گفت‌وگو با خواننده «آمریکا آمریکا» 33 سال پس از خلق این سرود / آمریکا هنوز همان روباه مکاره است

اسفندیار قره‌باغی خواننده سرود «آمریکا آمریکا» می‌گوید که این سرود ظرف ۴۸ ساعت ساخته شده است. با این حال او امروز از بی‌مهری صداوسیما و دیگر نهادهای متولی موسیقی گله‌مند است.

افرا امیری: با وقوع انقلاب اگرچه موسیقی وضعیت نامشخصی پیدا کرد اما پخش سرودهای انقلابی توانست جایگاه خوبی بین مردم پیدا کند. یکی از این سرودها، سرود معروف «آمریکا، آمریکا»ست که با مطلع «آمریکا آمریکا مرگ به نیرنگ تو» و صدای اسفندیار قرهباغی ساخته و پخش شد. 

اسفندیار قره‌باغی خواننده این سرود در گفتوگو با خبرآنلاین، در پاسخ به این پرسش که چطور این سرود ساخته شد؟ میگوید: «در یک شب میهمانی سیداحمد خمینی پیشنهاد دادند سرودی درباره امریکا ساخته شود. همان شب حمید سبزواری شعرش را سرود و فردای آن روز احمدعلی راغب ملودیاش را نوشت و سیدمحمد میرزمانی تنظیمش کرد. قرعه فال خوانندگیاش هم به نام من افتاد و این اثر ۴۸ ساعته ساخته شد.» 

او میافزاید: «در این سرود قویترین توهینها به امریکا در قالب ادب وجود دارد. واقعیتهایی که هیچ کس به آن شک ندارد و هیچ کدام از کلمات این سرود تا امروز نقض نشده است. اگر دقت کنید تعابیری چون «روباه مکارهای» یا «دیو ستمبارهای» و .. هیچ کدام تا امروز خلافش ثابت نشده است و به همین دلیل کار ما در میان مردم به اصطلاح خیلی گرفت

این خواننده میگوید که همچنان این سرود زمزمه میشود و ادامه میدهد: «همین امروز هم میبینم که جلوی سفارت امریکا این سرود را میخوانند و حتی یک دختر بچه ۱۲ ساله هم آن را حفظ است در صورتی که این نونهال زمان ساخته شدن این سرود اصلا وجود نداشته است.»

قرهباغی با بیان این که هر جا کشتاری هست پای امریکا در میان است میافزاید: «هر انسانی فارغ از عقاید و گرایشهای سیاسی و اجتماعیاش میداند که دست امریکا به خون آغشته است و دلیلی وجود ندارد که کسی بخواهد امریکا را موجه فرض کند. بگذریم از این که الان قبلهگاه یک عده آن طرف است ولی آن‌ها، آنجا را ندیدهاند و اگر بروند و بینند نظرشان برمیگردد.» 

اما چرا دیگر از این نوع سرودها ساخته نمیشود؟ این خواننده و آهنگساز میگوید: «به نظرم دو نهاد در حق موسیقی خیانت بزرگی به اصالت موسیقی کردند. نخست سازمان عریض و طویل صدا و سیما. وقتی هر تهیهکنندهای این قدرت را پیدا کرد که برای معرفی یک چهره در برنامهاش پول بگیرد و از این طریق صدها نفر که شب از مادرشان قهر کرده بودند صبحش خواننده شدند توانستند به شهرت کاذب برسند.» 

او در مورد نهاد بعدی میگوید‌: «دومین نهاد وزارت ارشاد بود که به پایگاهی برای رشوه گرفتن و مجوز دادن به صداها تبدیل شد و نتیجهاش را همه دیدیم که هر زیر ابرو برداشتهای آمد و خواننده شد. از سوی دیگر چون همین دو نهاد از ساخت و اشاعه موسیقیهای اصیل و کلاسیک جلوگیری کردند گروههای زیرزمینی به وجود آمدند که از آن طرف آبیها تقلید میکنند در نتیجه در ترانهها و کارهایی که جوانان امروز با آن سر و کار دارند نه محتوایی میبینید نه هنری. نه شعر، شعر است نه آهنگ، آهنگ. خواننده هم که صدا ندارد.» 

سرودهای انقلابی که در اوایل دهه شصت ساخته و اجرا شدند کمک بسیاری به تثبت موقعیت موسیقی در آن مقطع زمانی کرد. قرهباغی درباره تاثیر این سرودها برای مشروعیت یافتن موسیقی میگوید: «اگر حمل بر خودستایی نباشد من با خواندن ۱۳۰۰ قطعه که خیلیهایش را خودم آهنگسازی کردم و شعرهای برخی را خودم گفتم، سهم زیادی در مشروعیت موسیقی داشتم. من فارغالتحصیل موزیک و خواننده اپرا هستم و سه چهار ساز میزنم و به هر حال با کسانی که فقط بشکن میزنند فرق دارم. با همین کثرت کار و فعالیت بود که برای موسیقی راهگشا شدم. در آن زمان آثار موسیقی خیلی به سختی مجوز میگرفت و من عمر و جانم را گذاشتم تا موسیقی مجال حضور بیابد.» 

او ادامه میدهد: «اما وقتی پای دزدی و پولسازی پیش آمد در آن دم و دستگاه ما فراموش شدیم. شما از سازمان عریض و طویل صدا و سیما بپرسید این آدمی که ۳۷ سال آنتن شما را پیش برده حالا کجاست و به او چقدر میدهید؟ آیا تا به حال یک ریال به او پرداخت کردهاید؟ فقط ۱۳ آبان که میشود به من زنگ میزنند و میگویند اجازه میدهید در خدمتتان باشیم؟ و من هم میگویم، خیر اجازه نمی دهم.» 

با این حال قرهباغی تاکید میکند که از خواندن این سرودها و انجام آن فعالیتها به هیچ وجه پشیمان نیست: «من به خاطر مملکت و وطنم کارکردم و شاگردانی مثل امیر تاجیک، نیما مسیحا، حامی، حمید غلامعلی و … را ساختم و به جامعه تحویل دادم که دارند کار میکنند و موفق هستند.» 

 ۵۷۲۴۴

کد خبر 474872

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 13
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 27
 • بی نام IR ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۳
  بجای مرگ صحبت از دوستی کنید
 • فرید A1 ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۳
  128 4
  او می‌افزاید: "در این سرود قوی‌ترین توهین‌ها به امریکا در قالب ادب وجود دارد"
 • بی نام IR ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۳
  116 7
  الان ایشون طبق چه دیدگاه و دانش سیاسی این حرف رو زده اند برای من که سواله؟؟؟؟؟
 • بی نام A1 ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۳
  149 9
  روسیه چطور ؟؟؟؟؟؟؟ چرا سرود مرگ بر روسیه که این همه به ملت ایران خیانت کرده نمی خوانید ؟؟؟؟؟؟؟
  • حسن A1 ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۳
   8 3
   قراداد گلستان و ترکمنچای برای هفت پشتمون کافیه.مناطق شگفت انگیز قفقاز که در آن دوره و حتی الآن در نوع خودش بینظره را با فریبکاری از ما گرفتن.مجلس شورای ملی را چه کسانی به توپ بستند.چه کسانی حرم امام رضا را مورد حمله قرار دادن.مگه همین برادرای عزیز روس نبودن.چرا ما مرگ بر روسیه نگیم.؟
 • بی نام A1 ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۳
  29 65
  بدتر از همه این است که کی افی سی را باید بست ولی یک نفر پیدا نمی شود بگوید چرا صدا و سیما یکسره فیلم های هالیوودی پخش می کند اگر قرار است جلوی نفوذ را بگیریم چطور می توانیم کالاها فرهنگی امریکا فیلم های امریکایی را که از اصلی ترین راه های نفوذ است در صدا و سیمایمان پخش کنیم.
 • بی نام A1 ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۳
  44 10
  دمت گرم. خوب در باره صدا و سیما و ارشاد گفتی. خووووووووووووووب. حال کردم بخدا. بازم دمت گرم. البته به خواننده‌های فعلی هم خوب تیکه انداختی. عالی
 • ناشناس A1 ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۳
  28 6
  بحق چيزهاي نشنيده لابد جايزه نوبل
 • بی نام IR ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۳
  4 9
  جالبه.یکی گفته صحبت از دوستی کنیم.یکی گفته بگیم مرگ بر روسیه.اولا مرگ بر امریکا یعنی مرگ بر سیاست استکباری آمریکا نه مرگ بر ملت آمریکا.نمیدونم چرا بعضیا نمیخوان یا نمیدونن یا.... این موضوع درک کنن.یکی گفته صحبت از دوستی کنیم.ما چه گناهی کردیم؟گناهمون همین مرگ بر امریکاست؟اگر به نظر بعضیا گناهمون اینه پس گناه آمریکا چی میشه؟این همه دسیسه کارشکنی از قبل از انقلاب تا بعد از انقلاب از کودتای 28 مرداد از حمایت از عراق در دفاع مقدس .اون همه کمک از زدن هواپیمای مسافربری از تحریم های ظالمانه بدون این که حتی یک سند موثق ارائه کنه که اثبات کنه ایران داره بمب اتم میسازه.این همه فشار و دسیسه و....حالا ما بدهکار هم شدیم؟سیاست هایی که تا به امروز ادامه داره.این خیلی مهمه.این ادامه داشتن تا الان خیلی مهمه
 • بی نام IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۳
  4 9
  بعضیا میگن مرگ بر روسیه چطور؟چون به ملت ایران خیانت کرده.الان مهمتر سیاست کنونی این کشوره.نمیگم دوست سینه چاک ماست ولی دیگه مثل آمریکا سعی نمیکنه این همه مارو تحت فشار قرار بده.اگر قرار باشه به کسایی که به ملت ایران و تاریخش ضربه زدن باید برای خیلیا مرگ بخواییم از اسکندرو چنگیزو ....کشوراشون.ولی مهمتر و مهمتر سیاست کنونی اون کشور ورابطش با ماست.اینو خواهشا دقت کنین.مرگ بر آمریکا هم یعنی مرگ بر سیاست آمریکا نه مرگ بر ملت آمریکا .
 • بی نام IR ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۳
  1 2
  طرف با آهنگش عشق می کنه ها. اصلا این که تو همه ی حرفاش یه نکته ی نهفته از آهنگش رو رو کرده محشره :
 • عبدالوهاب A1 ۱۸:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۳
  8 2
  بنام خدا و با سلام ای کاش ما مردم ایران حقیقتا از آمریکا و اروپا متنفر بودیم ، آنوقت تمامی مشکلات ما و کشور ما حل میشد، اما در نهایت تاسف و باید عرض کنم که تا آنجا که من در جامعه و در عمل مشاهده میکنم ، حد اقل تمامی کسانیکه من آنها را میشناسم عاشق آمریکا و اروپا هستند و به محض اینکه آبی زیر پوست آنها جمع میشود و دستشان به دهانشان میرسد ، مخصوصا صاحبان ثروت و سرمایه تمامی اموال خود را که سرمایه ملی است بر میدارند و به آمریکا و اروپا برده و با پول و ثروت این کشور آنجا را آباد و اینجا را خراب میکنند ، آیا شما یک آمریکایی و یا یک اروپایی را سراغ دارید که پول و سرمایه کشور خود را به ایران آورده باشد و مقیم ایران شود ، اما من ملیونها ایرانی وطن پرست و دشمن آمریکا و اروپا را سراغ دارم که که با پول
 • بی نام CA ۲۱:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۹/۱۵
  0 0
  شما هم همون ادم سی و خرده ای سال پیش هستی و عوض نشدی ولی مشکل اینجاست که دنیا عوض شده اقا