تسنیم نوشت: سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز سه شنبه اظهارات اخیر وزیر دفاع آمریکا را در خصوص دریای چین جنوبی رد کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، هونگ لی در کنفرانس خبری روز سه شنبه خود تاکید کرد چین کشوری است که در برقراری ثبات و همچنین نظم بین المللی مشارکت دارد.

هونگ لی در واکنش به سخنان روز شنبه رئیس پنتاگون آمریکا گفت چین از صلح و ثبات در منطقه آسیا و اقیانوس آرام حمایت می کند.

اشتون کارتر بارها اعلام کرده است که چین چالشی برای نظام بین المللی محسوب می شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین تاکید کرد نظام فعلی بین المللی بر اساس اصول منشور سازمان ملل متحد استوار است که مشترکا با همکاری جامعه بین المللی برقرار می شود.

وی گفت بیشتر اصول اساسی به احترام متقابل به حاکمیت ارضی و سرزمینی و عدم دخالت در امور داخلی دیگر کشورها مربوط می شود.

هونگ لی خاطرنشان کرد نظام بین المللی را نمی توان توسط هر فردی در آمریکا و بر طبق نظر شخصی خود تعریف کرد.

وی در خصوص آزادی کشتیرانی در دریای چین جنوبی نیز تاکید کرد موضع چین در رابطه با این موضوع روشن و غیر قابل تغییر است.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین همچنین اعلام کرد پکن حق دارد در اراضی خود ساخت و ساز انجام دهد چون جزایر «نانشا» از زمان های گذشته تاکنون جزئی از خاک این کشور بوده است.

هونگ لی گفت :«این موضوع هیچ خسارتی به دیگر کشورها وارد نمی کند و بر آزادی کشتیرانی در این منطقه نیز هیچ تاثیر منفی ندارد.»

وی همچنین تاکید کرد چین همیشه به حل مسالمت آمیز مشاجرات از طریق مذاکره و همچنین مشورت بر اساس حقایق مورد احترام تاریخی و حقوق بین المللی متعهد بوده است.

این مقام دولت چین همچنین گفت پکن مایل است با دیگر کشورهای عضو انجمن کشورهای جنوب شرق آسیا موسوم به آ سه آن به منظور تامین صلح و ثبات در دریای چین جنوبی همکاری کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین همچنین خاطرنشان کرد موضع پکن منطقی و قانونی است و طرف آمریکایی حق ندارد اظهارات غیر مسئولانه را در این رابطه مطرح کند.

هفته گذشته اشتون کارتر به منظور اثبات تعهد آمریکا در مورد آزادی کشتیرانی در دریای چین جنوبی با یک ناو هواپیمابر آمریکایی وارد این منطقه شد.
هانگ لی گفت این اقدام باعث ضربه جدی به حاکمیت و امنیت چین شده و تنش ها را در دریای چین جنوبی افزایش می دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در پایان تاکید کرد :« کاملا واضع است که چه کسی مقررات بین المللی را نقض کرده و مشکل ساز است.»

4949

کد خبر 477022

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =