ایرنا نوشت: بشار اسد رئیس جمهورسوریه و سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب الله در این زمینه به فرنجیه توصیه ها و نصایحی کرده اند.

روزنامه لبنانی الاخبار با اشاره به طرح « نامزدی سلیمان فرنجیه رئیس حزب جریان المرده از سوی سعدالحریری رئیس حزب جریان المستقبل و ولید جنبلاط رئیس حزب دروزی سوسیالیست ترقیخواه در انتخابات ریاست جمهوری لبنان»، نوشت که بشار اسد رئیس جمهورسوریه و سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب الله در این زمینه به فرنجیه توصیه ها و نصایحی کرده اند.

 الاخبار در شماره روز سه شنبه خود در باره « اصل داستان» هم نوشت: حدود دو ماه قبل، به طور مشخص قبل از مشارکت مستقیم روسیه در جنگ علیه تروریسم در سوریه، جنبلاط یک دوره مشورت های سیاسی را شروع کرد.
این روزنامه لبنانی افزود: جنبلاط دریافته بود که گروه آنها در سوریه ، یمن، عراق و لبنان در وضعیتی خوبی قرار ندارد و تحولات به نفع دشمنان آنها پیش می رود و رویاهای آنها به زودی نقش بر آب می شود پس باید یک راه حلی را پیشنهاد کرد.
الاخبار اضافه کرد: جنبلاط در مرحله اول با سفیران آمریکا، فرانسه ، انگلیس و سعودی در لبنان که آنها را کشورهای دوست خود می خواند و همین طور مشاوران سعدالحریری تماس گرفت و چرخه تبادل افکار و آرا را بین بیروت، ریاض و پاریس فعال کرد.


هشدار جنبلاط به سعودی ها

این روزنامه لبنانی خاطرنشان کرد: زمانی برای سفر او به ریاض تعیین شد و توانست با محمد بن سلمان جانشین ولی عهد سعودی و خالد الحمیدان رئیس دستگاه امنیتی و جاسوسی آل سعود ملاقات و پیشنهاد خود را با روشنی ارائه کند به طوری که خوشایند سعودی ها باشد.
الاخبار تصریح کرد: شروع جنگ روسیه علیه تروریسم در سوریه به جنبلاط فرصت داد تا با راحتی بیشتری صحبت کند و هشدار دهد که در این شرایط سقوط بشار اسد ممکن نیست و حزب الله هم به زودی از فشارهای جنگ علیه تروریسم در سوریه رهایی می یابد.
این روزنامه لبنانی نوشت: جنبلاط به سعودی ها گفت که با تحقق پیروزی طرف مقابل ، لبنان با یک واقعیت جدید مواجه می شود و اکنون ما فرصت داریم تا برای حمایت از منافع خود و شما تدابیری اتخاذ کنیم و اگر تاخیر کنیم دو طایقه شیعه و مسیحی از نفوذ بیشتری در لبنان برخوردار خواهند شد.
الاخبار افزود: جنبلاط قبل از سفر به ریاض، فکر می کرد که ژنرال عون رئیس جمهور لبنان بشود اما او برای سعودی ها ، سایه ایران در لبنان و همپیمان سرسخت حزب الله است و به همین دلیل نامزدی سلیمان فرنجیه به ذهنش خطور کرد.
این روزنامه لبنانی اضافه کرد: جنبلاط حتی به جواب سئوال سعودی ها اگر از او بپرسند، فرنجیه هم دوست نزدیک بشار اسد رئیس جمهور سوریه است، فکر کرده بود و آن این که مگر امروز حرف بشار اسد در لبنان پذیرفته می شود؟
الاخبار خاطرنشان کرد: سعودی ها در این اثنا اشاره هایی مثبت از فرانسه ، آمریکا و انگلیس در خصوص این پیشنهاد جنبلاط دریافت کردند و ضمن حرکت آهسته در این خصوص از الحریری که خواستار بازگشت به کاخ نخست وزیری در لبنان است، خواستند تا به هر قیمتی شده با جنبلاط همراهی کند.

 دلخوشی سعودی ها

این روزنامه لبنانی به دلخوشی سعودی ها اشاره و ادعا کرد: ریاض مشورت ها با آمریکایی ها و فرانسوی ها را در این زمینه افزایش داد و حتی از فرانسوی ها خواست تا در جریان سفر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به پاریس موضوع نامزدی فرنجیه را که از همپیمانان ایران است، مطرح و از او بخواهند که در این زمینه حزب الله را راضی کنند.
الاخبار تصریح کرد: سفر آقای روحانی به پاریس به علت حمله های تروریستی گروه داعش لغو شد و پاریس نتوانست این درخواست را با ایشان مطرح کند اما برنامه ملاقات فرنجیه و الحریری در زمان مقرر انجام شد.
این روزنامه لبنانی اضافه کرد: الحریری در این دیدار به فرنجیه گفت که ما با انتخاب تو به عنوان رئیس جمهور لبنان موافق هستیم وباید در باره برخی مسائل گفت وگو کنیم و به زودی در خصوص سازوکار قانع کردن همه طرف ها در لبنان به تفاهم می رسیم، اما مسئولیت ما راضی کردن گروه 14 مارس و مسئولیت شما راضی کردن گروه 8 مارس است.

نصیحت بشار اسد به فرنجیه

الاخبار نوشت : فرنجیه قبل از سفر به پاریس با بشار اسد رئیس جمهور سوریه تماس گرفت و سپس در یک مناسبت خانودادگی چندین ساعت با او گفت وگو کرد و جویای نظرش شد.
« بشار اسد در پاسخ گفت: به خوبی می دانید، ما در لبنان به آنچه سید حسن نصرالله می گوید، اطمینان و اعتماد داریم ، پس به نزد او برو و مشورت کن، هرآن چه شما تفاهم کردید ما می پذیریم.»

توصیه های سید حسن نصرالله

این روزنامه لبنانی افزود: فرنجیه چند روز بعد با سید حسن نصرالله دیدار و در باره این پرونده به طور کامل با او صحبت کرد.
الاخبار اضافه کرد: سید حسن نصرالله از بیشتر مسائل در این زمینه اطلاع داشت اما به خوبی به سخنان فرنجیه گوش داد تا بتواند با توصیه های لازم به او کمک کند.
به نوشته این روزنامه لبنانی، سیدحسن نصرالله گفت: با آرامی پیش برو و شتاب نکن، به سخنان طرف مقابل گوش کن اما هیچ گونه تعهدی نسپار زیرا وقت داریم.
الاخبار ادامه داد: سید حسن نصرالله تاکید کرد که وضع ما در منطقه خوب و در حال بهتر شدن است و به این موضوع توجه کن، شاید تصمیم دارند دامی پهن کرده تا جبهه ما را نابود کنند و همچنین می دانید که گروه 8 مارس در خصوص نامزدی ژنرال عون توافق کرده است.

سئوال نبیه بری

این روزنامه لبنانی خاطرنشان کرد: سلیمان فرنجیه با برداشتی منفی از دبیرکل حزب الله خداحافظی نکرد اما جواب موافقی هم دریافت نکرد و به همین دلیل در سفر به پاریس بیشتر درصدد بود تا میزان جدی بودن طرف مقابل را بفهمد.
الاخبار تصریح کرد: نبیه بری رئیس مجلس لبنان از فرنجیه سئوال کرد که چرا الحریری و جنبلاط به طور علنی نامزدی شمار را اعلام نمی کنند؟ اگر این اتفاق بیفتند شرایط برای همپیمانان شما آسان تر می شود.

این روزنامه لبنانی نوشت: جنبلاط حتی دیروز تلاش کرد تا موضع حزب الله را در خصوص نامزدی فرنجیه دریافت کند اما جواب شنید که « چیزی جدیدی برای گفتن نداریم و ژنرال عون باید تصمیم بگیرد و ما هم به نفع فرنجیه بر او اعمال فشار نمی کنیم».
الاخبار افزود: البته فرنجیه به خوبی می داند که حزب الله اعتراضی به نامزدی او برای ریاست جمهوری لبنان ندارد و از دو طرف خواسته است تا مراقب باشند و وارد یک تنش سیاسی نشوند تا اهداف طرف مقابل تحقق نیابد.

این روزنامه لبنانی خاطرنشان کرد: حزب الله به طرف مقابل که فرنجیه را نامزد کرده است، اعتمادی ندارد زیرا تنش بین ژنرال عون و سلیمان فرنجیه به معنای این است که هیچکدام از دیگری در انتخابات رئیس جمهوری حمایت نخواهند کرد.
الاخبار تصریح کرد: ژنرال جمیل السید فرمانده پیشین نیروهای امنیت عمومی لبنان پیشنهاد کرده تا زمانی که طرف مقابل نظر نهایی و رسمی خود را در باره نامزدی فرنجیه اعلام نکرده است بررسی موضوع در گروه 8 مارس متوقف شود.

به نوشته این روزنامه لبنانی، جمیل السید این سئوال ها را مطرح کرده است، سعودی ها چه می گویند؟، سعد الحریری چگونه موضع رسمی خود را اعلام می کند؟ و آیا سمیر جعجع رئیس حزب ( نیروهای لبنانی) از نامزدی منصرف می شود؟
الاخبار معادله را این گونه ترسیم کرد: سعودی ها منتظر پاسخ فرانسه، فرانسه منتظر ایران، الحریری منتظر فرنجیه، فرنجیه منتظر حزب الله، حزب الله منتظر ژنرال عون، ژنرال عون منتظر سمیر جعجع و سمیر جعجع منتظر پاسخ سعودی ها است.

52310

کد خبر 484335

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =