استاندار قزوین: سازمان مدیریت ؛ مغز برنامه ریزی دستگاه های اجرایی است

استاندار قزوین عنوان کرد: سازمان مدیریت مغز برنامه ریزی و حرکت دهنده دستگاه های اجرایی از نظر برنامه و بودجه است.

به گزارش خبرآنلاین قزوین فریدون همتی در جلسه دیدار رئیس ،معاونین ومدیران سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در آغاز کلام به وضعیت بد و ضعیف دستگاه های اجرایی از نظر اعتبارات هزینه ای و حقوق و مزایای کارکنان بیان داشت: باید از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی مقایسه ای بین استانها براساس شاخص های جمعیت، مساحت و تعداد کارکنان از یک طرف و میزان جذب اعتبارات هزینه ای صورت بگیردتا با احصاء سرانه هر کارمند به تفکیک استان ها بتوان با با تکیه بر بررسی و تحلیل علمی،جامع و آمارهای دقیق از جایگاه اعتباری استان دفاع کرد.
وی افزود: در طی 8 سال دولت گذشته وضع بودجه و اعتبارات کشور بسیار خوب بود بگونه ای که حجم فروش روزانه نفت بیش از3 میلیون بشکه و قیمت هر بشکه نیز بالغ بر 110 دلار بودکه در این شرایط نمایندگان استان می توانستند در کمسیون تلفیق در جهت ارتقائ جایگاه اعتباری استان تلاش کنند
استاندار با اشاره به سفر رییس جمهور و هیات وزیران به استان قزوین تصریح کرد: در آینده نه چندان دورسفر دکتر روحانی و هیات همراه را در پیش داریم که باید مقدمات آن را با ایجاد فضای نشاط در جامعه فراهم کرد.
نماینده عالی دولت تدبیر و امید با تاکید بر تدوین نظام هزینه- درمد استانی خاطرنشان کرد: براساس جهت گیری و تصمیم دولت و مجلس چند استان مشخص باید تا ظرف یک هفته آینده نظام بودجه ریزی استانی خود را آماده و ارائه کنند تا در مجلس و دولت زمینه اسقراریک نظام در آمدی مستقل در استان ها فراهم شود.
وی افزود: ایجاد سیستم نظام درآمد - هزینه استانی می تواند در بین استان ها رقابت ایجاد کند و براساس ظرفیت ها و قابلیت های هر استانی به تخصیص اعتبارات بپردازند و یک نشاط اجتماعی و اقتصادی را در استان ها فراهم کند.
استاندار تصریح کرد: از طریق ایجاد و استقرار این نظام درآمد، پیونداستانی دستگاه هایی از قبیل دادگستری، صدا و سیما ، نیروهای مسلح،نیروی انتظامی ،دانشگاه ها،آموزش و پروش ،بنیاد شهید که هزینه و اعتبارات آنها ملی است، تقویت خواهد شد و هماهنگی بیشتری را می توان در بین سازمان ها و نهادها ایجاد کرد و استان را به شکل بهتری اداره کرد .
وی خاطرنشان کرد: درکنار آن سهم استان ازاعتبارات و هزینه های ملی دستگاه ها جذب و سهم استانی در بودجه های عمرانی به موقع تزریق می شود و کارها به سرعت پیش خواهد رفت و دست مدیریت عالی استان در جهت برنامه ریزی توسعه و پیشرفت بیشتر مناطق مختلف استان باز خواهد بود.
استاندار با تاکید بر واگذاری طرح های نیمه تمام به بخش خصوصی خاطرنشان کرد: سازمان مدیریت و برنامه ریزی باید به این موضوع توجه و آن را در دستور کار خود قرار بدهد تا پروژه های جدید با مشارکت بخش خصوصی اجرا یی شود چون استان قزوین کشش و ظرفیت جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی در محورهای مختلف را دارد.
همتی با اشاره به بیانات رئیس جمهور در جلسه اخیرهیات دولت و معارفه استانداران قزوین و سمنان بیان داشت: در این جلسه ریاست جمهوری از قزوین، قم وسمنان به عنوان سه استانی نام بردند که باید در این سه استان به گونه ای برنامه ریزی شود که با توجه به نزدیکی به تهران زمینه توسعه سریع این استان ها با جذب سرمایه گذاری های بخش خصوصی فراهم شود تاورود تهرانی ها به این استان ها با استقبال و اشتیاق همراه باشدو انگیزه بیشتری جهت سرمایه گذاری در حوزه های مختلف فراهم و تقویت شود
وی با بیان اینکه" در حوزه آموزش و پرورش،ورزش و بهداشت و درمان ساخت پروژه با اعتبارات دولتی امکان پذیر نیست." تصریح کرد: باید به سمت جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی پیش رفت و دولت صرفا" نقش و جایگاه نظارت، هدایت و کنترل بر طرح ها را ایفا کند.
استاندار عنوان کرد: روند افزایش 10 درصد بودجه سالانه کشور به گونه ای است که محاسبات نشان می دهد که اگر ظرفیت جدیدی برای فروش نفت بوجود نیاید ظرف 10 سال آینده تمامی اعتبارات و بودجه کشور به بخش اعتبارات جاری و هزینه ای تخصیص می یابد و این افق درسطح ملی و استانی نگران کننده است.
وی افزود: تاکید رئیس جمهور بر این است که نباید بودجه دولتی چشم دوخت بلکه باید به سمت جذب سرمایه گذذاری بخش خصوصی حرکت کرد اگرچه نباید از سهم استان از اعتبارات ومنابع ملی هم غفلت کرد و از ظرفیت شخصیت های استانی و صاحب نفوذ در سطوح ملی در این زمینه استفاده کرد.
نماینده عالی دولت تدبیر و امید با بیان اینکه سازمان مدیریت و برنامه ریزی مغز دستگاه های اجراییاست اظهار کرد: سازمان مدیریت حرکت دهنده دستگاه ها از نظر برنامه و بودجه است و با این سازمان بیش از معاونت های استانداری کارداریم فلذا انتظارات استاندار از این دستگاه سقف ندارد و باید با نوآوری و خلاقیت در این حوزه تلاش کنند.
گفتنی است در ابتدای این دیدار ابوالفضل یاری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریز استان با ارائه گزارشی از برنامه ها و فعالیت های صورت گرفته سازمان بیان داشت: استان قزوین6/1 درصد جمعیت، 1در صد مساحت و از نظر ارزش افزوده رتبه 17 کشور را دارا می باشد.
وی افزود: سازمان مدیریت و برنامه ریزی می تواند نقش مشاور و امین را برای استانداردر حوزه برنامه ریزی و توسعه استان ایفا کند و با برخورداری از تیم حرفه ای و تخصصی در این زمینه نقش تصمیم سازی را برای مدیریت عالی استان داشته باشد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با بیان اینکه" متاسفانه پایه اعتباری استان قزوین از روز اول ضعیف بنا شده است ." تصریح کرد: درحال حاضر حجم اعتبارات هزینه ای استان 113 میلیارد تومان و حجم اعتبارات عمرانی در تمامی سرفصل های استانی و ملی نزدیک به 500 میلیارد تومان می باشد.
وی گفت: حجم درامدهای استان در سال جاری1030 میلیارد تومان است که 5/1درصد از در امد کشوررا شامل می شود و از این نظر رتبه 15 کشوری را دارا می باشد و80 درصد آن از محل مالیات و 20 درصد مابقی از طریق دستگاه های اجرایی تامین می شود.
یاری با بیان اینکه"فضای توسعه استان را بر منابع و اعتبارات دولتی متمرکز نمی کنیم ." خاطر نشان کرد: استان قزوین از معدود استانهایی است که سند آمایش خود را تهیه و تدوین کرده و امسال نیز در جهت اجرایی کردن آن اقدام نموده است که می تواند به عنوان یک سند و برنامه بالادستی به توازن و تعادل توسعه در مناطق مختلف استان کمک کند.

کد خبر 481817

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =