مولاوردی: دختران سرخورده شده‌اند/ کار نیست، تنها راه پیش روی آنها ادامه تحصیل است

ایرنا نوشت: معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: بسیاری از دختران به دلیل نبود فرصت های اشتغال تنها راه پیش رویشان ادامه تحصیل است و ما باید قدرت مواجهه با سرخوردگی ناشی از پاسخ ندادن به این انتظار دختران را بیابیم.

شهیندخت مولاوردی افزود: با توجه به مهاجرت مردان در روستاها، در ایران با پدیده دختران بازمانده از ازدواج مواجه هستیم که این موضوع نیز بر مشکلات دختران افزوده است و باید این موضوع از سوی مسئولان ذیربط پیگیری شود.

او با بیان اینکه ازدواج در مناطق روستایی کمتر شده است، افزود: مهاجرت گسترده به شهرها یک پدیده جهانی است اما در ایران یک معضلی وجود دارد که پسران و مردان به دنبال کار به شهرها می آیند و تقریبا اکثر آنها دیگر برنمی گردند و دختران نیز علاوه بر نبود فرصت های ازدواج، حتی فرصت اشتغال نیز ندارند.

او تأکید کرد: البته پسرهایی که برای کار و تحصیل به شهر می روند، دیگر رغبتی برای حضور در روستای محل زندگی خود ندارند و به همین منظور مذاکراتی با مسئولان کمیته امداد امام خمینی (ره) داشته ایم تا بتوانیم بخشی از مشکلات این دختران بازمانده از ازدواج را حل کنیم. 

مولاوردی با بیان اینکه آمار دقیقی از دختران بازمانده از ازدواج در کشور نداریم، گفت: ما وظیفه داریم این مسائل و معضلات را شناسایی کنیم و آنچه که نیازمند اقدام فوری است را پیگیری کنیم. 

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده با بیان اینکه حساسیت سازی و شناسایی ظرفیت دستگاه های اجرایی را از دیگر وظایف این معاونت عنوان کرد و افزود: از این طریق برنامه های مشترکی می توانیم با کمیته امداد و معاونت توسعه نیروی انسانی و مناطق محروم ریاست جمهوری داشته باشیم تا مشکل این افراد مورد ارزیابی قرار گیرد و پس از آن چاره اندیشی شود. 

او افزود: وجود دختران بازمانده از ازدواج در کشور به این معنا نیست که رغبت یا گرایش به ازدواج در آنها وجود ندارد بلکه باید زیرساخت ها مثل اشتغال و مسکن جوانان فراهم شود، تا آنان نیز تن به ازدواج دهند و کشور نیز به طور قطع از این وضعیت خارج خواهد شد. 

مولاوردی ادامه داد: در صورتی که کشور از وضعیت رکود اقتصادی خارج شود، به مرور زمان بسیاری از مشکلات برای تامین زیرساخت های موردنیاز ازدواج جوانان نیز حل می شود. 

او تاثیر رسانه ها در ترویج و ترغیب جوانان به امر ازدواج را خیلی بسیار موثر دانست و گفت: اما باید زیرساخت ها به موازات ایفای نقش که دستگاههای اجرایی در این امر مهم فراهم شود. 

تنها راه پیش روی دختران به دلیل نبود فرصت شغلی ادامه تحصیل است 

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: با توجه به سرمایه گذاری های انجام شده در زمینه آموزش و تحصیل دختران، اکنون دختران تحصیلکرده بسیاری آماده اشتغال و خدمت به جامعه هستند اما به دلیل نبود فرصت های اشتغال تنها راه پیش روی آنها ادامه تحصیل است و ما باید جوابگوی سرخوردگی ناشی از پاسخ ندادن به این انتظار باشیم. 

او گفت: هم اکنون شاهد افسردگی در دختران به علت های مختلف و مهمتر از همه بیکاری هستیم که موجب گرایش آنها به سوی اعتیاد شده است. 

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده افزود: دختران روستایی اغلب تحصیلکرده هستند و دختران بازمانده از تحصیل نیز شناسایی شده اند و ما پیگیر امر تحصیل آنها از طریق دستگاه های مرتبط هستیم. 

او ابراز امیدواری کرد با حمایت بیشتر مسئولان اجرایی کشور و متولیان امر بتوانیم با ایجاد زیرساخت های مهم اقتصادی، زمینه ها را برای ازدواج جوانان فراهم کنیم تا دیگر شاهد معضل و مشکل اساسی در حوزه ازدواج در کشور نباشیم. 

براساس آمار سازمان ثبت احوال کشور، در 6 ماهه نخست امسال 368 هزار و 205 واقعه ازدواج در کشور به ثبت رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل 2،7 درصد افزایش دارد.  

۴۷۲۳۶

کد خبر 481457

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 6
 • بی نام A1 ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۲
  10 0
  سلام خانم مواردی فقط دختران نیستن که سرخورده شده اند اگر کمی در جامعه کنکاش بفرمایید همه مردم سرخورده شدند و پیر و جوان و زن و مرد نداره چون امید و ایمان وانسان و وجدان و شرف و مهر و صفا و..... از بین رفته است
 • بی نام IR ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۲
  6 3
  از یک طرف می گن تعداد دخترهای در سن ازدواج یک میلیون بیشتر از پسرهاست، از طرف دیگه می گن دخترا در اولویت استخدام نباشن، خب این یک میلیون نفر تکلیفشون چیه؟
 • بدون نام ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۲
  5 2
  وقتي مسيولي در اجراي وظايف ناتوان است فقط با استعفا ميتواند خود را مبرا و التيام بخش رنج صدمه ديده گان باشد كي مي خواهيد براي خانمها كاري كنيد
 • میلاد A1 ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۲
  5 10
  اخی سرخورده میشن؟؟؟ پس اون پسر بدبختی که باید یه خانواده رو نون بده چی بگه با این وضعیت بیکاری؟
 • مهندس لیسانسه IR ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۲
  5 9
  بله تحصیل می‌کنند به زور ارشد می‌گیرند و بعد مدرک‌شان را توی سر ملت میکوبند... کسی نیست بگه آخه اگر ارشد و دکتری گرفتن اصل بود که منم می‌تونستم دکتراش رو بگیرم اونم غیرپولیش رو... درس میخونیم که آخرش کار کنیم و پول در بیاریم، دانشگاه نمیریم که فقط مدرک بگیریم که.
 • بی نام A1 ۰۵:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۳
  4 2
  کار نیست خب آخه ازدواج هم نیست نمیشه که ازدواح هم کرد، کار نیست مردا مهریه رو بهانه می کنند