روحانی: به دنیا ثابت کردیم دوران ایران هراسی به سر آمده/احترام به دیپلماتهای ما احترام به ایران است

رییس جمهور نقش سفرا را به عنوان نمایندگان ملت برای تحقق اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بسیار تاثیرگذار دانست.

به گزارش خبرآنلاین، حجت‌الاسلام حسن روحانی در همایش سفرا و روسای دفاتر و نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور اظهارداشت: امروز؛ وزارت خارجه تبلور استقلال، منطق و قدرت ملی است و به هر میزان که کادر وزارت خارجه، ورزیده‌تر و سازماندهی آنان هوشمندانه‌تر باشد و برنامه‌ریزی‌ها بر مبنای اهداف نظام و واقعیت جهان و نحوه تأثیرگذاری سخن و رفتار ما بر افکار عمومی باشد، بهتر می‌توانیم به اهداف خود دست یابیم. وزارت خارجه باید با ادامه عملکرد هوشمندانه خود راه را برای روابط بهتر با جهان ضمن حفظ اصول، بیش از پیش گشوده و با منطق و استدلال، چهره واقعی جمهوری اسلامی ایران را در جهان ارائه کند.

رییس‌جمهور با اشاره به اینکه «عقب نشینی از اصول، راهی در دستگاه دیپلماسی ندارد»، گفت: احترام جهان به دیپلماتهای ما، احترام به عظمت ملت ایران است و امروز وزارت خارجه در قلوب ملت ما جایگاه ویژه‌ای دارد.

اهم سخنان رئیس جمهور در این همایش به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری به شرح زیر است:
**قدرت سیاسی در تعامل سازنده با جهان خود را به رخ جهانیان می‌کشد، تنها تعامل برد - برد به نتیجه می‌رسد، اما باید در این تعامل مراقب چارچوب‌ها و اصول خود باشیم و نباید از اصول و هویت دینی، ملی و عزت خود کوتاه بیاییم.ّ
** اگر تعامل سازنده با جهان به خوبی و با حفظ اصول انجام بگیرد، قدرت سیاست خارجی تبلور بیشتری پیدا خواهد کرد.

**وقتی دولت یازدهم فعالیت خود را آغاز کرد، نرخ رشد منهای 6/8 درصد و نرخ تورم بالای 40 درصد بود. کاهش تورم، کنترل رکود و بازگشت اقتصاد به نقطه پیش بینی پذیر، پیام محکم و موثر دولت به طرفهای مذاکره کننده بود.
** به دنیا ثابت کردیم که دوره ایران هراسی به سر آمده است و این را با ارائه پیشنهاد طرح "جهان عاری از خشونت و مبارزه با افراط گری" Wave که به صورت اجماعی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تصویب رسید، در عرصه عمل نیز به منصه ظهور رساندیم.
** برجام پیروزی عظیم سیاسی ملت ایران است، با شکرگذاری این پیروزی است که نعمت خدا افزون می‌شود. این دستاورد نه متعلق به دولت یازدهم یا وزارت امور خارجه بلکه متعلق به ملت بزرگ و شایسته ایران اسلامی است.

** وزیر خارجه و تیم مذاکره کننده فرزندان سربلند و قاطع ملت ایران و از بهترین سرمایه های مدیریتی کشور هستند. ‌ واداشتن شورای امنیت به لغو 6 قطعنامه ظالمانه و همچنین تثبیت و ارتقای حقوق هسته ای، پیروزی تاریخی ملت ایران است. ‌این توفیق از آن ملت ایران بود که آن را در خرداد سال 92 تحت عنوان تعامل سازنده در یک رقابت آزاد مورد تأیید قرار داد و اعلام کرد که معنای انقلابی بودن باور عملی به استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی است.
** سعادت همه انسان ها را آرمان جمهوری اسلامی ایران است. بر این اساس و بر طبق نص قانون اساسی انقلابی بودن یعنی خواستن سعادت برای همه مردم جهان که البته مسلمانان بعنوان خانواده بزرگ اسلامی و همسایگان ما در این بین جایگاه ویژه‌ای دارند.
** برای توفیق در مذاکرات هسته‌ای گام اول این بود که بتوانیم آرامش را به اقتصاد کشور بازگردانده و وضعیت اقتصادی پیش بینی پذیر ایجاد کنیم، مسأله دیگر این بود که چه ساز و کاری برای شروع تعامل سازنده با جهان در پیش بگیریم؟


** ما مطابق با چارچوب‌های موجود و بویژه ملاحظات مقام معظم رهبری اجرای برجام را به پیش می‌بریم و تلاش ما برای آغاز مراحل اجرایی نیز ناشی از آن است که هزینه کمتری از جیب مردم در اثر تداوم تحریم‌ها صرف شود.
** تجربه برجام و رویکرد برد - برد که در آن طرف‌های مذاکره بتوانند احساس توفیق در مذاکرات کنند، یک الگو برای حل مشکلات در جهان است.
** در نتیجه برجام نه تنها حقوق هسته‌ای خود را حفظ کرده‌ایم بلکه با تأیید آن از جانب شورای امنیت سازمان ملل توانسته‌ایم این حقوق را ارتقا بخشیم.
** تبدیل برجام به الگویی برای حل مشکلات منطقه‌ای و بین‌المللی را خواسته بسیاری از کشورهای دیگر است. امروز مسایل بسیار مهمی در منطقه داریم که هر روز تداوم آنها فقط به نفع رژیمی مثل رژیم صهیونیستی است و اگر صلح، ثبات، امنیت و آرامش یک روز و حتی یک ساعت زودتر در منطقه برقرار شود، این به ضرر رژیم صهیونیستی و به نفع همه ملت‌های منطقه است.

** برای ما مهم است که از ریخته شدن خون حتی یک بیگناه در منطقه پیشگیری کنیم. قبلا هم اعلام کرده‌ایم حاضریم مذاکره کنیم منوط به آن که نتیجه این مذاکرات برقراری ثبات و امنیت در کشورهای منطقه باشد. ما در قبال ریختن خون و آواره شدن برادران مسلمانمان مسئولیم و نباید اجازه دهیم حتی خون یک بیگناه به زمین ریخته شود.
**‌ جوانان کم تجربه در یکی از کشورهای منطقه، با درشت گویی در برابر بزرگان به جایی نخواهند رسید.

**شک نداریم مسایل سوریه، یمن و بحرین راه‌حل سیاسی دارد و رسیدن به این راه‌حل تنها با تعامل سازنده امکان‌پذیر است. اگر نگاه عربستان در مسایل کلی منطقه به واقعیت‌ها نزدیک‌ شود و دست از مداخلات بردارند، در شرایط جدید بسیاری از معضلات از جمله در روابط را می‌توان حل و فصل کرد و بازگشت ریاض از مسیر غلط، راه را برای همکاری باز خواهد کرد.
** متأسفانه اقتصاد کشور در دهه‌های گذشته بر پایه نفت بوده، اما امروز با توجه به آنچه برای دولت در سیاست‌های ابلاغی تعیین شده این است که در برنامه ششم باید رشد 8 درصدی داشته باشیم و دستیابی به این میزان رشد نیازمند 150 میلیارد دلار سرمایه گذاری سالیانه است.
**شرط حضور سرمایه‌گذاران خارجی در ایران انتقال تکنولوژی و مشارکت و ایجاد بازار بزرگتر خارجی برای فناوران کشور است. امروز توان تولیدات ما در کالا و خدمات به گونه‌ای است که می‌توانیم به دیگر کشورها صادر کنیم و با مشارکت آنها در بخش‌های گوناگون فعالیت نماییم.
** نتیجه مذاکرات هسته ای، رژیم صهیونیستی را به منزوی ترین رژیم جهان تبدیل کرد، امروز دنیا می‌داند که حل بسیاری از مشکلات منطقه منوط به حضور ایران است.
** امروز همه متوجه شده‌اند حرف‌های گذشته علیه ملت ایران تهمت و افترا بوده و این فضایی است که باید ازآن برای سخن گفتن با جهان استفاده کنیم.
27213

کد خبر 474147

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =