سازمان مالیاتی: پرداخت خسارت بیمه خودرو مشمول مالیات بر ارزش افزوده نیست

سازمان امور مالیاتی کشور در پاسخ به سئوالات سرویس مشکلات مردم، جوابی کارشناسی تهیه کرده که در آن تاکید شده است پرداخت خسارت بیمه خودرو، مشمول مالیات بر ارزش افزوده نیست.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بحث درباره موضوع مالیات بر ارزش افزوده و صنعت بیمه، موضوع پیچیده و تخصصی ای است که همه مردم نیز با آن درگیرند.

در همین ارتباط، مکاتبه سرویس مشکلات مردم با سازمان امور مالی کشور و پاسخ این سازمان در ارتباط با تعلق گرفتن مالیات بر ارزش افزوده به بیمه نامه های خودرو (شخص ثالث) و همچنین اخذ مالیات در هنگام پرداخت خسارت تصادف را در ادامه می خوانید:


سئوال از سازمان امور مالیاتی کشور
مدیر کل محترم روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
با سلام
احتراما اعلام شکایت یکی از مشتریان بیمه خودرو که به سرویس مشکلات مردم خبرگزاری خبرآنلاین ارجاع و در لینک ذیل درج شده است، تقدیم می شود.
این مخاطب در کامنت خود نوشته: من تصادف کردم مقصر نبودم رفتم به یکی از شرکت های بیمه که خسارت بگیرم هزینه ها را دادم و از کل فاکتور 9درصد کم کردن پرسیدم چرا میگه ارزش افزوده کم کردم گفتم هیج یک از فاکتورها ارزش افزوده نداره که شما کم کردین گفت قانون میگه گفتم کدام قانون دیدم جواب نداره .به کارمنده گفتم اگر هم فاکتور ارزش افزوده داشته باشه باز طلب شما از دولت میشه فرض کنید یک هزینه 1میلیون توامانی 90تومان کم می کنند و اگرهزینه ها با ارزش افزوده باشه 90تومان از دولت طلب کار میشن در عمل 180تومان سود کردن به خدا نمی دونم چی بگم

لینک مرتبط: http://www.khabaronline.ir/detail/463885/society/problems

اکنون این پرسشها مطرح می شود:
آیا دریافت مالیات بر ارزش افزوده ۹ درصدی در هنگام پرداخت هزینه خسارت قانونی است؟
آیا این مالیات در حین انعقاد قرارداد بیمه، از بیمه گذار دریافت نمی گردد؟
در صورت غیرقانونی بودن پرداخت این مبلغ، بیمه گذاران یا صاحبان حق (دریافت کنندگان خسارت) باید چه کنند؟
آیا در صورتی که حین دریافت خدمت تعمیرات خودروی تصادفی، این مالیات از صاحب خودرو دریافت شده، بیمه مجاز است مجددا این مالیات را از صورتحساب پرداخت خسارت کم کند؟

با سپاس


جواب سازمان امور مالیاتی کشور به پرسشهای فوق

بسمه تعالی

به استناد نص صريح ماده (1) قانون ماليات بر ارزش افزوده، عرضه كالاها و ارائه خدمات در ايران و همچنين واردات آن‌ها (به استثناي موارد معاف مصرح در ماده 12) با رعايت ترتيبات پيش بيني شده در قانون و دستورالعمل‌هاي صادره، مشمول پرداخت ماليات و عوارض مي‌باشد. به موجب بند (18) بخشنامه شماره 28004 مورخ 12/11/1388 درآمد حاصل از خسارت دريافتي از بيمه، تسعير دارايي‌هاي ارزي، جوايز و سود سپرده بانكي، سود دريافتي اوراق مشاركت، سود حاصل از سرمايه ‌گذاري از پرداخت ماليات و عوارض معاف است.
بر اين اساس صرفاً فعالان اقتصادي كه طبق قانون ماليات بر ارزش افزوده و ضوابط مقرر توسط سازمان امور مالياتي به عنوان مؤدي ملزم به ثبت نام و اجراي مقررات قانون مزبور شده‌اند، مكلفند بابت عرضه كالاها و ارائه خدمات مشمول اين قانون، ماليات و عوارض ارزش افزوده را از خريداران كالا و خدمات وصول نمايند، كه در اين راستا و بموجب بخشنامه صادره به شماره 86882 مورخ 28/08/1387 شركت هاي بيمه گر به هنگام صدور انواع بيمه نامه ملزم به رعايت قوانين و مقررات مربوط در قانون مذكور از جمله مطالبه ماليات وعوارض موضوعه مي باشند.
ليكن جبران خسارت وارده بيمه گذاران به اشخاص ثالث توسط شركت هاي بيمه گر مطابق تعهدات مربوط از مصاديق عرضه كالا و ارائه خدمات موضوع قانون مزبور و به تبع آن مشمول ماليات و عوارض نمي‌باشد.
علیرضا طاری بخش
معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور

 


۴۵۲۳۱

 

کد خبر 476517

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۵:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۹
  0 0
  متاسفانه این مالیات بر ارزش افزوده، بعلت عدم اطلاع رسانی دقیق باعث سوء استفاده بسیاری شده است.
 • امیر قلی نژاد IR ۰۶:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۹
  0 0
  با سلام در سالهای قبل با امید خانه دارشدن در پروژه مسکن مهر البرز ثبت نام کردم ، الان پس از گذشت 6 سال که خانه را تحویل داده اند از امکاناتی اوایه همچون تلفن محروم هستیم ، آسانسورهای ساختمانها راه اندازی نشده است و شرکت سازنده برای راه اندازی پول مازاد میخواهد ، در این شهرک تعداد زیادی سگ ولگرد وجود دارد که چندین مرتبه به زن و بچه ها حمله کرده اند و هیچ نهادی برای این مشکل هیچ قدمی برنداشته اند . مسئولین عزیز واقعاً اگر مجبور نبودیم در همچین جایی زندگی نمی کردیم . جرم ما چیست که ازتمامی امتیازات ساده اولیه زندگی محروم هستیم ؟ اون هم در شهر بزرگی مثل کرج که بیخ گوش پایتخت هست