ایسنا نوشت: وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد: در صورت ادامه حمایت مسکو و تهران از بشار اسد واشنگتن مجبور می‌شود اقدامات سختی را اتخاذ کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، جان کری،‌ وزیر خارجه آمریکا در سخنرانی خود در همایش آمریکا و اسرائیل در واشنگتن گفت: اگر روسیه و ایران به بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه اجازه دهند که روند سیاسی را به شکست بکشاند و اگر انتقال سیاسی در سوریه اتفاق نیفتد ما همچنان به گزینه‌های خود پایبند خواهیم بود و در نهایت مجبور خواهیم شد تصمیمات سختی بگیریم.

وی تاکید کرد: دور دوم مذاکرات سوریه پیش از پایان ماه جاری میلادی در نیویورک برگزار خواهد شد. مخالفان سوریه اعضای هیات خود را برای شرکت در مذاکرات انتخاب کرده‌اند و آماده نشستن بر سر میز مذاکرات در کنار روسیه و ایران هستند. دو کشوری که با پیشنهاد ما درباره لزوم انتقال سیاسی در سوریه توافق کردند.

کری افزود: هدف از این انتقال تشکیل دولت فراگیری است که ظرف شش ماه شکل گرفته و طی این دوره قانون اساسی جدید و مکانیزمی برای برگزاری انتخابات ظرف 18 ماه با نظارت بین‌المللی تدوین خواهد شد.

کری تاکید کرد که جامعه جهانی همچنان به تلاش‌های خود برای حل بحران سوریه ادامه می‌دهد و تمامی طرف‌ها برای توقف درگیری‌ها به عنوان مرحله اول حل بحران پیش از آغاز روند سیاسی تلاش می‌کنند.

وی درباره اوضاع آوارگان نیز تاکید کرد: ما باید از اردن، لبنان و ترکیه درباره بحران آوارگان حمایت کنیم.

وی به اسرائیل نسبت به عواقب فروپاشی تشکیلات خودگردان فلسطین هشدار داده و گفت: این مساله احتمالا تهدیدی برای اسرائیل خواهد بود.

کری تاکید کرد: محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین بیش از هر زمان دیگری ناامیدانه صحبت می‌کند و از ناامیدی فلسطینی‌ها حرف می‌زند. در واقع اعتماد میان دو طرف اسرائیلی و فلسطینی بیش از گذشته از بین رفته است و ما خواهان توقف خشونت‌ها پیش از بدتر شدن اوضاع هستیم.

52261

کد خبر 485652

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =