مراسم اربعین در فهرست آثار معنوی یونسکو ثبت می شود

مراسم اربعین حسینی به عنوان میراث معنوی(ناملموس) در سطح ملی و جهانی به طور مشترک با کشور عراق، توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ثبت خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ مسعود سلطانی فر، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، گفت: اربعین به عنوان بزرگترین تجمع مسلمانان در کربلای معلی و یکی از مکان های زیارتی مهم جهان که به لحاظ معنوی، مسیر های زیارتی و پیاده روی، سابقه طولانی، آیین و مراسم های ویژه با خاطرات مربوطه در طول تاریخ اهمیت و ارزش ویژه و بی‌بدیلی پیدا کرده است.

او ادامه داد: این شور ، شوق و معرفت حسینی در تجمع میلیونی امروز تبدیل به یک رزمایش با عظمت برای پیروان و علاقه مندان اباعبدالله الحسین علیه السلام در میان مسلمانان و همه افراد آزادی خواه جهان شده است و آیین و مراسم با عظمت آن یک رویداد بی‌نظیر و معنوی جهانی را رقم زده است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تأکید کرد: با توجه به سفارش امامان معصوم(ع) و اهمیت زیارت اربعین حسینی در ایران و عراق از دیر باز رسم است که هیات ها، دسته ها، کاروان ها و افراد علاوه بر عبور از مسیرهای مختلف در روز اربعین فاصله 83 کیلومتری نجف تا کربلا را راهپیمایی کنند، البته  نقش مسلمانان عراقی در پذیرایی از زایران و مومنان ایرانی در مسیر راه که رفتاری مخلصانه و ایثارگرانه و برکت آور است را در ساختار این مراسم و خاطره احیای این سنت مهم را نباید نادیده گرفت.

معاون رئیس جمهور افزود: پرونده میراث معنوی(ناملموس) این مراسم و مسیر زیارتی در سطح ملی و جهانی به طور مشترک با کشور عراق، شامل تمامی راهها و محورهای زیارت در مسیر خسروی، مهران، چذابه و شلمچه و استان های مرزی به همراه تمام آیین های و مراسم های مربوطه و تمام اتفاقات معنوی توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آماده خواهد شد.

سلطانی فر افزود: این میراث معنوی با عظمت که به لحاظ معنی و مفهوم و به لحاظ آیینی، با اشتیاق و شور روزافزون ، یکی از بی نظیرترین میراث معنوی زنده بشری را رقم زده است. حفظ این میراث ارزشمند در جنبه های مختلف به ویژه به لحاظ سنت های فرهنگی و دینی و اهمیت ملی و جهانی آن در قالب پرونده ای جامع و مصور ابتدا در سطح ملی و سپس با کمک کشور عراق به صورت مشترک در سطح جهانی برای ثبت در یونسکو  ارائه خواهد شد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: ثبت ملی و جهانی این میراث معنوی با هدف حفظ و حراست از این ارزش های معنوی و انتقال آن به نسل های آینده به طور ویژه پیگیری و انجام می‌شود.

۴۷۲۳۶

کد خبر 483701

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =