گفتم؛ هیچ در خانه اگر کس است که حرف بس است.

دانشجوی دکتری روابط بین الملل دانشگاه اصفهان

کد خبر 473417

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =