خانه ملت نوشت: جلسه کمیسیون امنیت ملی با حضور عراقچی و کمالوندی با محوریت مسائل پسا برجام تشکیل شد.

نوذر شفیعی در مورد محورهای جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی امروز- 10 آبان- گفت: کشف و خنثی سازی عملیات انتحاری در ایام تاسوعا و عاشورا نشان از قدرت اطلاعاتی- امنیتی جمهوری اسلامی ایران دارد. این تدابیر برای ایام اربعین نیز اتخاذ خواهد شد.

نماینده مردم رستم و ممسنی در مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب افزود: در این جلسه عنوان شد که علاوه بر داخل، تدابیر لازم در خصوص حفاظت از کاروان‌های اربعین حسینی که راهی عراق هستند اتخاذ خواهد شد. این تدابیر شامل صدور ویزا تا حفاظت فیزیکی از کاروان‌ها می‌باشد.

شفیعی همچنین تصریح کرد: تاکید بر پیگیری تشکیل کمیته حقیقت یاب در جهت بررسی دقیق حادثه منا برای این منظور ضرورت دارد، آقای اوحدی در جلسه کمیسیون حاضر شود و ضمن ارائه گزارش از روند پیگیری تشکیل این کمیته، درباره آخرین وضعیت مفقودین حادثه منا توضیح دهد.

تهیه پیش نویس مکانیسم نظارتی کمیسیون امنیت ملی برای نظارت بر اجرای برجام

وی در مورد تهیه پیش نویس مکانیسم نظارتی کمیسیون امنیت ملی برای نظارت بر اجرای برجام ادامه داد: در این پیش نویس گزارش یک ماهه نهادها و موسسات متاثر از برجام، گزارش دو ماهه تیم هسته‌ای، گزارش سه ماهه وزیر امور خارجه، گزارش شش ماهه کمیسیون امنیت ملی به صحن علنی مجلس از جمله مکانیسم‌های نظارتی کمیسیون امنیت ملی بر اجرای برجام قلمداد شده است.

اقدام شورای وزیران اتحادیه اروپا و وزیر خارجه آمریکا مبنی بر اعلام توقف فرامین اجرایی رئیس جمهور همگی در چارچوب برجام صورت می گیرد

شفیعی با اشاره به حضور عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین المللی که میهمان کمیسیون امنیت ملی بود و در خصوص آخرین وضعیت برجام پس از تصویب گفت: عراقچی اظهار داشت که در روز تصویب شورای وزیران اتحادیه اروپا سه مصوبه خود در خصوص تحریم‌های ایران را لغو و یا اصلاح نمود. و در همان روز، دستور اوباما برای آماده‌سازی مقدمات اجرای برجام صادر شد و وزیر خارجه آمریکا وزارت خزانه‌داری، خارجه، بازرگانی و انرژی را نسبت به توقف تحریم‌ها علیه ایران (توقف فرامین اجرایی رئیس جمهور آمریکا) مطلع نمود.

اظهارات عراقچی در کمیسیون امنیت ملی

وی تصریح کرد: عراقچی هم چنین تصریح کرد که اقدام شورای وزیران اتحادیه اروپا و چه اقدام وزیر خارجه آمریکا (اعلام توقف فرامین اجرایی رئیس جمهور) همگی در چارچوب برجام صورت می گیرد و از دید جمهوری اسلامی ایران این اقدامات یعنی عمل اروپا و آمریکا براساس برجام. بدیهی است این فقط تعهد به لغو یا توقف است و اجرای واقعی و عملی آن به روز اجرای برجام موکول می‌گردد. این مهم در عین حال به معنی اجرای بند 1 فرمان مقام معظم رهبری در خصوص برجام است.

ارائه گزارش آمانو تا یک ماه آتی

شفیعی هم چنین تاکید کرد:عراقچی هم چنین تاکید کرد که تمامی موارد نقشه راه بین ایران و آژانس مگر دو مورد اجرا شده است تا حدود یک ماه دیگر آقای آمانو گزارش خود را که گزارش بینابینی است ارائه می‌دهد و پانزده دسامبر شورای احکام تشکیل جلسه می‌دهد و قطعنامه‌ای را برای خاتمه پرونده PMDارائه خواهد داد که پس از انجام این دو مرحله، نوبت ایران در خصوص «ذخائر» و «اراک» می‌شود. در این زمان سازمان انرژی اتمی قرارداد مربوط به ذخائر و اراک را امضاء خواهد کرد.

وی تاکید کرد: بر این اساس عراقچی تصریح کرد که در مجموع انتظار می‌رود در اوایل سال میلادی جدید (دو ماه آینده) اجرای برجام آغاز شود و تحریم‌ها مطابق برجام لغو، تعلیق و یا متوقف گردد.

کمالوندی:برگشت پذیری معطوف به زمانی است که 1+5 از انجام تعهدات خود پرهیز کنند

شفیعی با اشاره به حضور کمالوندی در جلسه کمیسیون گفت: کمالوندی معاون سازمان انرژی اتمی، پرونده هسته‌ای ایران را یکی از پیچیده‌ترین مباحث سیاست خارجی کشور طی دهه‌های گذشته قلمداد کرد و اظهار داشت که سازمان انرژی اتمی در خصوص اجرای برجام به دو نکته توجه دارد: یکی اجرای تعهدات مطابق برجام و دیگری حرکت بگونه‌ای که امکان برگشت پذیری وجود داشته باشد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی تاکید کرد: کمالوندی تاکید کرد که برگشت پذیری معطوف به زمانی است که 1+5 از انجام تعهدات خود پرهیز کنند و ایران مجبور باشد طبق برجام عمل کند و به برنامه‌های قبلی خود بازگردد.

213

کد خبر 473854

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =