۰ نفر
۱۰ آبان ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۴

صدای اقتصاد نوشت:سه غول آسیای شرقی قول داده‌اند که با یکدیگر همکاری اقتصادی داشته باشند.

رهبران کره چین، ژاپن و کره جنوبی در اولین نشست مشترکی که بعد از سه سال امروز (یکشنبه) برگزار کردند، قول داده‌اند که با یکدیگر اتحاد اقتصادی بیشتری داشته باشند. آنها تلاش می‌کنند که تنشهایی را که در سه سال اخیر مخصوصا بین ژاپن و چین در گرفته، تسهیل کنند.

 در این نشست رییس جهوری کره جنوبی، نخست وزیر ژاپن و رییس دولت چین حضور داشتند و هر سه اعلام کردند که نشستهای سالانه‌ای را که تا قبل از سال 2012 میلادی برگزار می‌شد، احیا کنند. این نشستها در این سال، به دلیل مجادلات بر سر مسایل تاریخی و حوزه‌های استحفاظی، دیگر برگزار نشد.

رییس جمهور کره جنوبی گفته است که در این نشست،‌ به همراه مقامات چین و ژاپن روی توافقی که 16 کشور جهان درباره تجارت آزاد بین اقیانوس آرام امضا کرده‌اند، کار کنند و نیز پیشنهاد توافق سه‌جانبه تجارت آزاد بین سه کشور را که در سال 2013 مطرح شده بود،‌ ارزیابی کنند.

آقای پارک گفته‌ است که هر سه آنها توافق کرده‌اند که روی موافقتنامه سه‌جانبه بین کشورها به یک نتیجه مشترک برسند. او همچنین گفته است: «هر سه بر سر گسترش همکاریهای اقتصادی و اجتماعی برای یک چشم‌انداز مشترک درباره آسیای جنوب شرقی توافق کرده‌ایم و همچنین همکاریهای خود را درباره اهداف رشد اقتصادی در سه کشور مشخص کرده‌اند.»

چین در این نشست از نظر جمعیتی نقش بسیاری پررنگی بازی می‌کند چون این دومین اقتصاد بزرگ جهان به همراه ژاپن و کره جنوبی،‌ می‌تواند یک بلوک تجارت آزاد با جمعیت 3.4 میلیارد نفری را درست کند.

ماه گذشته 16 کشور عضو تجارت آزاد بین اقیانوس آرام،‌ در بوسان کره جنوبی توافق کردند که زمینه‌های تجارت آزاد را فراهم سازند. 

22439

 

کد خبر 473839

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =