تسنیم نوشت: نماینده ویژه چین برای افغانستان طی سفر خود به اسلام‌آباد و سپس به کابل به مقامات این دو کشور تمایل کشورش برای میزبانی مذاکرات صلح را اعلام کرد.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «دینگ شی جن» نماینده ویژه چین برای افغانستان گفت: مقامات پکن پیشنهاد میزبانی مذاکرات صلح بین نمایندگان دولت و طالبان افغانستان را داده است.

وی پس از دو روزه و گفت‌وگو با مقامات اسلام‌آباد برای ادامه رایزنی‌ها به افغانستان رفته است.

نماینده ویژه چین برای افغانستان به کابل سفر کرده تا با مقامات این کشور در مورد احتمال از سرگیری مذاکرات صلح گفت‌وگو کند.

این مذاکرات در ماه جولای سال جاری در شهر «مری» پاکستان برگزار شد که پس از اعلام خبر مرگ ملاعمر رهبر طالبان این مذاکرات به تعویق افتاد.

چین قبلا نیز میزبان نشستی بین «معصوم استانکزی» یکی از مقامات شورای عالی صلح و نمایندگان طالبان افغانستان در شهر «ارومچی» این کشور بود.

نماینده ویژه چین برای افغانستان در این مورد گفت: قبلا نیز میزبان مذاکرات صلح افغانستان بودیم و دوباره خواستار تسهیل اینگونه مذاکرات هستیم. اگر دو طرف موافق باشند، آماده‌ایم تا بار دیگر از این مذاکرات میزبانی کنیم. اما در اینگونه مذاکرات مداخله نمی‌کنیم.

دینگ شی جن گفت: از پاکستان برای ادامه نقش مهم و سازنده خود در مذاکرات صلح افغانستان حمایت می‌کنیم.

وی در مورد خوش‌بین بودن در مورد این مذاکرات گفت: با رهبران و مقامات ارشد وزارت امور خارجه افغانستان و همچنین با مقامات نظامی پاکستان گفت‌وگو شد و نظر آنها در مورد مذاکرات مثبت بود.

نماینده ویژه چین در مورد چالش‌های موجود هشدار داد که در صورتی به این چالش‌ها غلبه می‌شود که تلاش و همکاری مشترکی بین کشورهای درگیر جریان صلح افغانستان وجود داشته باشد.

وی در مورد نقش آمریکا در این مذاکرات نیز گفت: درک مشترکی میان واشنگتن و پکن برای پیشبرد روند صلح وجود دارد.

دینگ شی جن ادامه داد: به کمک آمریکا نیاز داریم زیرا در دور اول مذاکرات در مری پاکستان حضور داشته است.

تاکنون چندین نشست برای مذاکرات صلح افغانستان برگزار شده است.

نشست دیگری در قطر نیز برگزار شده بود اما طالبان مدعی شدند در این نشست هیچ نماینده‌ای از سوی دولت کابل حضور نداشته است.

طالبان افغان تاکنون به دلیل اینکه حکومت افغانستان را دست نشانده غرب می‌داند هرگونه نشست مستقیم با دولت کابل را رد کرده است.

این  گروه اعلام کرده که تنها با آمریکا مذاکره می‌کند.

در گفت‌وگوهای دولت و طالبان افغانستان در منطقه مری در پاکستان، «حکمت خلیل کرزی» معاون وزیر امور خارجه افغانستان نیز حضور داشت.

دیپلمات‌های آمریکایی و چینی نیز در گفت‌وگوهای منطقه مری شرکت کردند که نشان از اجماع بین‌المللی برای حل جنگ افغانستان از طریق سیاسی و دیپلماتیک است. چین از مسئله گسترش نفوذ مسلمانان «اویغور» در ایالت سین‌کیانگ هراس دارد.

مقامات پاکستانی و افغان اعلام کرده بودند که نشست‌های بیشتری پس از ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود. این گفت‌وگوها می‌تواند به ناکامی‌های بیشتر طالبان افغانستان بیفزاید به ویژه زمانی که در این روند پیشرفت‌هایی نیز حاصل شود.

با ایجاد یک جبهه جدید در این گروه و اتحاد میان رهبران عالی‌رتبه طالبان افغانستان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

یکی از مقامات غربی در کابل اظهار داشت که هیئت شرکت‌کننده در نشست مری به نمایندگی از طالبان افغانستان، با سازمان اطلاعات پاکستان (آی.اس.آی) در ارتباط بوده‌اند.

52261

کد خبر 476439

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =