تجمیع بیمه ها در دولت بررسی می شود/ وزیر بهداشت: با چنگ و دندان از طرح تحول سلامت حمایت می کنیم

وزیر بهداشت با انتقاد از عملکرد بیمه ها در عدم پرداخت به موقع مطالبات بیمارستانها از برگزاری جلسه ای در روز شنبه با حضور معاون اول رییس جمهور، سخنگوی دولت و وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی به منظور رسیدگی به موضوع بیمه ها خبر داد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از وزارت بهداشت،  سید حسن هاشمی در اجلاس روسای دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور که در ستاد مرکزی وزارت بهداشت برگزار شد، ضمن اعلام این خبر به دیدار روسای دانشگاهها با مقام معظم رهبری اشاره و اظهار امیدواری کرد که از رهنمودهای ایشان برای ارتقاء و پیشرفت علمی دانشگاههای علوم پزشکی در حوزه های فرهنگی و فن آوری استفاده کنیم.

وزیر بهداشت خطاب به روسای دانشگاههای علوم پزشکی گفت: امیدواریم همان طور که در سه گام طرح تحول سلامت کارنامه خوبی را به یادگار گذاشتید در گام چهارم این طرح و تحول در حوزه آموزش پزشکی نیز شاهد تلاش بی وفقه شما باشیم.

هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که برنامه ششم توسعه تقریبا در حال نهایی شدن است ، از متفاوت بودن برنامه ششم توسعه نسبت به برنامه های چهارم و پنجم توسعه خبر داد و گفت: برنامه ششم توسعه تنها چند حکم کلی دارد و برای حوزه سلامت نیز دو یا 3 حکم در نظر گرفته شده است.

وزیر بهداشت گفت: نظر دکتر روحانی و دولت این است که برنامه ششم توسعه مربوط به این دولت است و هر دولتی که بر سرکار می آید باید بتواند برنامه هایی را که اعلام کرده است اجرایی نماید.

 هاشمی همچنین از زحمات معاونت برنامه ریزی، هماهنگی و امور حقوقی این وزارتخانه و نیز کارگروه سازمان مدیریت و برنامه ریزی در تدوین برنامه ششم توسعه قدردانی کرد.

وزیر بهداشت با اشاره به ابلاغ دستورالعملی که مقام معظم رهبری برای تدوین برنامه ششم توسعه ابلاغ کرده اند، گفت: گفت در این دستورالعنل به دو موضوع "منابع مالی پایدار" و "ساختار" تاکید شده است.

 هاشمی افزود: اگر در طرح تحول سلامت ، مشکل منابع مالی و ساختار مرتفع نشود، به این طرح آسیب می رسد.

وزیر بهداشت گفت: تا زمانی که این دولت و رییس جمهور حضور دارند، طرح تحول سلامت نیز ادامه دارد و بنا نیست که این طرح بعد از یک دوره متوقف شود بنابراین طرح تحول سلامت باید استمرار یابد و امیدواریم در برنامه ششم توسعه نیز موادی برای حل این مشکل گنجانده شود.

هاشمی همچنین به موضوع مطالبات از بیمه ها اشاره کرد و از برگزاری جلسه ای در روز شنبه با حضور دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهور و دکتر نوبخت، سخنگوی دولت و وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی برای تصمیم گیری در مورد بیمه ها خبر داد.

وزیر بهداشت گفت: برخی به اشتباه تصور می کنند که با اجرای طرح تحول سلامت ، هزینه ها افزایش پیدا کرده است در حالی که چنین نیست برخی از دانشگاهها از جمله دانشگاه علوم پزشکی تهران هزینه های خود را نسبت سال 92 و قبل از اجرای طرح تحول سلامت محاسبه و مقایسه کرده اند و چنین برداشتی اشتباه است.

وزیر بهداشت گفت: زمانی که کتاب تعرفه سلامت را با کمک کارشناسان و صاحبنظران تهیه کردیم، هزینه ای که کارشناسان بیمه برآورد کردند مورد قبول بیمه های تامین اجتماعی و بیمه سلامت ایرانیان قرار گرفت و هر دوی این صندوقها متعهد به تامین هزینه های آن شده بودند ولی از اول امسال تا کنون بیمه ها مطالبات را پرداخت نکرده اند.

دکتر هاشمی گفت: بیمه سلامت مدعی است پولی از دولت دریافت نکرده است و تامین اجتماعی که قرار نبوده پولی از دولت بگیرد ، موضوع طلب صندوق بازنشستگی و مستمریهای خود از دولت را مطرح می کند در حالی که آنچه به حوزه ما مرتبط است بیمه باید پول خدمتی را که خریداری کرده است پرداخت کند.

وزیر بهداشت عدم پرداخت به موقع مطالبات ، رفتار غیر دوستانه در مورد کسورات و رسیدگی به اسناد و کوچک کردن سبد خدمات توسط بیمه ها را مورد انتقاد قرار داد و گفت: این گونه اقدامات چیزی جز تضعیف دولت نیست و آنها نمی توانند مدعی باشند که به دولت کمک می کنند.

دکتر هاشمی در ادامه با اشاره به بحث اعتبارات گفت: تا پایان سال بخشی از اعتبارات مورد نیاز دانشگاههای علوم پزشکی توزیع می شود و ضروری است که دانشگاهها بویژه دانشگاههای محروم در خصوص موضوع ماندگاری پزشکان و پرداخت سایر مطالبات توجه داشته باشند.

با چنگ و دندان از طرح تحول سلامت حمایت می کنیم

وزیر بهداشت همچنین گفت: طرح تحول سلامت با قوت تمام ادامه خواهد داشت و اجازه نخواهیم داد آسیبی به این طرح وارد شود.

سید حسن هاشمی در حاشیه بازدید از بیمارستان طالقانی مشهد ضمن بیان این مطلب، خلف وعده های دیگر دستگاهها در مسیر اجرای این طرح را بی انصافی عنوان کرد و گفت: قانون تکالیفی برای هر دستگاه در نظر گرفته است و هیات وزیران نیز ماموریتهای هر دستگاه را تفکیک کرده است وزیر بهداشت گفت: انتظار این است که هر کسی به وظیفه اش عمل کند و به نظر می رسد بیمه ها در این زمینه نامهربانی می کنند و نباید در این مسیر تحت فشار باشیم.

دکتر هاشمی گفت : با چنگ و دندان از طرح تحول سلامت حمایت خواهیم کرد و سازمان مدیریت و دولت این طرح را به پیش خواهند برد.

وزیر بهداشت افزود: اگر دوستان کمک کنند و به وظایفشان عمل کنند شیرینی اجرای این طرح بیشتر خواهد بود و اگر هم کمک نکنند ما این طرح را با همکاری همه همکاران خود در وزارت بهداشت ادامه خواهیم داد و مردم نباید نگران اجراي این طرح باشند و مباحثی هم که مطرح می شود بحثهای داخلی است.

او گفت: اگر بناست به دولت و دکتر روحانی کمک کنیم نباید سیستم را بخشی ببینیم بلکه باید منافع ملی و موفقیت دولت ، مد نظرمان باشد و باید رفتاری متفاوت با آنچه که تا امروز داشته ایم، داشته باشیم.

هاشمی با بیان این که این مباحث در هردوره مطرح بوده و کهنه و قدیمی است ، گفت: انتظار این است که در دولت تدبیر و امید، همه به اجرای این طرح مهم ملی و اجتماعی کمک کنند و در این خصوص از کمک های مجلس ، استانداران، فرمانداران، ائمه جمعه و خود مردم تشکر می کنیم.

وی گفت: اگر در مسیر اجرای این طرح نگاهی متفاوت و غیر بخشی داشته باشیم حتما موفقیتمان بیشتر خواهد بود.

وزیر بهداشت همچنین در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص وضعیت بهداشتی درمانی استان خراسان رضوی اظهار داشت: معتقدم در زمینه گسترش خدمات در مشهد کوتاهی شده است ، گفت: توسعه این شهر متناسب با توسعه زیرساختها نبوده است به طوری که در طول 50 سال گذشته در حالی که جمعیت مشهد و حاشیه این شهر چند برابر شده ولی یک بیمارستان مناسب و خوب در این شهر ساخته نشده است.

وزیر بهداشت بر ضرورت رفع کمبودهای بهداشتی درمانی در مشهد تاکید کرد و ضمن ابراز گله مندی از عملی نشدن قولهای داده شده از سوی برخی از مسئولین استان در این زمینه گفت: مسئولین این استان اگر می توانند منابعی را برای رفع این کمبود تامین نمایند در غیر اینصورت از طریق املاکی که وزارت بهداشت در این استان دارد، منابع لازم را تامین کنند و امیدواریم گشایشی در این خصوص حاصل شود.

هاشمی تاکید کرد: دولت در این دوره تنها می تواند بیمارستان 540 تختخوابی امام رضا (ع) مشهد را تکمیل نماید و در کنار آن خدماتی که در مراکز بهداشتی و درماني مشابه همین خدماتی که در بیمارستان طالقانی ارایه می شود، ارائه دهد.

وی در خصوص تخیصیص اعتبارات لازم به حوزه سلامت مشهد نیز ابراز داشت: اعتبارات لازم مربوط به طرح تحول سلامت به طور کامل تخصیص داده شده اما به علت کمبود اعتبارات، اعتبارات عمرانی دولت کامل تخصیص داده نشده است.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه باید نگاهمان به مشهد مانند تهران باشد ، گفت: آستان قدس رضوی در این خصوص مساعدت بیشتری نماید و سایر بخشها از جمله استانداریها و وزارت راه و شهرسازی نیز باید برای ارتقای حوزه سلامت مشهد همت کنند و موضوع سلامت را نسبت به سایر بخشها متفاوت ببینند .

وی یادآور شد: کمبودهای حوزه بهداشت و درمان در مشهد نارضایتی هایی را برای مجاورین و نیز زائرین ایجاد کرده است و نباید انتظار داشت که همه مشکلات توسط وزارت بهداشت حل گردد چرا که باید شهر را متناسب با خدمات توسعه داد و همه دستگاه ها از جمله آستان قدس احساس مسئولیت کنند.

وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به حوزه پژوهش در این استان گفت: در حال حاضر سرمایه اصلی و فضا و امکانات لازم در این بخش نیست ولی با توجه به نیروی انسانی متخصصی که دانشگاه علوم پزشکی مشهد تربیت کرده است ،خوشبختانه گام های موثری در این زمینه برداشته شده و با همه کمبودهایی که در این زمینه وجود داشته است، مشهد رتبه کشوری خوبی در حوزه پژوهش کسب کرده است.

هاشمی افزود: ما هم تلاش می کنیم در حد اعتباراتمان حمایتهای لازم را از این حوزه داشته باشیم.

47304

کد خبر 477708

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =