ایسنا نوشت: جزئیات خارق‌العاده‌ای از دخالت نخست‌وزیر سابق انگلیس در سقوط دیکتاتور لیبی با انتشار تازه‌ترین ایمیل‌های وزیر خارجه اسبق آمریکا افشا شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه دیلی‌میل، تونی بلر، نخست‌وزیر سابق انگلیس در تلاش برای برقراری صلح پس از آغاز جنگ داخلی در لیبی طی سال 2011 مکرراً با معمر قذافی، دیکتاتور رژیم این کشور تماس تلفنی داشته است.

بلر که در آن زمان فرستاده صلح خاورمیانه بود، با عاقل خواندن "دست راست قذافی" از هیلاری کلینتون، وزیر خارجه وقت آمریکا خواسته تا قذافی را «تحقیر» نکنند.

از آنجا که در این ایمیل‌ها دست راست قذافی با نام مشخص نشده، منظور از دست راست قذافی ممکن است موسی کوسا، وزیر اطلاعات دولت قذافی باشد که مظنون به طراحی دو نمونه از مرگبارترین حملات تروریستی جهان بوده است. عبدالله سنوسی، برادرزن قذافی نیز می‌تواند حدس دیگری برای دست راست قذافی باشد که رئیس اداره اطلاعات حکومت قذافی و مظنون به ایفای نقش در بمب‌گذاری «لاکربی» بوده است.

انتشار این ایمیل‌ها ممکن است مجدداً انتقادات علیه بلر را به دلیل رابطه داشتن با قذافی برانگیزد. قذافی و بلر در سال 2004 به «توافق در صحرا» دست یافته بودند که به موجب آن توافقات سودآور نفتی به وضعیت لیبی رونق می‌بخشید.

در تاریخ 9 اوت 2011، بلر طی ایمیلی به کلینتون نوشته است: تماسی از سوی دست راست قذافی داشتم. وی به دنبال چاره‌ای بود و می‌گفت که از سوی «ق» (قذافی) این درخواست را مطرح می‌کند. من گفتم «ق» باید فردی را برای انجام مذاکره انتخاب کند و اگر این کار را کرد من این مساله را به طرف خود انتقال می‌دهم تا ببینیم انجام مذاکره ممکن است یا خیر... من فکر می‌کنم شما هم باید از سوی ما کسی را تعیین کنید. فرستاده «ق» عاقل بوده و واقعاً حواسش جمع است.

پیش از این نیز در ایمیل دیگری، بلر در سوم مارس 2011 نوشته است: مجدداً با فرد کلیدی «ق» صحبت کردم. «ق» تا زمانی که فکر کند من با تاکید بر کناره‌گیری او از قدرت در حال خیانت به او هستم حاضر به صحبت نیست. فکر می‌کنم که این یک تاکتیک باشد. من می‌ترسم که آنها کمین کرده باشند. چیزی که آنها ممکن است بپذیرند اعزام یک هیات حقیقت‌یاب است حالا از سوی هر کسی که باشد. فکر می‌کنم «ق» حاضر به صحبت می‌شود اگر راهی باشد که بدون تحقیر وی این کار را بکنیم.

در پاسخ به این ایمیل‌ها، کلینتون در تاریخ اوت 2011 نوشته است: شما واقعاً در حال انجام "کار خدایی" هستید. جمله‌ای که یادآور روابط بلر و جورج بوش، رئیس‌جمهور آمریکا در زمان حمله به عراق است؛ زمانی که گفتند ما با هم (برای این جنگ) دعا کرده‌ایم.

49261

کد خبر 473647

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =