کم آبی، آلودگی‌های زیست محیطی و بسیاری از عوامل دیگر، ضرورت تولید انرژی از روش‌هایی به جز نیروگاه‌های حرارتی و... را در استان مطرح کرده و باعث شده تا توجه به نیروگاه‌های خورشیدی و بادی در استان در دستور کار قرار گیرد..

به گزارش خبرآنلاین قزوین به نقل از همشهری قزوین، کم آبی، آلودگی‌های زیست محیطی و بسیاری از عوامل دیگر، ضرورت تولید انرژی از روش‌هایی به جز نیروگاه‌های حرارتی و... را در استان مطرح کرده و باعث شده تا توجه به نیروگاه‌های خورشیدی و بادی در استان در دستور کار قرار گیرد. با توجه به ظرفیت‌هایی که در قزوین وجود دارد و بالا بودن عدد روزهای آفتابی در استان، قزوین و در نگاهی وسیع تر ایران جزو بهترین مناطق برای ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی شناخته شده‌اند تا جایی که ساخت بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی خاورمیانه در قزوین کلید خورد. نیروگاه‌های خورشیدی در استان به صورت پایلوت کشوری در مراحل ابتدایی ساخت قرار دارند و می‌توان امیدوار بود که در آینده نزدیک شاهد کاهش آلایندگی‌های ناشی از تولید انرژی به وسیله نیروگاه‌ها باشیم.
هر چند بخش خصوصی داخلی نتوانست در این حوزه وارد عمل شود، اما یک شرکت آلمانی برای این منظور اقدام و در حدود 100 میلیون یورو در این بخش سرمایه گذاری کرده است.
مدیر پروژه ساخت نیروگاه خورشیدی در استان با اشاره به نیاز این نیروگاه به 100 هکتار زمین گفت: مطالعه در مورد مکانیابی ساخت این نیروگاه آغاز شده و در صورت همکاری مسئولان استان این طرح تا 2 سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.
«امیر الله‌یاری» افزود: این نیروگاه قابلیت توسعه تا تولید 300 مگاوات انرژی را دارد و برنامه ریزی‌های ما در شرکت تولید انرژی پاک بهره برداری از ظرفیت‌های خورشیدی استان است.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان نیز با اظهار رضایت از تولید انرژی برق و بهره‌مندی از ظرفیت‌های خورشیدی دراستان گفت: با توجه به این‌که هدف ما تشویق بخش خصوصی به سرمایه گذاری در تولید انرژی است، آمادگی خرید تضمینی برق تولیدی در نیروگاه‌های خورشیدی را به مدت 20 سال با قیمت هر کیلووات 900 تومان داریم.
«سعید بهادیوند چگینی» افزود: برای تسریع در روند ساخت این نیروگاه نیازمند هماهنگی‌های لازم میان همه دستگاه‌ها نظیر اداره برق، محیط زیست، منابع طبیعی و... هستیم و همه ظرفیت‌ها برای کاهش هزینه‌های ورود برق تولیدی به خطوط انتقال ایجاد خواهد شد.

اهمیت ایجاد نیروگاه خورشیدی
رئیس انجمن صنفی مهندسان برق استان در پاسخ به ضرورت ساخت نیروگاه‌های خورشیدی به همشهری گفت: ضرورت استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر و به طور خاص انرژی خورشیدی روز به روز در جامعه به دلایل مختلفی چون نبود نیاز به سوخت‌های فسیلی، ضرورت حفظ محیط زیست، استهلاک کم و عمر زیاد، نبود نیاز به آب و نیروهای متخصص در زمان بهره برداری و امکان تامین شبکه‌های کوچک و منطقه ای بیشتر احساس می‌شود.«محمدرضا کیان مهر» افزود: سوخت فسیلی از یک سو باعث تولید گازهای گلخانه ای می‌شود و محیط زیست ما را آلوده می‌کند و از سوی دیگر منابع آن در حال خاتمه است ولی انرژی خورشیدی وسیع‌ترین منبع انرژی پاک در جهان است و مزیتی که این انرژی را به دیگر انرژی‌ها برتری داده است، قابل دسترس بودن آن در اکثر مناطق جهان و حجم بالای آن است.

ظرفیت‌های تولید انرژی پاک
رئیس انجمن صنفی مهندسان برق استان گفت: ایران در کمربند خورشیدی واقع شده است و 300 روز آفتابی در 90 خاک کشور وجود دارد و همچنین منابع اولیه با غنای بالا در معادن سیلیس در ایران قرار دارند. کشور ما از زمین‌های بلا استفاده بسیاری برخوردار است که می‌توان از آنها برای ساخت نیرو گاه‌های خورشیدی استفاده کرد.
کیان مهر با اشاره به توانمندی‌های استان در زمینه ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی گفت: قزوین شرایط بسیار مناسبی برای ساخت نیروگاه‌های خورشیدی دارد، چرا که طبق آمار ارائه شده از سازمان هواشناسی قزوین، میانگین جمع سالانه ساعات آفتابی در قزوین ۲۹۵۵ ساعت است که به طور متوسط روزانه 8 ساعت می‌توان از انرژی خورشیدی استفاده کرد.وی افزود: همچنین به طور متوسط در قزوین فقط ۶۹ روز از سال شاهد آسمان پوشیده از ابر هستیم و در نتیجه به طور متوسط 297 روز در سال آسمان قزوین آفتابی است.رئیس انجمن صنفی مهندسان برق استان بیان کرد: شرایط خوب دیگری که مهیاست آنکه در استان بیشترین متوسط سالانه دما ۱۸درجه سانتی‌گراد و کمترین مقدار متوسط سالانه دما ۲ درجه سانتی گراد است و در اکثر نقاط استان میانگین دمای سالانه بین این 2 عدد قرار دارد.کیان مهر ادامه داد: این اطلاعات به ما ثابت می‌کند استان یکی از بهترین مکان‌هایی است که قابلیت استفاده از انرژی خورشیدی به خصوص استفاده از سیستم فتوولتائیک را دارد، چرا که علاوه بر میزان تابش مناسب روزانه و تعداد روزهای آفتابی، میانگین درجه حرارت در استان نیز پایین و بازده سیستم فتوولتائیک در مناطق با دمای پایین به مراتب بالاتر از مناطقی است که روزهای آفتابی بیشتر ولی درجه حرارت بالاتری دارند (مثل مناطق کویری ایران).
وی گفت: اما با وجود چنین ظرفیت بالایی در ایران و استان، کمترین توجهی به این نعمت خدادادی نمی‌شود، چرا که هم بهای انرژی در ایران پایین است و هم قدر محیط زیست را نمی‌دانیم.

ویژگی‌های نیروگاه‌های خورشیدی
رئیس انجمن صنفی مهندسان برق استان اضافه کرد: اگر سابقه کشورهای پیشرو را در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی مطالعه کنیم، آنها ابتدا انرژی خورشیدی را برای تامین انرژی اماکن دولتی و عمومی به کار گرفته و سپس با فرهنگ سازی و آموزش و حساس سازی مردم به مسائل محیط زیستی آن را در تمام سطوح جامعه رواج داده‌اند.
کیان مهر گفت: امروزه در اروپا با داشتن روزهای آفتابی به مراتب کمتر از ایران نیروگاه‌های خورشیدی با ظرفیت بسیار بالایی وجود دارد و بسیاری از ساختمان‌ها نیز بخش عمده ای از انرژی مورد نیاز خود را از انرژی خورشیدی به دست می‌آورند، اما در قزوین ما ساختمان‌های انگشت شماری را مجهز به سیستم خورشیدی کرده ایم.وی با اشاره به روش‌های بهره برداری از انرژی خورشیدی افزود: می‌توان با روش‌های مختلف آموزشی و فرهنگ سازی، استفاده از انرژی خورشیدی را در همه سطوح جامعه رواج داد. با تبیین سیاست‌های تشویقی بیشتر و افزایش قیمت حامل‌های انرژی زمان برگشت سرمایه اولیه سیستم‌های خورشیدی را کاهش داد و با تدوین مقررات و آئین نامه‌ها استفاده از انرژی خورشیدی را در سازمان‌های دولتی اجباری کرد.

 

کد خبر 481895

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =