احمد داوود اوغلو نخست وزیر ترکیه در مصاحبه با شبکه خبری سی ان ان با طرح این سوال مبنی بر اینکه بشار اسد چه زمانی و چگونه باید برود، راه حل جدیدی برای پناهجویان جنگی ارائه کرد!

به گزارش خبرآنلاین، نخست وزیر ترکیه در گفتگو با کریستین امانپور خبرنگار شهیر این شبکه گفت: مساله اصلی ما فعلا ماندن و رفتن بشار اسد است! او کی می خواهد برود؟اگر او برود پناهجویان باز می گردند!

اسد برود پناهجویان باز می گردند

به گزارش ایسنا در داووداوغلو در ادامه این مصاحبه گفت:  احمد داووداوغلو گفت: اگر بشار اسد در قدرت باقی بماند، فکر نمی‌کنم که پناهجویی به سوریه بازگردد.
حمد داووداوغلو، نخست وزیر ترکیه  با رد گمانه زنی‌ها درباره ماندن یا رفتن بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه گفت: سوال این نیست که اسد چگونه و تا چه زمانی باقی بماند بلکه سوال این است که اسد کی و چگونه خواهد رفت.

در هفته‌های اخیر برخی از دیپلماتها و مقامات غربی مواضع نرمی در قبال اسد اتخاذ کرده‌اند. در همین راستا یک دیپلمات ارشد غربی اعلام کرده است که اسد می‌تواند برای دوران انتقالی باقی بماند.

وی ادامه داد: راه حل در این باره چیست؟ در واقع راه حل بسیار ساده است. روزی که میلیونها پناهجوی سوری با فرض برقراری صلح در سوریه به کشورشان بازگردند، این بازگشت نشان‌دهنده راه حل است. اما اگر بشار اسد در دمشق در قدرت باقی بماند من فکر نمی‌کنم که پناهجویی به کشور بازگردد.

به گفته نخست وزیر ترکیه، "نیاز به یک استراتژی مرحله به مرحله است. اما در این باره مهم این است که آخر بازی چه می‌شود؟ چه نوری در آخر این تونل دیده می‌شود؟ این موضوع برای پناهجویان و مردم سوریه بسیار مهم تر است."

به نوشته این شبکه خبری، بر اساس اعلام آژانس امور پناهجویان سازمان ملل، بیش از 744 هزار نفر از پناهجویانی که به مرزهای اروپا خود را رسانده‌اند، سوری هستند.

در ادامه نخست وزیر ترکیه خواستار استقرار نیروهای زمینی برای مبارزه با نیروهای داعش و ایجاد مناطق امن برای شهروندان سوری در کنار مرزهای ترکیه شد.

داووداوغلو با بیان اینکه تنها حملات هوایی علیه داعش کافی نیست، ادامه داد: در این باره به یک استراتژی یکپارچه برای عملیات نیروهای زمینی و حملات هوایی نیاز است. اما ترکیه به تنهایی نمی‌تواند اینکار را انجام دهد. اگر ائتلافی در این باره تشکیل شده و یک استراتژی خوب طراحی شده و یکپارچه اعمال شود، ترکیه حاضر است که در آن شرکت کند.

وی در ادامه تاکید کرد: در این باره استراتژی یکپارچه یک مساله کلیدی است.

نخست وزیر ترکیه اضافه کرد: در غیراین صورت، اگرچه حملات زمینی علیه داعش انجام می‌گیرد اما به دلیل خلا قدرت ممکن است گروه تروریستی دیگری ظهور کند.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به سقوط هواپیمای مسافربری روسیه در صحرای سینای مصر گفت: این حمله علیه همه ما بود.

هم چنین داووداوغلو با اشاره به پیروزی حزب عدالت و توسعه در انتخابات اخیر، درباره انتقادهای مطرح شده گفت: البته هر کسی می‌تواند از ما انتقاد کند اما این انتقادها منعکس کننده واقعیتها نیست. نزدیک به 20 حزب در این انتخابات شرکت کردند و هیچ کس از بیان هر آنچه که دوست داشت، منع نشد.

وی در ادامه از آزادی مطبوعات در ترکیه حمایت کرد و با اشاره به بازداشت اخیر دو خبرنگار گفت: یکی از این دو خبرنگار به دلیل توهین به رییس جمهور یا کس دیگری بازداشت نشده است اما وی در دوم نوامبر یادداشتی با تیتر" جنگ داخلی شروع می‌شود" نوشته است. آیا این یک اقدام ژورنالیستی است یا یک اقدام تحریک آمیز؟


49310

کد خبر 476808

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =