محمد مطهری در یادداشتی در تابناک نوشت:

از دختر دبستانی روستایی فقط کفش‌هایش پیدا شده بود. چندی بعد جنازه خفه شده او پس از تعرض نیز یافت شد. متجاوز و قاتل که بود؟ مردی متأهل! او شرح ماجرا را چنین خلاصه کرد: دخترک را تنها دیدم، نیتی شیطانی به ذهنم رسید، نیت خود را عملی کردم!

چگونه است که دیدن یک دختربچه هفت ساله با مانتو و مقنعه مدرسه، آنهم توسط یک فرد متأهل، نیت شیطانی تجاوز را پدید می‌آورد و مهم‌تر اینکه چگونه است که در ایران این نیتهای پلید شیطانی زود به مرحله عمل می‌رسد؟

اگر قرار باشد نیت شیطانی اینقدر سریع ایجاد شده و به مرحله عمل برسد، در کشورهای غربی که استخر‌ها مختلط، مشروب فروشی‌ها در دسترس، تابلوهای نیمه عریان در مقابل و فیلمهای شهوت انگیز تلویزیون در دید همگان است، باید روزانه دههاهزار نفر مورد تعرض قرار گیرند.

اعتراف سه قسمتی قاتل دخترک روستایی، بار‌ها و بار‌ها توسط متجاوزان - که اتفاقا اکثر آنان متأهل بوده و یا روابطی از نوع دیگر داشته و هیچ مشکلی برای ارضای جنسی خود ندارند - تکرار می‌شود.

پاسخ عنوان این مقاله که «چرا در ایران نیت شیطانی اینقدر زود به تجاوز منجر می‌شود؟» در این نکته است که این جمله سه قسمتی (دخترک را تنها دیدم، نیتی شیطانی به ذهنم رسید، نیت خود را عملی کردم) در حقیقت جمله‌ای چهار قسمتی است: دخترک را تنها دیدم، نیتی شیطانی به ذهنم رسید، «دیدم انگار در این مملکت کسی به کسی نیست»، نیت خود را عملی کردم!

کشورهای غربی برای کاهش جنایات و تعرض‌ها تلاش فراوانی می‌کنند تا این جمله مقدر و محذوف در اذهان شکل نگیرد. آنان با در اختیار گرفتن درست قدرت رسانه‌ای، به هر نافهمی فهمانده‌اند که در این شهر نسبت به جرمهای خشن، به ویژه نسبت به کودکان و دختران حساسیت زیادی وجود دارد و «کسی به کسی هست». وقتی دختر ده ساله‌ای به نام هولی جونز در کانادا ناپدید شد، به مدت دو روز «خبر اول» تمام شبکه‌های مهم خبری این کشور بود.

ما چه می‌کنیم؟ فورا اینگونه اخبار را پنهان می‌کنیم تا زمان دستگیری مجرم. پس از دستگیری مجرمان، اگر بر حسب اتفاق خبرنگاری از مجازات مجرم مطلع شود در چند سایت این خبر منتشر می‌شود. ‌‌نهایت جدیت ما آن است که در عصر رسانه، مجرم را معمولا چند سال پس از وقوع حادثه با حضور چند صد نفر اعدام می‌کنیم و تصور می‌کنیم همه مجرمان ترسیدند در حالی که اکثریت آنان اساسا از آن مطلع نمی‌شوند.

قطعا اگر قرار بود غربی‌ها به روش ما عمل کنند آمار جرم و تعرض و جنایت در غرب چندین و بلکه ده‌ها برابر رقم فعلی بود. آیا غربی‌ها که روحیه لذت گرایی در می‌انشان موج می‌زند کمبود عقلی دارند که با پخش این گونه اخبار خشونت آمیز، آنهم گاهی در صدر اخبار، خاطر مردم خود را مکدر و آنان را نگران می‌کنند؟ آیا از کم شعوری آنهاست که برنامه‌های مهم تلویزیونی را قطع کرده و تعقیب و گریز یک مجرم را به طور زنده پخش می‌کنند؟

اتفاقا غربی‌ها در این موارد بسیار عاقلانه عمل می‌کنند چون می‌دانند مساله اصلی، دستگیری مجرم نیست، بلکه فهماندن این امر به مجرمان بعدی است که اینجا شهر است نه جنگل، و ربودن یک کودک و یا تعرض به او یعنی مواجهه با کل حکومت و مردم.

در ایران ما، وقتی یک جانی به یک دختر تعرض می‌کند حداکثر خود را با یک خانواده، طرف می‌بیند که به راحتی با تهدیدهایی مانند پخش فیلم تعرض و یا تجاوز به عضو دیگر خانواده، آنان را از شکایت منصرف می‌کند. ولی در غرب کودک از جامعه ربوده می‌شود نه از خانواده؛ و جانی می‌داند از فردا جنایت او مورد توجه همه رسانه هاست و انصراف شاکی خصوصی تأثیری ندارد.

اینجاست که در کشورهای غربی به رغم در دسترس بودن شراب و اختلاط و مناظر شهوت انگیز، به خاطر رعبی که در دل مجرمان احتمالی آینده ایجاد می‌شود، میان نیت شیطانی و محقق ساختن آن نیت، تا حد مقدور فاصله می‌افتد.

حادثۀ اسیدپاشیهای متوالی در اصفهان درس بزرگی به مسئولان داد ولی متأسفانه مورد بهره برداری قرار نگرفت و به یک رویه تبدیل نشد. این حادثه از موارد استثنایی بود که مسئولان قضایی، انتظامی و به ویژه رسانۀ ملی به مجرم یا مجرمان، قاطعانه فهماندند که در این مملکت دربارۀ اسیدپاشی «کسی به کسی هست» و حساسیت شدیدی وجود دارد. لذا گرچه مجرمی دستگیر نشد ولی آرامش و امنیت بازگردانده شد. بهایی که مردم اصفهان پرداختند «کمی نگرانی» بود ولی در عوض، نه تنها چندین نفر دیگر، قربانی اسیدپاشی نشدند و امنیت به شهر بازگشت، بلکه اسیدپاشان در سراسر کشور حساب کار خود را کردند.

البته اگر فشار رسانه‌ای و مردم نبود در جریان اسید پاشی اصفهان نیز به روشی که در سایر موارد رایج است عمل می‌شد: پنهان کردن واقعه تا حد امکان و تلاش برای دستگیری مجرم. تا قبل از دستگیری هم معلوم نبود ده قربانی دیگر اضافه شده بود یا صدتای دیگر، مهم این بود که نشان دهند که ما مجرم را دستگیر کردیم!

می‌دانید چرا در ایران تقریبا در هر جرم هولناکی مانند تعرض به مشتریان در آرایشگاه زنانه و تجاوز در مقابل چشمان شوهر، پای یک یا چند مجرم سابقه دار در میان است؟ مهم‌ترین علت این است که این «خبر خاموش» هر روز در مهم‌ترین بخشهای خبری رسانه ملی به مجرمان اعلام می‌شود: «تبهکاران گرامی! همانطور که می‌بینید مسائل مهمتری داریم، وقت به خیر!»

بدون شک مسائلی مانند انتخابات، برجام، نحوه مواجهه با غرب، مصائب مردم مظلوم یمن وسوریه از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند و باید بدان‌ها به جدیت پرداخته شود. حتما باید کاری کنیم که آمریکا هیچ غلطی نتواند بکند ولی این بدین معنا نیست که با سکوت خود بگذاریم شروران داخلی هر غلطی خواستند بکنند. وقتی عناوین مهم خبری از امور سیاسی و بعضا اقتصادی فرا‌تر نمی‌رود ناخواسته طوری القا می‌شود که مسئولان جز مسائلی که با حفظ نظام مرتبط است دغدغه مهم دیگری ندارند و ارعاب قرار است فقط نسبت به دشمنان نظام صورت گیرد. (اگر هم ناامنی سوژه خبر شود غالبا درباره یک کشور غربی است).

آری، انبار موشکهای دوربرد به دشمنان نشان داده می‌شود -و باید نشان داده شود- تا در فاصله ده هزار کیلومتری از ما حساب ببرند، اما آیا کسی نیست که شرورانی را بترساند که به خاطر یک تذکر لسانی از طرف یک جوان مظلوم ناهی از منکر، از‌‌ همان ابتدا مثل آب خوردن، قمه را بر شاهرگ او فرود می‌آورند؟ آیا ننگ آور نیست که در یک کشور اسلامی طبق آمار اعلام شده در تلویزیون، تاکنون هشتاد ناهی از منکر به شهادت رسیده و صد‌ها نفر مجروح شده‌اند؟

من نمی‌دانم تعداد «جنگل بانان» در این کشور چند نفر است ولی هر چه هست تعداد «جنگل بینان» -یعنی کسانی که جامعه ایران را مثل جنگل تلقی می‌کنند- و از قمه کشی و ربایش و تهدید و تجاوز و جرمهای دیگر ابایی ندارند کم شمار نیست. به سبب جمعیت رو به رشد «جنگل بینان» است که اگر آینه دو خودرو، کمی با شدت به هم برخورد کند، پیاده شدن از خودرو با قمه منظره نادری در تهران نیست. مردم عادی به کنار، در کدام کشور جهان، شروران در مواجهه با پلیس به جای فرار، مکررا با قمه به مأموران مسلح حمله می‌کنند؟ آیا این پدیده‌ها دلیلی بر گسترش تعداد «جنگل بینان» نیست؟ (جا دارد در اینجا یاد جنگلبانان و محیط بانان پرشمار با غیرتی که جان خود را در درگیری با اشرار و البته در سکوت خبری از دست دادند گرامی بداریم.)

شایان ذکر است که اصلاح روش خبری کنونی نه به دست صدا وسیماست و نه قوه قضاییه و نه نیروی انتظامی، زیرا در این صورت، مقامات انتظامی و قضایی و رسانه ملی متهم به سیاه نمایی و بر هم زدن آرامش مردم خواهند شد. تنها تصمیم گیری در سطح کلان مثل شورای عالی امنیت ملی می‌تواند این روش خانمانسوز را تغییر دهد.

بدبختی اینجاست که برخی مقامات امنیتی به غلط تصور می‌کنند که راه مقابله با مجرمان خشن،‌‌ همان روش مبارزه با جاسوسان و بمبگذاران است که باید در خفای کامل صورت گیرد. در حالی که هدف اصلی در مقابله با جرمهای خشن، تأمین امنیت از طریق ایجاد رعب در دل مجرمان و اثبات این حقیقت است که نظام با همه امکانات در مقابله با خشونت‌ها در کنار مردم است و این امر جز با خبری کردن برخی جنایت‌ها و بسیج کردن جامعه و تبدیل کردن امنیت به یک «مسأله جمعی» می‌سر نیست، ولو مجرم فرار کند و یا مردم مقداری نگران شوند و یا بنگاههای خبری خارجی سوء استفاده کنند.

در وضعیت کنونی هر تابلویی مثل آرایشگاه زنانه و باشگاه بانوان برای یک مجرم سابقه دار می‌تواند سریعا به نیت شیطانی و سپس عمل منجر شود، همچنانکه اخیرا یک گروه تبهکار اقلا سه آرایشگاه زنانه را در اهواز مورد سرقت و تعرض قرار داد. تنها اگر آن فرد بداند با این کار دارد تی‌تر اول خبر ساعت ۲۱ را می‌سازد و چند ساعت بعد تصاویری از وی که دوربین‌های مداربسته اطراف محل وقوع جرم ضبط کرده‌اند از تلویزیون پخش می‌شود و محاکمه خارج از نوبت، انتظار او را می‌کشد آنگاه این نیت شیطانی خیلی زود رنگ می‌بازد.

در پایان ذکر چند نکته لازم است:

۱. اینکه آمار جنایت و تجاوز در غرب بالا هست یا نیست هیچ دخلی به استدلال این مقاله ندارد. بحث در شیوه مواجهه است. من مانند برخی معتقد نیستم که از غرب فقط باید ایراد گرفت بلکه نکات مثبت غربی‌ها را به تعبیر شهید مطهری باید «تحسین» و «تقلید» کرد. انتقاد یکطرفه همواره نتیجه معکوس داده است؛ ضمن اینکه اساسا شبیه چنین روشی در کشورهای شرقی مثل ژاپن هم اعمال می‌شود.

۲. اینکه عوامل دیگری هم در رشد جرم و جنایت در کشور دخیلند در این نوشتار نفی نشده است. بحث در اساسی‌ترین نقصی است که در مواجهه با تهدید جان و ناموس و امنیت مردم وجود دارد.

۳. روشن است که مقصود این نیست که همه دستگاه‌ها وظیفه خود را در قبال تهدیدکنندگان امنیت مردم درست انجام داده و می‌دهند جز رسانه ملی، بلکه مراد آن است که اقدام جدی باید توسط رسانه ملی آغاز شود. در این صورت سایر دستگاه‌ها به خاطر فشار افکار عمومی چاره‌ای جز همراهی کردن بیشتر و رفع اشکالات خود ندارند.

۴. پیشنهاد من هرگز این نیست که به مسائل مهمی مانند سوریه و یمن کمتر پرداخته شود. اهتمام نورزیدن به امور مسلمین، ما را از مسلمان بودن دور می‌کند. مسأله این است که مثلا درهر ماه، چند بار با اعلام خبرهای مربوط به جان و ناموس مردم در صدر اخبار، می‌توان تعداد کسانی را که فکر می‌کنند با ربودن و تجاوز و جنایت و تهدید به پخش فیلم تعرض، توانسته‌اند نظام اسلامی را در برخورد با خود مفلوک سازند به حداقل رساند.

بنده چندین بار شبیه این مطالب را در گذشته هم فریاد کرده و از جمله در سه نوشتار در سال ۸۷ یکی تحت عنوان «تحقیقات پلیسی و جان و ناموس مردم»، دیگری با عنوان «آیا مسئولان صفحات حوادث را نمی‌خوانند؟» و سومی «ام المشکلات کشور چیست؟» نکاتی تطبیقی را گوشزد کرده‌ام. هنوز راز این مطلب برای من روشن نشده که چرا از قدرت رسانه برای حفظ جان و ناموس مردم استفاده لازم نمی‌شود و چنین تصور می‌شود که در اولویت قرارگرفتن جان و ناموس مردم در اخبار، به اعتبار نظام لطمه وارد می‌کند.

اعضای محترم شورای عالی امنیت ملی!

با تغییر این روش خبری شرورپرور، مردم را کمی نگران کنید ولی در عوض، جان و ناموسشان را بهتر حفظ کنید و در کنار ده‌ها و صد‌ها رعبی که در دل دشمنان خارجی نظام ایجاد می‌کنید گاهی هم اخم خود را علنا متوجه جانیان و مجرمان داخلی کنید. دانش دینی و عقل ناقص من می‌گوید قبل از آنکه در قیامت از ما بپرسند که با دشمنان خارجی چه کردید، از ما خواهند پرسید برای حفظ نوامیس مردم و امنیت مردم کوچه و بازار و ناهیان از منکر چه کردید. اگر یک درصد از تشر‌ها و خط و نشان‌ها برای دشمنان نظام، متوجه دشمنان جان و ناموس و امنیت مردم شود تحولی در ارتقای امنیت مردم پدید خواهد آمد.

۴۷۴۷

کد خبر 474236

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 86
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام RO ۱۵:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  واقعا عالی بودبه نظرم همونجور که ما برایه خرید کفش به کفش فروشی میریم و موارد مشابه باید جایی باشه برایه کسانی که میخوان نیازشونو اینجوری برطرف کنن و نیاز خودشونو به خیابونا نکشن
  • بی نام A1 ۱۸:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
   خجالت بکشید. رفع نیاز این آدما لازمه ش استثمار یه آدم فقیر و بیچاره ست. به نظر شما چنین انسانهایی فقط به دلیل فقرشون به اندازه یک کفش بی ارزش هستن؟
  • بی نام A1 ۱۸:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
   فکر کنم مقاله رو نخوندی.خانوما هم حق دارن برن اینجور جاها یا نه فقط مختض آقایونه؟بعد خودت حاضری اطرافیانت گر نیاز داشتن همون جور که میرن کفش فروشی برن این جاهایی که می فرمایین؟
  • بی نام EU ۱۸:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
   مردمی که مسلمون هستن و عزاداری می کنن نباید دنبال این چیزا باشن. کسی که اسلام رو قبول داره باید همه چیزشو قبول کنه....سوا کن جدا کن نداریم
  • بی نام RO ۱۸:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
   شما اصلا خوندى متنو؟ جهت اطلاع بحث در مورد رسانه بود
  • بی نام A1 ۱۹:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
   افرین افرین دستت گلت درد نکنه. مثلا توی خارج تجاوز نمیشه؟ اینجا زود نیست نسبتش به بقیه کشور ها خیلی هم کمتره. اینم فکر نکنید با ازدواج و .. درست میشه. ادم مریض همیشه مریضه. مهمترین دلیلش اینه اینجا مردم کمتر روانشناس و روانپزشک میرند
  • بی نام IR ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
   127 7
   اولا که نظر شما ربطی به مقاله نداشت. ثانیا کشورهایی هستند که علاوه بر کنترل مناسب روی بحث خشونت جنسی، سیاست های بسیار پیچیده و دقیق ضد روسپی گری رو هم دنبال می کنند مثل کشور سوئد.
  • رامین ES ۱۹:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
   93 12
   اولا خود نویسنده اشاره کرده بود که خیلی از این افراد که دست به تجاوز میزنند متاهل بودند یعنی صرفا مسئله ی نیاز جنسی مطرح نیست ثانیا همچنین چیزی که شما میگید مگر در کشور ما وجود نداره ؟ درسته که که در خفا و غیر قانونی انجام میشه اما بهر حال وجود داره ثالثا اگر بخواهیم رسما در کشور روسپیخانه بنا کنیم به بهانه ی کاهش تجاوز به عنف فکر نمیکنید آمار خیانت و طلاق و روابط نامشروع بالا میره و ضررش از سودش بیشتره ؟؟؟
  • بی نام A1 ۱۹:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
   112 6
   عزیز من متجاوز متاهل بوده و هدف شومش هم به بچه.میفهمی؟اونجایی که شما ازش حرف میزنی واسه ارضای کثافت کاری اینا باید بچه هم بندازیم یعنی؟یه حرفی که میزنین اول درموردش فکر کنین بعد اظهار کنین.
  • سامان A1 ۱۹:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
   107 1
   مرسی آقای محمد مطهری عزیز... اولین یادداشتی بود که بدون جا انداختن سطری تا انتها خوندم... جامع و زیبا بود... قابل توجه صاحب نظران عزیز: شیوه نگارش تاثیر مستقیمی در جذب دارد.
  • بی نام IR ۲۰:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
   59 14
   بر اساس امار پلیس هرگاه زنان خیابانی جمع آوری میشون آمار تجاوز افزایش میابد.علت برای همه مشخص است راه حل هم مشخص است مشکل شرعی بودن نیز با نظر علما قابل حل است ولی مانند هزار مسئله دیگر ما کماکان دنبال راه حلهای فضایی هستیم
 • پدرام IR ۱۵:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  219 3
  مثال موفقش ماه عسل بود که با ایجاد فشار رسانه ای موجب باز گرداندن نوزاد ربوده شده به خانواده اش شد...
 • بی نام IR ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  273 6
  چه نوشته ی قشنگی.آفرین.
 • بی نام A1 ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  212 2
  افرین . حقیقت رو نوشتید
 • ساسان DE ۱۶:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  226 2
  واقعا مقاله عالی و بجایی بود.من کاملا با نظر نویسنده مقاله موافقم و از ایشان نهایت تشکر را دارم.
 • بی نام IR ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  143 3
  آفرین
 • ارسلان BE ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  142 2
  اگر مهم باشد رای من : موافقم
 • محمد د A1 ۱۶:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  157 3
  احسنت به نویسنده . به شدت بامتن نویسنده و نظراتش موافقم
 • بی نام A1 ۱۶:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  دلیل اصلیش غیر از اینهایی که تو متن اومده اینه که اونجا روش های قانونی دیگری برای تخلیه غرایض وجود داره
  • نقی IR ۱۸:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
   60 8
   هزار لایک.
  • بی نام IR ۲۰:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
   83 5
   توجه کنید نوشته اکثرا متجاوزین متاهلتد و مشکلی بابت غرایز جنسیشان ندارند
  • بی نام IR ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۳
   0 2
   درسته که متاهل هستند اما تنوع طلب هستند برای همین هم هست که در کشورهای اروپایی وجود دارد.
 • محمد A1 ۱۶:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  سلام جناب مطهری عزیز به یک نکته اشاره نکردید و آن این است که در کشورهای غربی، دایر بودن مراکز فساد رسمی، عاملی است در جهت کاهش تجاوز به عنف
  • بی نام A1 ۱۹:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
   65 3
   اگه پاراگراف اول رو میخوندی ایشون اشاره کردن که اکثرا این متجاوز ها یا متاهل بودن یا دراری "رابطه" ای بودن که نیاز جنسیشون رو رفع میکرده.
 • محمد A1 ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  140 4
  این مقاله باید بره روی مهم ترین تیتر ها قرار بگیره.به جای اخباره خاور میانه و گفته های امثال عادل الجبیر این خبر باید بولد بشه .انقد باید بولد بشه که بالاخره یه مسئول ببینه شاید یکم دلش به درد بیاد .
 • بی نام A1 ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  93 2
  بسیار عالی، امیدواریم گوش شنوایی باشد.
 • سپهر IR ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  118 2
  با تشکر وسپاس بی پایان از آقای مطهری ، متاسفانه سالهاست که صدا و سیما به مجرمان و جانیان به مال و ناموس مردم خیلی کمتر از بقیه ی مسائل مورد نظرش می پردازد. در نقطه ی مقابل هر جرم و جنایتی که در غرب رخ میدهد با آب و تاب فراوان در بخش های مختلف خبری به کمک اطلاعات رسانه های صوتی و تصویری غرب که آقای مطهری به چرایی آن اشاره داشتند، سعی در القای این تفکر دارد که جرم وجنایت در غرب بمراتب بیشتر است بطوریکه برای ببیننده این تصور پیش بیاید که عجب بدبختی هستند مردم غرب ، خصوصا آمریکا و در کنارش ما چقدر خوشبخت هستیم که این جنایات را در ایران نداریم نتیجه آن میشود که جنگل بینان وطنی به تعبیر زیبای آقای مطهری ، کمتر رصد شوند و به اعمالشان تداوم بخشند.
 • سید A1 ۱۶:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  سلام.عمل به احکام اسلامی بهترین راه حل است. توجه کنید که همه مسئول هستیم از من دانشجو تا شمای خبرنگار، قاضی و...
  • بی نام IR ۱۸:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
   43 4
   لابد جمع اوری محله فحشا را شما راه حل درست می پنداری ایا پاک کردن صورت مسئله مشکل را حل کرد چشمتان را بشوئید وواقعیتها را انطور که هست ببینید
 • سپهر IR ۱۶:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  108 1
  معتقدم بزرگنمایی جرمهای جنایی در غرب خصوصا آمریکا که رسانه ی ملی به کمک فیلم ها و اطلاعات رسانه ای همان کشورها پخش می کند ، به نوعی بی احترامی به شعور بسیاری از مخاطبانش نیز می باشد. زیرا همه می دانیم که آمریکا قاره ای است با 25 ایالت با صدها میلیون نفر جمعیت که هر شهروند بالای 18 سالش اجازه حمل سلاح دارد. در چنین وسعتی هر از چند گاهی ممکن است مجرمی یا روانپریشی دست به اسلحه برده و عده ای را از زندگی ساقط کند. تصور کنید اگر این آزادی در استفاده و حمل انواع اسلحه را در کشورمان داشتیم ، حکایت کار ما و جنگل بینان وطنی چه بود و دامنه ی جرم و جنایت و آدمکشی در کشور ما به کجا میکشید؟
 • زینالی A1 ۱۶:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  73 0
  احسنت به جز بی ارزشی ستون حوادث برای عمم، ماجرای قتل در مجتمع مسکونی خودمان حتی به خودمان هم گفته نشد و من یکی همیشه از راه پله مان می ترسم.
 • شهرام A1 ۱۶:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  72 0
  تشکر از مقاله خوبتون
 • بی نام A1 ۱۷:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  52 0
  آفرین بر این سخن آفرین ایشالا که عملی بشه
 • كورش IR ۱۷:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  88 0
  مقاله واقعا عالي بود مخصوصا دخترک را تنها دیدم، نیتی شیطانی به ذهنم رسید، «دیدم انگار در این مملکت کسی به کسی نیست»، نیت خود را عملی کردم
 • بی نام IR ۱۸:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  66 0
  عجب مقاله توپی بود عالی و شجاعانه و در خور تقدیر
 • بی نام IR ۱۸:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  65 0
  مگه همین چند ماه پیش نبود که پسر بچه مظلوم رو تو تهران که رفته بود برای مادرش خرید کنه یه آدم روانی که معلوم نیست چی زده بود سرش رو برید....آخه اینم شد امنیت که جرات نکنی زن و بچت رو تنها بفرستی از خونه بیرون.اونوقت همش جرم و جنایت تو کشورهای دیگه رو نشون بدین. خبر جان خواهشن این یک بار رو منعکس کن.ممنون.
 • بی نام IR ۱۸:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  63 1
  واقعا مرحبا به این متن، ی نفر پیدا شد که واقعا حرف حساب میزنهبا تک تک جملاتش موافقم. متاسفانه یک تعداد در جامعه هم پیدا میشه که علت اینگونه فجایع رو دختران میدونند، واقعا از این آدما این سوال رو دارم که آیا پوشش دختربچه ای که نوشته شده مناسب نبوده؟؟؟؟شماهایی که تنها بهانه را پوشش بد دختران میدانیدکسانی که می گویند فراهم نشدن جایی برای تخلیه جنسی مردان باعث این عمل می شود،پس چرا اکثر متجاوزان متاهل بودند خبر آنلاین چاپ کن لطفا
 • بی نام A1 ۱۸:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  51 0
  مقاله فوق العاده ای بود هیچ نظر تکمیلی در این خصوص ندارم و شجاعت نویسنده قابل تحسین است
 • معلم A1 ۱۸:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  41 0
  عالی بود
 • بی نام A1 ۱۸:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  28 0
  كاملا موافقم
 • بی نام IR ۱۸:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  29 0
  حرف حساب
 • بی نام DE ۱۸:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  29 0
  عالی بود مرسی
 • بی نام A1 ۱۸:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  30 0
  آفرین بر نویسنده ای ول حرف دل مردم را زدید برادر درود بر شما
 • بهانه A1 ۱۸:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  8 3
  جوهر کلام ورنج کهنه جامعه انسانی به رشته تحریر در آمد برخورد با شیادان وکلاهبرداران نوامیس مردم به انگیزه متعه مجانی نباید مسکوت بماند رسانه ها وقانون گذار فضای مناسب برای برخورد با این پدیده رایج جامعه فراهم کنند قانونی ومحلی برای نسوان متعه تدوین کنید تا آبرومندان در آمان باشند ؟
 • بی نام A1 ۱۸:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  31 0
  اولین مقاله ی صریح و خوب
 • شاهد A1 ۱۸:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  15 19
  سلام خسته نباشید عالی بود من هنوز مقاله ای که پسر معتاد پسر بچه بی گناه ده ساله تو کوچه کشته بود یادم نرفته باید اون معتاد رو جلوی همه مثله کنن تا کسی جرات همجین کاری رو نداشته باشه از سازمانهای حقوق بشر هم نترسیم
 • نادیا A1 ۱۸:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  50 1
  کاملا درسته..مردم ما فکر میکنن امریکا قانون نداره
 • محمد IR ۱۸:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  20 1
  خیلی برام جالبه، تازه رسانه ها و دوستان کامنتی به این نتیجه رسیدند که باید با مجرم برخورد قاطع کرد و به اطلاع همه رسوندیادش بخیر دوستان همه تو اوهام زندگی میکردند، و واقعیتها رو نادیده میگرفتند. آقای مطهری عمیقا از شما متشکرم
 • رجبی A1 ۱۸:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  35 0
  عالی بود حال کردم به مولا. ایکاش فقط 5 دقیقه به این مقاله فکر کنیم بابا کجا داریم میریم؟
 • باران IR ۱۹:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  45 2
  ای مردم وقتی میشنوین یه دختر 7 ساله 9 ساله بهش تجاوز شده و کشته شده بیخیال نباشید. اون دختر باید مث من و شما زندگی میکرد باید بزرگ میشد شوهر میکرد بچه دار میشد پیر میشد. مردم فکر کنید به انیان فقط برای چند دقیقه شهوت یه ادم کثیف کشته شده. ای مردم چرا ما فکر میکنیم که این مسائل فقط برای دیگران اتفاق میوفته وبیاییم یه ژست روشنفکری بدیم و یه نظری بدیم و بریم خبر بد بعدی رو بخونیم. همین بی خیالی ما باعث ناامنی برای هممون میشهو ما اگه بیخیال نباشیم مسئولا هم نمیتونن بیخیال باشن. هرچیزی که مردم روش حساس شدن مث جریان اسید پاشی مسئولا هم مجبورن جدیت به خرج بدن
 • محمد A1 ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  21 0
  مقاله حرف نداشت من كه خيلي چيزا واسم روشن شد
 • بی نام A1 ۱۹:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  38 0
  امار تجاوز به پسر بچه ها رو هم دنبال کنید چه همه تجاوز ان هم بدون شکایت ... دلیل : شاکی بشه ابروش میره و تجاوزگر همچون شیری در جنگل می ماند و نوعی افتخار با خود یدک می کشد ... مشکل قانونه که میگه اثبات جرم سخته و مجازاتی در کار نیست .... تجاوز گر برا مدتی فراری میشه و بعد میاد با رضایت و پادر میانی و یا شاید مقداری پول همه چی حل میشه .... فقط تاسف .... بعد به غرب می تازیم
 • بی نام A1 ۱۹:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  18 0
  واقعاعالی بودکاش مسوولین هم این مقاله رامیدیدند.
 • بی نام A1 ۱۹:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  16 0
  عالی بود...واقعا به کجا چنین شتابان؟؟
 • محمدرضا A1 ۱۹:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  21 0
  در مورد فسادهای کلان اقتصادی هم به همین روش عمل شد و اسم مفسدان گفته نشد.
 • بی نام GB ۱۹:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  28 0
  با این رویه صدا و سیما انتظار هرگونه پیشرفت خیال خام هست.
 • على A1 ۱۹:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  28 0
  چقدر خوب نوشتيد. بايد مكررا تكرار كرد و توجه برانگيخت، بايد به مردم هشدار داد، بايد جرم را جدى گرفت. قبح خلاف كردن از خرد وكلان در جامعه ريخته ميشود كه اين اسف بار است... شهر هرت نميخواهم
 • خلافکار IR ۱۹:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  8 25
  اینم مثل مقالهای قبلیت به فراموشی سپرده میشه گلم .تو مثل مسئولین که هیچ کاری نیمکنند مقاله توهم هیچ اثری نداره بس یا بخیال شو یا یه جور دیگه عمل کن من کمکت میکنم.
 • بی نام IR ۱۹:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  40 1
  خدا پدرتان را بیامرزد. ساعت یازده شب کسی من را تعقیب کرد و گیرم انداخت و گلویم را چسبید و بنا کرد به فشار دادن. من فریاد می زدم و کمک می خواستم. در فاصله صد متری کیوسک پلیس بودم. ولی انگار نه انگار. هیچ کس نپرسید خرت به چند.
  • بی نام IR ۲۲:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
   1 0
   از اتفاقی که برای شما افتاده خیلی متاسف شدم . حق به جانب شماست .کسی کمک نمیکنه و اگر مقاومت بکنید و به نحوی به شخص متجاوز صدمه بزنید تازه ابتدای بدبختی و مصیبت برای اثبات حقانیته . من چند مورد را دیده ام مثلا شخص متجاوزی که توسط یک خانم در کیش برای دفاع از ناموسش به قتل رسیده بود و این خانم و شوهرش بیشتر از 3 سال در زندان و دادگاه سرگردان بودند تا بالاخره رای بر برائتشون صادر شد.
 • بی نام IR ۱۹:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  32 4
  به به عحب مقاله خوبی من ماندم چرا سانسور نشده چون حرف دل مردم،نویسنده درود بر شرفت
 • طاها A1 ۱۹:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  20 4
  قابل توجه مسئولان محترم
 • رضا A1 ۲۰:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  15 19
  ریشه اصلی این گونه جنایات ، وجود خلا بزرگی بنام عدم ارضا غرایز جنسی در بین جوانان است. این خلا بزرگ آفت اصلی جامعه و منشا ظهور حوادث هولناک در جامعه است. اینکه برخورد قاطع با اینگونه جانیان شود ، بسیار پسندیده است . ولی مانند پزشکی است که فقط استخوان سیاه شده دست و پای را قطع میکند و برای پیشگیری و درمان کاری انجام نداده است . لذا تا زمانی که تابوی این خلا بزرگ شکسته نشود بایستی انتظار وقوع اینگونه حوادث را داشته باشیم زیرا در جامعه بیماریهای روانی ناشی از عدم ارضا غرایز جنسی بسیار زیاد است و زنگ خطری برای تمام افراد و خانواده هاست.
 • بی نام IR ۲۰:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  24 0
  " تصمیم گیری در سطح کلان مثل شورای عالی امنیت ملی می‌تواند این روش خانمانسوز را تغییر دهد " خدا به آقای محمد مطهری خیر دهد که گفت همۀ آنچه برای اتمام حجت با مسئولین باید گفته می شد. اگر این طفل معصوم هفت ساله روستایی، فرزند یکی از حضرات مسئولین بود چقدر این پیشنهادای آقای مطهری اجرایی می شد؟
 • بی نام A1 ۲۰:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  27 0
  وقتی کار ما به جایی رسیده که پدر بزرگ نوه ی چهار ساله اش را ..........چی باید بگیم
 • حمید IR ۲۰:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  11 2
  درست و منطقی با توجه به مدتی تجربه خارج محیط مملکتم میگویم تا جرمی اتفاق می افتاد زود کرایم الرت بلافاصله اطلاع رسانی میکرد خفاش شب کشت بعدا فهمیدند مردم
 • بی نام IR ۲۰:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  41 2
  مطلب خوب و به جایی بود. ولی من نگران نویسنده ام
 • محمد ۲۰:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  31 2
  واقعا دستتون درد نکنه.به دور از سیاه نمایی و پاک کردن صورت وسله به ریشه ای بحث کردین ن
 • بی نام A1 ۲۱:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  0 0
  مقاله جالبی بود به غیر از مورد ناهیان منکر که یکجانبه بود
 • بی نام RO ۲۱:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  0 0
  خیلی عالی و حساب شده، امیدوارم کسانی که این مقاله را می خوانند و جز مسئولین می باشند رسیدگی کنند
 • مهدی IR ۰۳:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۲
  0 0
  قبول کنیم یا نکنیم جوان ایرانی از دوران طفولیت با عقده های جنسی بزرگ میشه و روز به روز هم این عقده ها بزرگ تر میشند با تفکیک جنسیتی از همون اول کار تا عدم بستر مناسب برای ارضای غریزه جنسی و و عدم شرایط مناسب برای ازدواج و حتی ازدواج موقت که راههای شرعی رفع نیاز هستند.... و در کشور ما بجای حل مساله کاری که اقایون میکنند اینه که صورت مساله روپاک میکنند قوانین سفت و سخت، فکیک جنسیتی ، برخورد با پوشش . ولی افسوووووس
 • بی نام IR ۰۴:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۲
  0 0
  کسایی که با نویسنده مخالفن فقط یک لحظه به این فکر کنن اون دختر بچه چه حالی داشته تو اون موقع ، بعدشم اون بچه هم حق زندگی داشته ، بزرگ شه ، دانشگاه بره و.... فقط 7 سالش بوده
 • داری IR ۰۴:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۲
  0 0
  عالی بود
 • بی نام IR ۰۴:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۲
  0 0
  مرسي مخصوصا" اون بخش نكته ها ، ولي بهتر بود به جاي جوامع غربي مي گفتيم جوامع پيشرفته چون علم و تكنولوژي مربوط به همه انسانهاست...
 • امید IR ۰۴:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۲
  0 0
  متن خوبی نوشتید .باید آنقدر تکرار کنید تا فرهنگ ما رشد کنه . جهان سوم یعنی این . درحال توسعه از همه نظر . ما از نظر فرهنگی هم نیاز به توسعه داریم . باید گفت و تکرار کرد تا ذهن مردم رشد کنه . اما من امیدی به این رسانه ملی ندارم .
 • جواد A1 ۰۵:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۲
  31 1
  عاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااالی بود....هرچی بگم عالی بازم کمه بخدا.....خیلی هوشمندانه و منطقی حرف زده اقا..حرف حق باید پذیرفت
 • بی نام A1 ۰۸:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۲
  1 0
  من فکر میکنم به آموزش هم برمیگردد. هیچوقت تفاوت "رابطه نامشروع جنسی" و "تجاوز جنسی" در مدارس و رسانه آموزش داده نمیشود. همیشه از "گناه"ها یا "جرم" هایی صحبت میکنیم که نباید مرتکب شویم ولی درباره ی رضایت یا عدم رضایت طرف مقابل و سن و سال او سکوت میکنیم. و درواقع بر "گناه" تاکید میکنیم نه بر "حقوق بشر" . در کنار اینها وقتی مدعی میشویم که دختر 910ساله "با اختیار خودش" خواسته شوهر کند، طبیعتا ارتباط جنسی با کودکان، دیگر یک بیماری روانی نخواهد بود بلکه یک خواسته ی "طبیعی" است که میتواند به وسیله ی "ازدواج" شرعی شود و حالا یک نفر پیدا شده که این میل "طبیعی" را از راه غیرشرعی ارضا کرده.
 • بی نام IR ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۲
  0 0
  «دیدم انگار در این مملکت کسی به کسی نیست»، نیت خود را عملی کردم
 • اکبر EU ۱۲:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۲
  0 0
  شیطان، نیت شیطانی، فریب شیطان و ... . تا کی میخواهیم پشت این خرافات قایم بشیم و از مسئولیت شونه خالی کنیم؟ بدی و خوبی از ما انسانهاست، بهتره که بجای دنبال بهونه گشتن واسه ی زشتی هامون، تلاش کنیم و خودمون رو بهتر کنیم.
 • رضوی IR ۱۷:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۳
  0 0
  عالی بود
 • عبد A1 ۱۹:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۳
  1 2
  سلام آقای مطهری به کدامین نقاط ایران سفر کرده ای و این گونه تیتر می زنی ؟ شروع بیان خود را چنان راحت تعریف می کنی مثل اینکه قصه شنگول و منگول تعریف می کنی . هر چی شنیده بودی را گفتی و آخر کار هم گفتی خب باید مجرمان را ترساند و . . . آقای مطهری ، یک پیام را هزار طریق می توان ارائه داد. نویسنده باید بداند مخاطبش کیست و . . . من نمی گویم هشیاری لازم نیست و حکومت باید تمام خانواده ها را ازتهدیدات آگاه سازد ولی نه از طریق مطلب گسترانی بی مهار و کم عمق و به طور سراسری در سطح تمام افراد جامعهابتدایی تا انتهایی مراقب باش به اسم اصلاح و به هرقیمتی ، موجب گسترش بد بینی و فساد نشوی. خدایا ما ایرانیان را لحظه ای به غیر ذکرت مشغول ندار و میان ما و شیاطین فاصله ای بی پایان قرار ده.
 • شهروند A1 ۱۹:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۳
  0 0
  حكم تجاوزبايداعدام باشه حالاهركي ميخاد باشه درس عبرتي باشه براي ديگران والسلام
 • افشین A1 ۰۷:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۵
  5 2
  عالی بود کاشکی مسئولین هم حداقل مقاله را میخوندند.دمت گرم خبرآنلاین.
 • بی نام IR ۰۶:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۶
  0 0
  ممنون ازدرج حقایق واقعی جامعه که متاسفانه ازان غافلیم وکبک وارعمل میشود
 • محمد IR ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۶
  0 0
  احسنت فوق العاده و بي نقص بود
 • بی نام IR ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۷
  0 0
  درود بر سخن حق