صدای اقتصاد به نقل از ولی الله سیف نوشت: بانک مرکزی سرمایه گذاری خارجی و بازدهی آن را ضمانت می کند.

رییس کل بانک مرکزی، یکی از میهمانان ویژه ای «همایش تخصصی فاینانس یورو» در فرانکفورت آلمان بود. ولی الله سیف در این همایش که با حضور جمعی از بانکداران اروپایی و آمریکایی برگزار شده، به سخنرانی پرداخت و با مخاطب قرار دادن سران بانکداران این کشورها عنوان کرد، با اجرای برجام، نقل و انتقال مالی، فعالیت های بانکی، بیمه و سوئیفت دوباره از سر گرفته خواهد شد.

سیف با صراحت گفت: بانک مرکزی سرمایه گذاری خارجی و بازدهی آن را ضمانت می کند. سیف جامعه بین الملل را تشویق  به بهره مندی از مزایای رابطه اقتصادی با ایران کرد و به جامعه جهانی نوید داد که ایران در GDP در میان ۲۰ اقتصاد بزرگ جهانی قرار می گیرد و بدون شک سرمایه گذاران باید زمان بیشتری برای دومین اقتصاد بزرگ خاورمیانه که دارای  عوامل تولید فراوان، نیروی کار جوان و تحصیل‌کرده، زیرساختارهای توسعه‌یافته و البته منابع طبیعی بزرگ، بگذارند.

سیف در بخش دیگری از سخنان خود به برنامه 5 ساله توسعه کنونی برای رسیدن به رشد اقتصادی 8 درصدی اشاره کرد.

در ادامه این گزارش به 15 نکته که رییس کل بانک مرکزی در میان جمعی از نخبگان بانکی اروپایی و آمریکایی به آنها اشاره کرده را می خوانید.

* ایران بزرگترین ذخایر گاز طبیعی و چهارمین ذخایر بزرگ نفتی جهان را داراست. این عوامل تولید به همراه نیروی کار مولد و انرژی ارزان قیمت، مزیتی رقابتی برای شرکت‌های ایرانی خلق می کند.

* در رابطه با تراز خارجی، اقتصاد ایران جایگاه قدرتمندی از نظر ذخایر بین‌المللی دارد.

* سطح بدهی خارجی کشور بسیار پایین است و هیچ سابقه نکول در پرداخت‌ها حتی در دوران جنگ یا تحریم‌ها به چشم نمی خورد.

* اقتصاد ایران برای بازارهای اروپایی ناآشنا نیست و هر دو منطقه سابقه همکاری درازمدت دارند. در سال ۲۰۱۰ آلمان با تجارتی به ارزش ۲.۷ میلیارد دلار یکی از بزرگترین شرکای تجاری ایران بود.

* نظام بانکی ایران با ۲۷ بانک آلمانی روابط کارگزاری دارد.

* دو عامل مهم «سیاست‌های منطقی اقتصاد کلان» و «پیوستن به اقتصاد جهانی» چشم‌انداز اقتصاد ایران در دهه آینده را شکل می‌دهند. با وجود برجام، ایران نشان می دهد که به مزایای همکاری و تجارت متقابل ایمان دارد.

*دولت و بانک مرکزی ایران در دو سال گذشته سیاست‌هایی را به منظور برقراری ثبات در سطح اقتصاد کلان به اجرا گذاشتند. دولت خود را متعهد کرد با هدف تقویت رشد و مقابله با تورم بالا سیاست پولی و مالی منظم‌تر و شفاف‌تری اتخاذ کند.

* نرخ رشد از منفی ۶.۸ در اوج دوران رکود به مثبت ۳ در حال حاضر رسید. بانک مرکزی بر این عقیده است که رشد ۳ درصدی بسیار پایین‌تر از مقدار بالقوه است و اقتصاد این ظرفیت را دارد که در طول برنامه ۵ ساله توسعه کنونی به هدف ۸ درصدی دست یابد.

* اصلاحاتی به منظور تقویت ثبات مالی، تاثیرگذاری سیاست پولی و تخصیص کارآمد منابع در بخش بانکی به اجرا گذاشته شده است. این اصلاحات قصد دارند با اقدامات کاهش‌دهنده وام‌های معوق، سلامت ترازنامه‌های بانکی را مورد هدف قرار دهند.

* رفع تحریم‌ها به ایران امکان می دهد صادرات نفت را از سر گیرد، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی را جذب و درتمام موضوعات اقتصادی با بقیه کشورهای جهان مشارکت کند.

* مقامات ایران مصمم هستند تا برجام را اجرا کنند و به عقیده من این عامل مهمی برای کاهش ریسک بالقوه سرمایه‌گذاری در ایران خواهد بود.

* توافق هسته‌ای شور و هیجان مثبتی را در میان شرکت‌های بین‌‌المللی خواستار بازگشت به ایران برانگیخته است. در قبال این همتایان بین‌المللی وظیفه داریم تا فضایی فراهم سازیم که از ورود به بازار حمایت کند، مشوق ثبات مالی باشد، پایدار باشد و از سرمایه‌گذار پشتیبانی کند.

* در حال حاضر سرمایه‌گذاران بین‌المللی مجازند ۱۰۰ درصد مالکیت بانک‌های مناطق آزاد و ۴۰ درصد مالکیت بانک‌های سرزمین اصلی را در اختیار گیرند.

* به منظور تسهیل تجارت، ما توان بالقوه تشکیل بانک مشترک فرامرزی را مطرح می سازیم. بانک مرکزی ایران با ارایه تضمین از طریق قانون تقویت و پشتیبانی از سرمایه‌گذاری خارجی، سرمایه‌گذاری‌ها و بازدهی آنها را ضمانت می کند.

* برجام ۱۵ سال به طول می انجامد. در حال حاضر ما انتظار داریم روابطی درازمدت و پیشرو با شرکای بانکی جهانی خود داشته باشیم. داشتن چشم‌اندازی دراز مدت عنصری حیاتی در سرمایه‌گذاری در بخش بانکی ایران خواهد بود.

 

 

22339

کد خبر 480456

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =