اینسا نوشت: پس از انتشار خبر عفو جرم سربازان فراری و همچنین اعلام اجرای ثبت نام مرحله دوم جریمه ریالی، سوالا و ابهاماتی دراین باره مطرج شد که جانشین اداره سرمایه‌های انسانی ستاد کل نیروهای مسلح به آنها پاسخ داده است.

سردار موسی کمالی در پاسخ به کامنت‌ها و پرسش‌های مختلف درباره ابهامات عفو جرم سربازان فراری اظهار کرد: با توجه به اجرای طرح جریمه ریالی سربازی برای مشمولان دارای هشت سال غیبت و بیشتر از آن در سال جاری این امکان برای سربازان فراری وجود نداشت که بتوانند تنها از طریق پرداخت این رقم کارت معافیت دریافت کنند چرا که می‌بایست به جرم قبلی یعنی فرارشان از سربازی رسیدگی می‌شد.

کمالی افزود:‌ در همین راستا ستاد کل نیروهای مسلح پیشنهادی را مطرح کرد تا بر اساس آن کلیه سربازان فراری که تا پایان امسال حداقل هشت سال از فرارشان از خدمت یا ترک یگان خدمتی می‌گذرد بتوانند از این طرح بهره مند شوند و از این رو موضوع بخشش جرم ناشی از فرار این افراد مطرح شد و در نهایت مقام معظم رهبری و فرمانده معظم کل قوا با بخشش جرم فرار از خدمت کسانی که هشت سال یا بیشتر از تاریخ فرارشان می‌گذرد، موافقت کردند.

جانشین اداره سرمایه‌های انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه در حال حاضر جرم این افراد مورد عفو قرار گرفته و دیگر برایشان در مراجع قضایی به خاطر فرار از سربازی پرونده‌ای تشکیل نخواهد شد گفت: این افراد دو راه پیش رو دارند، یا اینکه به یگانی که آن‌را ترک کرده‌اند مراجعه و مابقی سربازی‌شان را ادامه دهند یا اینکه برابر مقررات فعلی با پرداخت جریمه ریالی و سربازی معاف شوند که برای این اقدام می بایست به دفاتر پلیس + 10 مراجعه کنند.

کمالی ادامه داد: این دسته از افراد اگر چنانچه قصد ادامه سربازی را داشته باشند، مطابق با مقررات همان سالی که اقدام به ترک محل خدمت کرده‌اند با آنان برخورد می‌شود. به عبارتی اگر در آن زمان طول مدت سربازی 18 ماه بوده این افراد نیز به اندازه همان 18 ماه خدمت خواهند کرد و اگر طول مدت سربازی در سال ترک محل خدمتی‌شان 24 ماه بوده این افراد نیز 24 ماه خدمت خواهند کرد.

وی درباره اینکه آیا افرادی که مورد عفو قرار گرفته‌اند می‌توانند از معافیت‌ها و تسهیلات سربازی استفاده کنند یا خیر؟ اظهار کرد: در یک سری از موارد این امکان برایشان وجود دارد به عنوان مثال اگر شرایط بهره مندی از معافیت کفالت یا معافیت پزشکی را دارند می‌توانند از این طریق معاف شوند.

جانشین اداره سرمایه‌های انسانی ستاد کل نیروهای مسلح در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه آیا جریمه ریالی این افراد نیز با این عفو کسر شده یا تخفیفی به آن تعلق می‌گیرد نیز اظهار کرد: چنین موضوعی صحت ندارد همانطور که گفتم این عفو برای این بود که این افراد بتوانند از امکان معافیت از سربازی با پرداخت جریمه ریالی معاف شوند بنابراین هیچ تغییری در رقم پرداختی ایجاد نشده و نخواهد شد.

کمالی ادامه داد: میزان جریمه ریالی برای کلیه افرادی که تا 29 اسفند ماه 94 حداقل هشت سال یا بیشتر از غیبتشان گذشته باشد از رقم پایه 10 میلیون تومان برای مشمولان و سربازان فراری زیر دیپلم آغاز شده و به ترتیب افزایش می‌یابد. همچنین به ازای هر سال فرار یا غیبت پس از هشت سال نیز 10 درصد به رقم کل افزوده خواهد شد و به ازای همسر و هر فرزند نیز پنج درصد از این رقم کسر خواهد شد.

وی درباره آن دسته از افرادی که مورد عفو قرار گرفته اما امکان پرداخت جریمه را به دلایل مختلف ندارند افزود: آنان باید به یگان محل خدمت خود مراجعه کرده و مجددا سربازی خود را ادامه دهند.

جانشین اداره سرمایه‌های انسانی ستاد کل نیروهای مسلح همچنین تاکید کرد که این عفو تنها برای جرم فرار از سربازی بوده و شامل خدمت سربازی و همچنین افرادی که کمتر از هشت سال از غیبت یا فرارشان گذشته باشد، نمی‌شود.

کمالی همچنین به سوالات و کامنت‌های مخاطبان ایسنا درباره اجرای مرحله دوم طرح جریمه ریالی سربازی نیز اشاره کرد و افزود: در مرحله نخست حدود 287 هزار نفر ثبت نام کردند که از این تعداد 167 هزار نفر مبلغ مورد نظر را واریز و کارت معافیت خود را نیز دریافت کردند. 110 هزار نفر نیز واجد شرایط بوده اما تا کنون مبلغی را واریز نکرده‌اند که به این افراد تا بیستم آذرماه فرصت داده شده و اگر تا این تاریخ نسبت به پرداخت جریمه خود اقدام نکنند همچون دیگر مشمولان با آنان برخورد شده و برایشان برگه اعزام به سربازی صادر خواهد شد.

کمالی افزود: مرحله دوم ثبت نام جریمه ریالی سربازی نیز از بیستم آذرماه آغاز شده و تا پایان دیماه ادامه خواهد داشت که در این بازه زمانی متقاضیان با مراجعه به دفاتر پلیس +10 می‌توانند درخواست خود را ثبت کنند و پس از بررسی وضعیت همانند مرحله اول از طریق پیامک به آنان اطلاع داده خواهد شد.

جانشین اداره سرمایه‌های انسانی ستاد کل نیروهای مسلح همچنین در پاسخ به این سوال که اگر این افراد رقم جریمه ریالی را پرداخت نکرده و به سربازی نیز نروند چه خواهد شد؟ افزود: قانون یک سری محدودیت‌هایی را برای این افراد در نظر گرفته که بخشهایی از آنها از جمله ممنوعیت اخذ گواهینامه، ممنوعیت کاندیدا شدن در انتخابات مجلس و شوراها، ممنوعیت تحویل اصل گواهینامه پایان دوره تحصیلی، ممنوعیت استخدام و ... در حال اجراست.

وی ادامه داد: همچنین برای محدودیت‌های دیگر نیز هماهنگی‌هایی در حال انجام است که به زودی نهایی می‌شود و بر این اساس ممنوعیت اعطای هرگونه تسهیلات به مشمولان غایب و فراری،‌ ممنوعیت به کارگیری مشمولان غایب در شرکت‌ها، روزنامه‌ها، سایت‌ها،‌ باشگاه‌ها و فروشگاه‌ها و ... است که ساز و کارهای این اقدام در حال انجام است و به زودی اجرا می‌شود.

جانشین اداره سرمایه‌های انسانی ستاد کل نیروهای مسلح افزود: همچنین اگر چنانچه مشخص شود که از مشمولان غایب در این مراکز به کار گرفته شده است برای بار اول به ازای هر مشمول غایب معادل هزینه سالانه یک سرباز یعنی رقمی حدود 4 میلیون تومان و برای بار دوم و بیشتر از آن به ازای به کارگیری هر مشمول غایب یا فراری رقمی معادل هزینه سه سرباز به عنوان جریمه برای این واحدها در نظر گرفته خواهد شد.

کمالی همچنین در پاسخ به سوالی دیگر درباره امکان اجرای طرح جریمه ریالی در سال آینده افزود: تاکنون تصمیمی در این خصوص گرفته نشده و به نظر نمی‌رسد که در سال آتی طرح جریمه ریالی تمدید شود.

وی درباره مدت زمان سربازی در سال آینده نیز گفت: تا اطلاع ثانوی مدت سربازی تغییر نخواهد کرد و همان 21 ماه است.

جانشین اداره سرمایه‌های انسانی ستاد کل نیروهای مسلح همچنین در پاسخ به کامنت یکی از مخاطبان ایسنا که اعلام کرده بود دارای تحصیلات عالی است و باید مدت‌ها در صف انتظار برای اعزام به سربازی بماند افزود: در این زمینه ستاد کل حداکثر تلاش و رایزنی‌های خود را انجام می‌دهد که بتوان زمان انتظار برای اعزام به خدمت سربازی کاهش بیابد تا این عزیزان معطل نشوند. همچنین در تلاشیم تا فواصل زمانی بین دو اعزام تغییراتی داشته باشد.

کمالی درباره اینکه علت طولانی شدن این انتظار چیست؟ به ایسنا گفت: با توجه به ظرفیت مراکز آموزشی و همچنین استقبالی که از اعزام به سربازی انجام شده است کمی زمان انتظار افزایش یافته و همچنین با توجه به افزایش ورود به دانشگاه‌ها شمار مشمولان تحصیلکرده نیز افزایش پیدا کرده که این موضوع نیز در تاریخ اعزام و نوبت‌های اعزام این دسته از مشمولان تاثیرگذار است.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا فردی که در مقطعی تحصیلی از یکی از دانشگاه‌های داخل کشور فارغ التحصیل شده می‌تواند در همان مقطع در دانشگاه کشور خارجی پذیرش شود یا خیر؟ تصریح کرد: پذیرش حتما باید در مقطعی بالاتر انجام شود به عنوان مثال کسی که دارای مدرک کارشناسی است نمی‌تواند مجددا در مقطع کارشناسی دانشگاه خارجی پذیرش بگیرد ضمن اینکه این دانشگاه حتما باید مورد تایید وزارت علوم یا وزارت بهداشت قرار گرفته باشد.

۴۷۴۷

کد خبر 480375

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 11
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۷:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۹
  6 11
  ما رو بگو دو سال عمرمون رو تو بدترین جاها خدمت کردیم, اگه فراری بودیم الان کلی وضعمون بهتر بود
 • بی نام A1 ۰۷:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۹
  4 5
  ی طرح براهمه بزنید با ی مبلغ میانگین.اخه اونکه 8سال نرفته با اونکه 5ساله نرفته یا رفته درس خونده چه فرقی دارن که اون 8 سالی فقط میتونه بخره
 • امیر A1 ۰۷:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۹
  5 2
  چرا در مورد فروش به تحصیلکرده ها از ایشان سوال نمی کنیدکاش هشت سال پیش میگفتند خدمت به فراری ها فروخته میشود, من بجای کار و تحصیل فقط کار میکردم امروز هم خدمتم رو می خریدم و هم راحت تر به دانشگاه می رفتم حال هم تحصیلکردم و هم کار دارم ولی باید کارمو رها کنم برم خدمت کاری که سالهاست درس خواندم شاگردی کردم و بعد از سالها خودم راه اندازی کردم و امروز دارم نابود میشود
 • امید IR ۰۷:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۹
  7 3
  بفرما.. کلا سربازی ظلمی است به جوانان کشور ولی حالا که این قانون سربازیو می خواین ادامه بدین بدون اینکه بدونین اصلا فلسفه اش چی بوده که 100 سال پیش رضا خان سربازیو تو ایران بنا کرد. حداقل درست اجراش کنین. با این کارتون دارین مردمو تشویق می کنین به خلاف. اونی که با دیپلم رفته 10 سال تو بازار کار کرده و از سربازی فرار کرده و الان 10 15 میلیون شده واسش پول خورد. بخشیده میشه و به راحتی کارت پایان خدمت میگیره. اما اون بدبختی که این مدت رفته درس خونده و بچه خوبی بوده تازه الان باید بره سربازی یا اینکه بره نهادای نظامی به اسم پروژه کسر خدمت ازش بیگاری بکشن تو این تورم و گرونی سرسام آور آدم باید 2 سال بره به قول بعضیا خدمت کنه به مملکت مفت و مجانی، بعد از اونور آقایون برن 10 هزار میلیارد اختلاس کنن
 • رضا A1 ۰۸:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۹
  11 0
  کسی رو میشناسم که پدر و مادر پیری داره و هیچ کسی حتی خواهر و برادرانش مسئولیت نگهداری و خرج این دو نفر رو قبول نمیکنن از این طرف این پسر میتونه مادر و پدرش رو ول کنه ۲ سال بره خدمت حاج آقا ؟ الان غیبت داره گواهی نامه نمیتونه بگیره کار دولتی بهش نمیدن از هر خدمات اجتماعی هم داره محروم میشه تنها گناهش عمل به دستور اسلام و نگهداری از مادر و پدر پیرش هست ... کمی به فکر این مردم باشید ...
 • بی نام RO ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۹
  0 0
  سلام به سربازانی که کارت پرونده کارت جعلی دارند و برای خرید اقزام کرده اند اما هنوز تکلیف شان مشخص نیست چکار باید کرد
 • ناشناس IR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۹
  1 0
  خیلی هم عالی.
 • وحید IR ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۹
  5 1
  سردار کمالی رهبر بزرگوار تورو به خدا قسم این حرفی که میزنم رو حرف خیلی از پسرها است..بابت عفو بینهایت سپاس.اما لطفا اعلام کنید بگید برای همه کسانی که از سربازی فرار کردن این عفو وجود داره.من و خیلی های دیگه 4سال فرار کرده ایم بخاطر مشکلات قومی طایفه ای زندگی خانوادگی وغیره...و از همه مهمتر دوری از خانواده..تورو خدا بگید به یگان ها مشخصات همه فراری هارو حذف کنن و میتونن از اول دفترچه اعزام پست کنند تا بتونن از اول در کنار شهر خودشون باشن بخاطر گرفتاری ها...تورو خدا التماس میکنیم سردار رهبر این کارو بکنید همه فراری ها عفو و از اول دفترچه پست کنند و دیگه نرن یگان قبلی.خبر آنلاین تورو خدا بگو به مسولین عزیز و پیگیر باشید
 • محسن A1 ۱۸:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۹
  5 12
  سلام من متولد 68 هستم وزیر دیپلم یعنی سال 86ترک تحصیل کردم و در سال 88ب خدمت اعزام شدم وبعد5ماه فرار کردم ایا ب من میخوره یا از سال 88برای من حساب میشه.ترو خدا اگه کسی میدونه بهم جواب بده بخاطر کارت از کارم بیرونم کردم. مرسی
 • محمدی A1 ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۳۰
  1 8
  سلام باتشکر فراوان از ثبت نام طرح دوم وسایت ایسنا جانم فدای رهبر
 • بی نام IR ۱۵:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۳۰
  3 9
  سلام من درسال86بنابه دلایلی ازخدمت فراری شدم وقت رفتن به خدمت بامدرک زیردیپلم اعزام شدم ودرطول همین8سال به صورت ازادتونستم مدرک دیپلم بگیرم حالا جریمه من چه جوری حساب میشه باتوجه به اینکه وقت اعزام بازیردیپلم رفتم لطفا هرکی میدونه جواب بده دوستان