ایرنا نوشت ،معاون دبیرخانه ستاد ملی بازآفرینی شهری گفت: هم اکنون 974 محله به عنوان سکونتگاه های شهری غیررسمی در کشور شناسایی شده است.

منصور استادی در ستاد بازآفرینی پایدار شهری شهرستان شهرکرد افزود: از این تعداد سکونتگاه، 472 محله بعنوان محلات هدف در اولویت مداخله ستاد بازآفرینی کشور قرار گرفته است.
وی ادامه داد: هم اکنون 60 هزار هکتار بافت غیررسمی، 56 هزار هکتار بافت نابسامان میانی و 21 هزار هکتار بافت تاریخی در کشور شناسایی شده است.
استادی تصریح کرد: برهمین اساس با توجه به اسناد موجود در ستاد بازآفرینی کشور به طور متوسط 50 درصد جمعیت شهری کشور در این محدوده ها سکونت دارند که این امر سبب شد تا در تاریخ 16 شهریور 93 سند راهبردی احیاء، بازسازی و نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد در هیات دولت به تصویب برسد.
استادی با اشاره به اهداف تشکیل این ستاد در استان ها اظهار کرد: توانمندسازی و خوداتکایی اقشار کم درآمد، هویت بخشی به سیمای شهر، تامین مسکن اقشار کم درآمد و بازسازی سکونتگاه های مستقر در این محدوده از مهمترین اهداف تشکیل این ستاد است.
معاون دبیرخانه ستاد ملی بازآفرینی شهری با بیان اینکه این ستاد دارای 29 عضو است، گفت: ریاست این ستاد در استان ها برعهده استاندار و در شهرستانها برعهده فرمانداران است که کمیته های تخصصی زیرمجموعه این ستاد باید تشکیل و به تدوین برنامه های متناسب با اهداف ستاد بپردازند.
استادی افزود: ورود به محله های هدف، شناسایی گروه های کم درآمد و تعامل با اهالی این محله ها از جمله انتظارات تعریف شده در این ستاد است.
وی با بیان اینکه فرایند بازآفرینی محلات هدف طی یک بازه زمانی 10 ساله انجام می گیرد، تصریح کرد: تهیه برنامه و تصویب آن در ستاد یک سال زمان می برد و امید می رود پس از حدود 10 سال متوسط خدمات در این محدوده های غیررسمی به میانگین متوسط شهری افزایش یابد.
گفتنی است ، سکونتگاه ها یا محله های غیررسمی شهری به مناطقی گفته می شود که از نظر شاخص های اجتماعی، اقتصادی و طبیعی در مقایسه با دیگر مناطق شهر در سطح پایین تری قرار دارند و دارای بیشترین مشکلات خدمات شهری و جمعیتی هستند.

کد خبر 482310

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =