وزارت آموزش و پرورش درباره جلوگیری از گسترش ویروس HIV یا بیماری ایدز چه نقشی دارد؟ ظاهرا کتاب آموزش مقابله با ایدز چاپ شده ولی برخی از مدیران جلوی انتشار آن در بین دانش آموزان را گرفته اند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، دیشب موضوع گسترش روزافزون ایدز در جامعه بحث اصلی گفتگوی ویژه خبری بود. مجری این برنامه گفتگوی ویژه خبری گفت: ۷۰ هزار حامل ویروس ایدز در ایران وجود دارد که خودشان هم نمی دانند. خودشان آلوده اند و ازدواج می کنند و همسرشان را آلوده می کنند و فرزندان ایدزی به دنیا می آورند. چه می شود کرد که متوجه شوند خودشان آلوده اند؟

در این برنامه عباس صداقت رئیس مرکز کنترل ایدز وزارت بهداشت و مسعود مردانی عضو کمیته کشوری ایدز به صورت حضوری و حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به صورت تلفنی حاضر بودند.

در ادامه مشروح این میزگرد خبری را می خوانید:

اتوبوسی در منطقه غرب تهران برای شناسایی ایدز راه افتاده. مردم درباره نگرانی شان در خصوص ایدز مصاحبه نمی کنند و دوست ندارند صدایشان شنیده شود. اتوبوس کفایت می کند؟
عباس صداقت رئیس مرکز کنترل ایدز وزارت بهداشت: در تمام مراکز استانها، مراکز کنترل بیماریهای رفتاری راه اندازی شده.

چرا از تبلیغات شهری استفاده نمی کنید؟
صداقت:
با توجه به اینکه خیلی اطلاع رسانی شده، مراجعه کننده خیلی کم است، به خصوص در شهرهای کوچک.

اطلاع رسانی کجا شده؟
صداقت:
تاکید دارم کسی می خواهد آزمایش بدهد به مراکز مشاوره مراجعه کند چون آزمایشهای استاندارد سازمان جهانی بهداشت و کمیته کشوری انجام می شود. اطلاعاتشان نیز محفوظ و محرمانه می ماند. ایدز تابو دارد و مردم از رفتارهای مرتبط به این بیماری به خصوص در شهرهای کوچک که احتمال شناسایی وجود دارد، اکراه می کنند. رویکرد امسال وزارت بهداشت، جامعه محور است یعنی ما سراغ جامعه برویم.

شما تعداد مراکز را کافی می دانید؟
مسعود مردانی عضو کمیته کشوری ایدز:
لزومی ندارد کسی به مرکز مشاوره مراجعه کند. فقط کافی است بداند یک بار تزریق داشته باید برود آزمایش بدهد. مردم ماهی ۳-۴ بار قند و چربی آزمون می دهند. هر جوانی که بیش از یک شریک جنسی دارد باید آزمایش دهد. اطلاع رسانی باید از طرف همه باید بیشتر از این باشد. ایدز یک مسئله اجتماعی است، از معلم، رسانه، وزارت بهداشت و همه باید کار کنند. نسبت به کشورهای دیگر، اطلاعات مردم ما خیلی پایین است. در استرالیا و آمریکای شمالی با سلاح آموزش بر ایدز غلبه کردند. وزارت بهداشت خیلی خوب کار کرده ولی فقط وزارت بهداشت نباید فقط این کار را بکند.

حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان به صورت تلفنی وارد گفتگو شد.

آمار ۱۰۰ هزار مبتلا را تایید می کنید؟
شهریاری:
این آمار تخمینی است و احتمال بالاتر بودن این آمار نیز می رود. عزیزان مطرح کردند که اطلاع رسانی باید در این باره بیشتر شود و وزارت بهداشت به تنهایی نمی تواند این کار را انجام دهد. در سالهای گذشته که موارد فرآورده های آلوده از فرانسه رسید. موجش گذشت. موج تزریق اعتیاد هم گذشت و الان شاهد موج انتقال جنسی را داریم.

آموزش کار کیست؟
شهریاری:
باید از مدارس آموزش داده شود. به دانشگاه ها کشیده شود. به نظرم اشکال قانونی برای کار در این زمینه نداریم. یک سری محدودیتهایی با توجه به مسایل اجتماعی و اخلاقی، این چنین محدودیتها هست که باید از طریق صدا و سیما و رسانه ملی داشته باشیم. از طریق رسانه ها و دانشگاه ها داشته باشیم.

آموزش و پرورش چقدر همراهی می کند؟
صداقت:
انتظار داریم خیلی بیشتر و جدی تر کار کنند. باید انجمن اولیا و مربیان مدارس این موضوع را دنبال کنند.

کی مسئول است؟
صداقت:
وزارت آموزش و پرورش در بعد پرورشی مسئولیت دارد نوجوان را طوری پرورش دهد که بتواند از معضلات جامعه آگاه باشد و بتواند خود را محافظت کند.

شما نمی توانید کار بخشهای دیگر را هدایت و نظارت کنید؟
صداقت:
آموزش و پرورش زیرمجموعه وزارت بهداشت نیست! برای کنترل ایدز در جامعه یک شبکه متخصصان داریم. شبکه پزشکان عمومی داریم. ۱۷۰ واحد مراقبت داریم. اینها ماموریت اصلی وزارت بهداشت است. در برنامه راهبردی توصیه کردیم.

شما می گویید کار آنهاست. پس باید یک مغز فراسازمانی بر این امر نظارت کند؟
صداقت:
دقیقا. با وجود تاکید ما بر رسانه ملی و شبکه های اجتماعی و تشکلهای دولتی باید وارد شوند. اینطور نیست ما بی تفاوت باشیم. در برنامه راهبردی تاکیدها شده. وزارت بهداشت با وزارت علوم تفاهم کرده در دوره ۸ ماهه قرار است این آموزشها داده شود.

مردانی: الان می توانید برای سرویس دهی به بیماران ایدزی با یک اینترنت با همه بیماران تماس بگیرید. در کمیته کشوری، برنامه داریم ولی محدودیتهای جامعه را هم ببینید. در ۸ سال پیش پیشنویس اضافه کردن مطالب به کتابهای درسی را داشتیم و زیر چاپ هم رفت ولی یک نفر آمد گفت بردارید.

کی گفت بردارید؟
مردانی:
سلیقه ها متفاوت است. حتی وارد کردن ایدز در کتابها با یک حساسیت خاصی باید انجام شود که نتیجه معکوس ندهد. کار ساده ای نیست. باید تجارب کشورهای دیگر را هم ببینیم.

شما می دانید کتاب چرا زیر چاپ رفته ولی نگذاشتند توزیع شود؟
شهریاری:
من اطلاع ندارم.

بالاخره آموزش از یک جا باید شروع شود؟
شهریاری:
تنها راه آموزش از سوی وزارت بهداشت و درمان باید باشد که متولی سلامت است. باید کتابها را چاپ کنند و در هیات دولت یا کمیسیون اجتماعی مسایل را مطرح کنند.

مسئولان انگار روی ایدز خیلی حساس نیستند.
شهریاری:
یکی از مشکلات اصلی این موضوع بحث آموزش است. باید دید علل افزایش ایدز چیست و جلوگیری کنیم. متاسفانه سن ازدواج به خاطر بیکاری و فقر بالا رفته است. این یکی از علل است. آموزش کمک کننده است. ولی اینقدر که دولت برای خودرو ۲۵ میلیون تومان وام می دهد برای ازدواج هم اینقدر وام بدهد. آموزش به این سادگی نیست. ولی اینکه بگوییم با جمع کردن و صحبت کردن کاری می شود، نیست. برای اعتیاد هم جلسات متعدد داشتیم. می آیند گزارش می دهند و می روند ولی هماهنگی بین بخشی خیلی سخت است. باید از سوی رئیس جمهور محترم این اتفاق بیفتد.

گفتگوی تلفنی یک مبتلا به ایدز که از طریق سرنگ آلوده مبتلا شده است، پخش شد. او گفت که انگ زدن مهمترین مشکل بیماران مبتلا به ایدز است.

چه می شود با مشکل انگ مقابله کرد؟
مردانی:
این مشکل در خیلی از کشورهای دنیاست.

شما درمان داخلی را قبول دارید؟
مردانی:
صددرصد. افتخار ما این است داروی ایدز را رایگان می گیرند. در حد توان وزارت بهداشت داروهای مورد نیاز رده اول را وارد کردیم و برخی در کشور ساخته می شود. ولی اگر ما را اروپای غربی مقایسه کنید مشکل داریم. این داروها سال به سال با دستورالعمل کشوری انطباق می یابد. این داروها را سازمان جهانی بهداشت تایید کرده. الان خیلی از بیماران ایدزی در ایران با یک قرص در روز درمان می شود. رژیم چهاردارویی داریم.

ولی برخی خبرها گفتند داروها مال ۳۰ سال پیش است؟
صداقت:
ما هر سال یک دوره بازنگری در داروها داریم.

چرا در دنیا شیب رشد و تعداد مبتلایان کاهش یافته ولی در ایران افزایش یافته؟
صداقت:
کلید اصلی کنتزل HIVآموزش است. همه چیز از نظر درمان، نظام تشخیصی، برنامه ها و... آمده است.

پس اطلاع رسانی کجاست؟
صداقت:
ما چقدر برنامه ساز داریم که با سلیقه لایه های مختلف جامعه برنامه بسازد؟ فیلم نامه بنویسند. انیمیشن بسازند. آموزش و پرورش ماموریت و مسئولیت دارد که در کنار آموزش، نوجوان را پرورش دهد. بزرگترین مشکل این نظام این است که همه فکر می کنند اگر درباره HIV بخواهند حرف بزنند باید از ابتدایی شروع کنند. اینطور نیست. در اروپا می گویند به برخی از نقاط بدنت کسی جز مادرت حق ندارد دست بزند. می گویند در مقابل پیشنهادها باید توانمند باشی. شما چند بار از آموزش و پرورش سئوال کردید؟

بارها، ما زنگ زدیم همین امشب آقای دکتر ضیاالدینی مدیرکل سلامت آموزش و پرورش گوشی را برنداشتند.
صداقت:
هر کدام از سازمانها مانند زندانها، شهرداری و... ماموریتهایی برایشان تعریف شده که کمابیش دارند انجام می دهند.

یعنی حساسیت و مغز متفکر وجود ندارد؟ مشکل بودجه داریم؟
مردانی:
ما خیلی از محدودیتهای دارویی در حوزه بهداشت داریم. بودجه اداره ایدز هم این مشکل را دارد. مردم انتظار دارند و مریضها می گویند در برخی جاها دارویی می دهند که شما ندارید.

بودجه کنترل ایدز چقدر است؟
شهریاری:
این بودجه در وزارت بهداشت و درمان پیش بینی شده است. این سهم بیماری ایدز و بخش بهداشت نسبت به منابع حوزه درمان کمتر است. در این زمینه نمونه کوچکی را بگویم. در رابطه با جمعیت صحبت شد. مادری بگوید من وسایل پیشگیری می خواهیم. به بهانه کنترل جمعیت، وسایل پیشگیری در مراکز درمانی دولتی، را جمع کردیم.

صداقت: وسیله پیشگیری و جلوگیری از بیماریهای آمیزشی و بارداری جمع آوری شده.

یعنی راهی دارد؟
صداقت:
می شود این وسیله ها را با هدف پیشگیری از بیماری برگرداند.

مردم می پرسند چرا موج از راه اعتیاد به جنسی برگشته؟ چه اتفاقی افتاده؟
صداقت:
در دهه ۷۰ اعتیاد تزریقی یک اوجی را نشان می دهد. بعد کنترل می شود. متاسفانه امروز بر اساس گزارشها یک مقداری نگرانی بر روابط جنسی خارج از قواعد رسمی ازدواج داریم. برقراری رابطه جنسی با کسی که از پیشینه روابط او، اطلاعاتی نداریم. فرض کنید مردی مبتلا شده، نه معتاد بوده و نه سابقه زندان داشته. ناخواسته این را به همسرش منتقل می کند. همسر باردار می شود و به جنین منتقل می شود.

چرا آزمایش ایدز را اجباری نمی کنید؟
صداقت: 
این آزمایش در گلوگاه ها برای بیماران ژنتیک است. اتفاقا نگرانی ما در ازدواج برای بعد از ازدواج است. اگر فرد هنگام ازدواج سالم باشد، بعد از ازدواج تضمینی نیست که سالم بماند. دوره پنجره هم دارد. ما به زوجین توصیه می کنیم هنگام ازدواج این آزمایش را بگیرند.

مردانی: مردم باید خودشان به فکر باشند. هر کسی چند قدم در زندان رفته. هر کسی در عمرش یک بار تزریق کرده. هر کس بیش از یک شریک جنسی در عمرش داشته. هر کسی سابقه تماس جنسی محافظت نشده داشته، هر کسی بیماری تناسلی داشته بروند آزمایش بدهند. این خیلی در جوانان ما دیده می شود که می روند در پارتی و مانند آن. هر چه زودتر شناسایی شوند و دارو دریافت کنند، عمر طبیعی می کند. مریض HIV اگر زود درمان شود اندازه پدرش می تواند عمر کند.

۴۷۲۳۱

کد خبر 477061

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 49
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 11
 • ياورى IR ۰۵:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
  95
  از فضاى شهرى، وسايل حمل و نقل، ترمينال هاى مسافرى ، مترو، بيلبورد كنار جاده ها بروشورهاى ساده هشداردهنده اسنفاده كنيم
  • کاندوم ممنوع است A1 ۱۳:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۱
   3
   دوست عزیز جناب آقای یاوری، شما کجایید این‌ها کجا، چند سال پیش دیگر مجوز واردات محافظ بهداشتی یا همان کاندوم را لغو کردند و با یک دستورالعمل مانع ورودش شدند، از آن روزبه تولیدکنندگان کسانی که به‌زور اسم تولیدکننده روی خودشان گذاشتند مراجعه کردیم، کاندومی که به ما پیشنهاد کردند قیمتش از ۳ برابر کاندوم‌های قبلی گران‌تر بود، عملاً یک رانت انحصاری ایجاد کردند برای خودشان، کجای این کرهٔ زمین این‌طور هست که باجان مردم بازی می‌کنند تا ۱ قران و دوزاری به جیب بزنند؟ کجای این کرهٔ خاکی کاندوم را کالای لوکس می‌نامند و با یک دستورالعمل جلوی وارداتش را یک‌شبه می‌گیرند؟ سود این کارها به جیب چه کسانی می‌رود؟ آیا واقعاً ارزشش را دارد که به خاطر یک قرون دو زار مصلحت اقتصادی باجان جوانان مملکت بازی شود؟
 • نوید RO ۰۵:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
  118
  آموزش مگه ترس داره ؟ من نمیدونم چرا چیزی که با جون آدم در ارتباطه انقد ضعیف عمل میشه چرا آخه چرا سرمایه ها باید جهت دهی بشوند در راستای سلامت جامعه الان دارن کجا میرن سرمایه ها؟
 • محمدرضا IR ۰۵:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
  139
  این تابو باید شکسته شه و مردم اطلاعاتشون بالا بره شوخی نیست انقدر سنتی عمل نکنید
  • بی نام A1 ۰۷:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
   83
   دقیقا الان قضیه سادس پس فردا می شه امنیت ملی و بیچارگی میاره
 • خط خطی IR ۰۵:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
  256
  خاکتو سرتون.... اون زمان که گفتم با جمع کردن کاندوم بیماری هایی مثل ایدز رشد پیدا میکنه یه بنده خدایی اومد زیر کامنتم نوشت شما چطوری روت میشه بگی کاندوم......... ببین ملت ما چقدر درگیر تابو هستن...... برای دخترها از پایه سوم ابتدایی مسایل جنسی و ایدز و سایر بیماری های تناسلی توضیح داده بشه تو مدرسه جز کتاب درسی باید باشه. پسرها هم باید از همون سن 910 سالگی این مسایل رو بدونن نه از 16 سالگی وقتشه تابوها شکسته بشه وگرنه ایدز و بیماریهای تناسلی همه کشور رو میگیره چطور جشن تکلیف میگیرین به بچه نماز رو یاد میدین اینم جز همون جشن تکلیفه......
 • عرفان IR ۰۵:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
  87
  چرا چشمان را بر حقیقت مسایل سکس و جنسی بستید واقعیت مطلق هست اما با مدیبریت مانصحیح از فشار اقتصادی تا فرشته و ملائکه در خیابان بر روی جواناها ریختند و بیکاری که مدیران با پرورش بابک زنجانی ها بوجود اوردند بلای خانمانسوز را بهئ ارمغان گذاشتند اما امروز هم شما مشکل کار و اشتغال و ازدواج آسانئ را حل کنید بر همه چیز فایق می آیید آنروزی که نمایندهای مجلس با قانون اجازه دادند که عروسها سه روز بعد ازدواج به دادگاه بروند برای طلب مهریه خروجی اش همین میشود من با قاطعیت تلخ عرض میکنم شما پنج میلیون هم بیشتر دارید ولی یا خودشان نمی دانند و یا بروز نمی دهند و یا انتقام تکثیر در جوانان هست از خواب باید بلند شد فردا تمام بودجه کشور را بزارید کم خواهید اورد چون دشمن یک جنگ میکروبی را بر علیه جوانان ما
 • بی نام A1 ۰۵:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
  16
  اینکه میگی چی هست؟؟؟
 • بی نام A1 ۰۵:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
  153
  من با هیشکی نداشتم و ندارم، چیکار کنم؟
  • بی نام IR ۰۷:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
   137
   خاج برسرت و ایزن خودم
  • بی نام IR ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
   103
   دور از جونت ..شما اریشگاه نمیری؟دندانپزشکی نمیری؟بیمارستان نرفتی؟درمانگاه ؟فک کردی فقط با رابطه جنسی متتقل میشه.مارو بیبین با کیا شدیم 80 میلیون نفر..
  • بی نام RO ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
   85
   بگرد یکی مثل خودت پیدا کن. ایشالا باهم خوشبخت شین.
  • بی نام A1 ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
   71
   لذت گناهان میروند و عذابش میماند.سختی عبادت میرود و پاداشش میماند.
  • بی نام A1 ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
   44
   عزیز جان راه های انتقالش رو میدونم....
  • بی نام IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۱
   2
   دمت گرم آرامش وجدان داری و نزد خدا سر بلندی
  • بی نام A1 ۱۶:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۱
   3
   دوستی که از گناه حرف میزنی؟ مگه نمیدونی در اسلام شرایط حلال شدن چیست؟ بسیار راحت میتوانی رابطه ای حلال داشته باشی پس چرا به مردم تهمت میزنیو توهین میکنی؟
 • حامد IR ۰۶:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
  120
  مجری این برنامه گفتگوی ویژه خبری گفت: ۷۰ هزار حامل ویروس ایدز در ایران وجود دارد که خودشان هم نمی دانند. خودشان آلوده اند. من موندم چطور خودشون نمیدونند که مبتلا و حاما ویروس هستند اونوقت تو مجری ... که پشت میزت نشستی میدونی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ بعد الکی گیر میدن به فیتیله ای ها
  • بی نام A1 ۰۷:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
   48
   علم امار عزیزم. به جای زیر سوال بردن دیگران اول دقت کن خودت زیر سوال نباشی
  • جلال A1 ۰۷:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
   38
   عزیزم این ی احتماله و تو تمامی دنیا ی تعداد ادم هستند که حامل این ویروس می باشند ولی خبر ندارند به طور مثال کسی که این بیماری را داره و فهمیده ممکنه با چندین نفر رابطه جنسی داشته باشه و دیگه اونارو نمیبینه و...مثل رابطه جنسی تو کاباره هاو...
  • بی نام A1 ۱۹:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۱
   4
   آمار جهانی هست. تعداد افراد مبتلا ضرب در 4 مساوی است با تعداد افراد آلوده.
 • بی نام IR ۰۶:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
  112
  ما که یکیشو هم نداریم
  • بی نام A1 ۱۹:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
   8
   کاش منم مثل شما باشم
 • بی نام A1 ۰۶:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
  51
  همه پس باید آزمایش بدن
 • بی نام A1 ۰۶:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
  94
  حتی تو دانشگاه ها هم اطلاع رسانی درستی وجود نداره چه برسه به مقاطع تحصیلی دیگه. کتاب دانش خانواده و جمعیت هم که فقط درباره افزایش جمعیته
 • مجید IR ۰۶:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
  46
  من که می خواستم ازدواج کنم هم مشاوره اجباری بود هم ازمایش اعتیاد و خون حالا چطوری می گن قبل از ازدواج طرف ایدز داشته همسرش گرفته بچه شون هم گرفته یه جای کار تو این مورد می لنگه یعنی ازمایش ها ......................
  • بی نام A1 ۰۷:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
   34
   سلام دوست خوبم آزمايش ايدز نياز به آزمايش ويژه دارد و براي ازدواج نه آزمايش ايدز مي گيرند نه آزمايش وراثتي مانند ازدواج فاميلي آيا مشكل مانند عقب ماندگي زهني و جسمي بعد از لقاح به وجود مياد . حتي آمپول هپاتيت كه بايد تا يك سال بچه دار نشي نمي زنند شايد بعضي ها خودشان آزمايش مي دهند و آمپول مي زنند . راستي آيا آرايشگرها و داندانپزشك هاي ما معرفت دارند كه وسايل را استريل و ضد عفوني كنند درست يا با يك اتوكلاب و يا فور قديمي و حداقل استاندارد وسايل را ضد عفوني مي كنند نظارت بايد وجدان انسان باشد
  • بی نام A1 ۰۷:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
   7
   چون قبل از ازدواج روابط جنسی داشته
  • آزمایشگاهی A1 ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
   31
   آقا مجید عزیز.آزمایشات قبل ازدواج قانونا شامل این آزمایشات هست1. آزمایش اعتیاد که از روی نمونه ادرار انجام میشه.2.اون خونی هم که ازتون میگیرن واسه دو آزمایش هست یکی تالاسمی و دیگری سیفیلیس.هیچ آزمایش دیگه از قبیل ایدز و هپاتیت و ... انجام نمیشه.جهت آگاهی گفتم که به دلیل عدم اطلاع صحیح به دیگران بدگمان نشین.ضمن اینکه رابطه جنسی فقط یکی از راههای الوده شدنه نه تنها ره آلوده شدن
 • قندک A1 ۰۶:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
  113
  "هر جوانی که بیش از یک شریک‌جنسی .." یعنی میانسال و سنین دیگه نیازی نیست؟
 • بی نام A1 ۰۶:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
  74
  ما در ردایران فکر می کنیم درباره هر موضوعی که حرف نزنیم ان موضوع وجود ندارد نمی دانیم که بدتر رشد می کند
 • همت A1 ۰۶:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
  59
  مگه داریم همچین جوونایی مگه میشه
 • هاشم IR ۰۷:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
  80
  جمعیت را کنترل کنید.
 • بی نام DE ۰۷:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
  56
  کلا میدونی این فرهنگ قابم کردن که به ما یه جوری از اول القا شده خیلی بده، میخایم همه چی رو قایم کنیم تا بعد که گندش در اومد بگیم. یعنی نادانسته به دروغ گفتن گرایش داریم و اسمش هم میشه تیزبازی. بعد متاسفانه اثر این قایم کردن تو اقتصاد، سیاست و ... رو میشه براحتی دید، خبرجان بذار.
 • سیامک A1 ۰۸:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
  17
  ماتو کشورمون ندازیم.....
 • بی نام A1 ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
  48
  برخی کشورهای آفریقایی با لوازم پیش گیری بسیار ابتدایی مثل کاندوم توانسته اند خیلی سالها قبل آمار ابتلا به ایدز رو پایین بیاورن اونوقت ما از اسم کاندوم و ایدز و امثالهم وحشت داریم ؟
 • بی نام IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
  50
  اینقدر که دولت برای خودرو ۲۵ میلیون تومان وام می دهد برای ازدواج هم اینقدر وام بدهد..
 • کوروش IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
  5
  سلام وقتی خودشون نمیدونند ایدز دارند شمااز کجا میدونید
 • بی نام A1 ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
  34
  یک ازمایش از این معتادان کارتن خواب هم بگیرند بد نیست
 • بی نام GB ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
  30
  اونهایی هم که ارتباط ندارند هم برن
  • بی نام A1 ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
   31
   خخخخخخخخ نه عمو ماها ایدزم سراغمون نمیاد
 • بی نام A1 ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
  27
  به بهانه ازدياد نسل و فرزند آوري وسيله جلوگيري را جمع كرديد در حالي كه تنها باعث افزايش بيماريها و نگرانيها شديد
 • بی نام A1 ۲۱:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
  26
  هی میگم این تلگرامو فیلتر کنید ، حالا خوب شد که بیش از صد هزار نفر ایدز گرفتن؟
 • بی نام CA ۰۰:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۱
  32
  افزايش جمعيت به چه قيمتي؟
 • مهدی IR ۰۳:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۱
  18
  واقعا متاسفم که سلامت جامعه رو دارن قربانی اهداف دیگه ای میکنن
 • داود A1 ۰۴:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۱
  29
  فکر میکنی تو با دیگران فرق داری ،کافیه فقط یکبار آرایشگر قبل از شما یه نفر ایدزی رو اصلاح کرده باشه بعدش بیا بهت میگم که ایدز داری یا نه،بهتره همگی آزمایش بدیم فقط رابطه جنسی که نیست از طرق مختلفی ایدز منتشر میشه پس اول آزمایش بده بعدهم وسایل آرایش شخصی داشته باش ودر مورد ایدز اطلاعاتمان رو کامل کنیم
 • بی نام A1 ۰۵:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۱
  1
  کلا میان ابروش رو درست کنن میزنن چشمش رو هم کور میکنن
 • بی نام A1 ۰۸:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۱
  1
  آدم دردشو بره به کی بگه آخه توو این مملکت
 • محمد A1 ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۱
  1
  موج ایدز در راه است تا چند سال دیگه متوجه میشید بیمممممممممممماری خاموش ....
 • رضا IR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۲
  2
  "۷۰ هزار حامل ویروس ایدز در ایران وجود دارد که خودشان هم نمی دانند. " شما مجری از کجا می گوئی 70 هزار وقتی خودشان نمی دانند به جای آن بهتر است می گفت: تعدادی....