پدر پیوند قلب ایران بابیان اینکه سکته های قلبی ،دومین علت مرگ و میر بعد از تصادفات جاده ای در ایران است گفت: متاسفانه انسداد عروق و کرونردر جوان های ایرانی بشدت شیوع پیدا کرده است. حال آنکه این بیماری متعلق به سنین دهه هفتاد به بعد است نه سنین زیرچهل سال.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ دکتر محمد حسین ماندگار در آستانه برگزاری روز ملی آترودی ضمن اعلام این هشدارجدی گفت: استرس ، فشارهاي عصبي ، آلودگي هاي صوتي و هواي ناسالم ، مصرف نمك ، فست فودها و چربي هاي اشباع شده مهمترين ريسك فكتورها دربروز سكته هاي قلبي ومغزی هستند.

وي با اشاره به مهمترين علل بيماري هاي قلبي و عروقی گفت: نمك يكي از عوامل بسيار مضر براي فشار خون و به دنبال آن بيماري هاي قلبي است كه متاسفانه به وفور در نان های مصرفی کشورنیز استفاده مي شود. همچنین مصرف چربي هاي اشباع شده به جاي روغن هاي مايع و افزايش مصرف فست فودها همگي از موارد زيان آور براي سلامتي است.

به گفته دکتر ماندگار، كم تحركي به علت توسعه روزافزون زندگي شهري و كنترل نكردن فشار خون به شكل منظم از ديگر ريسك فكتورهاي موثر در بروز بيماري هاي قلبي عروقي است.

جراح قلب و عروق گفت: فشار خون در علم پزشكي قاتل بی صدا ناميده مي شود. چراکه به سرعت پيشرفت مي كند بدون اينكه علائمي داشته باشد. اما وقتي پيشرفت كرد باعث بيماري هاي قلبي ، مغزي و نارسايي های كليه مي شود كه بسيار خطرناك است.

عضو انجمن جراحان قلب اروپا و آمریکا، افزايش مصرف سيگار و قليان در کشور را به عنوان يكي ديگر از عوامل خطرناك براي ابتلا به بيماري هاي قلبي عروقی فاجعه بار خواند و گفت: متاسفانه امروزه مصرف سيگار و قليان بين نوجوانان و جوانان بشدت شيوع پيدا كرده است. همه اين عوامل نیز باعث شده كه سن سكته هاي قلبي و تصلب شرايين به شدت کاهش یابد.

ماندگار گفت: بدون شک اين يك زنگ خطر براي جامعه محسوب مي شود چرا كه جوانان نيروهاي فعال و كاري كشور هستند و افزايش مرگ و مير در اين سن در واقع يك زنگ خطر براي همه کشور به حساب مي آيد که تمامی مردم و مسئولان باید دراین باره بیش از قبل بکوشند.

جراح قلب وعروق، نقش اطلاع رساني را در آگاه كردن مردم نسبت به بيماري هاي قلبي بسيار موثر دانست و گفت: اين موضوعي است كه با سلامت و جان مردم سرو كار دارد. بنابراين هرچه مردم بيشتر آگاه شوند بدون شک بهترومفید تر است .درهمین راستا نیز رسانه ها به خصوص صدا و سيما به علت فراگير بودن وظيفه خطيري بر عهده دارند و بايد هشدار ها ، توصيه ها و موارد آموزشي را به مردم ارائه كنند تا جامعه را از خطري كه در پيش رو قرار دارد آگاه كنند.

وي درباره وظايف وزارت بهداشت در اين حوزه گفت: وزارت بهداشت متولي سلامت در كشوراست. هر چند اقدام هاي خوبي تاكنونن انجام شده، اما بدون شک كافي نيست. به عنوان مثال جمع آوري تنقلات مضر مثل چيپس و پفك و موادي نظير سوسيس و كالباس از بوفه مدارس قدم بسيار مثبتي بود كه وزارت بهداشت برداشت اما معتقدم جای كار بيشتري همچنان وجود دارد. خانواده ها نيز در آموزش تغذيه سالم به بچه ها نقش موثري دارند .

به گفته دكترماندگار بررسی ها نشان می دهد علت حدود نيمي از سكته هاي مغزي در کشور ما تصلب شرايين است. چرا كه عروق در همه جاي بدن وجود دارد.

وي اظهار داشت: وقتي عروق دچار گرفتگي مي شود بيماري هاي مختلفي در بدن بروز مي كند. بيماري هاي قلبي به خودي خود عامل سكته هاي مغزي نيست بلكه تصلب شرايين همانگونه كه منجر به سكته قلبي مي شود سكته مغزي را نيز بدنبال دارد.

وي درباره امكانات درماني كشور در حوزه بيماري هاي قلبي نیز گفت: ما به اندازه كافي براي درمان بيماري هاي قلبي ظرفيت داريم. حتي برخي از مراكز درماني ماکمتراز ظرفيت هایشان كار مي كنند چرا كه در اين حوزه بيش از حد نياز بودجه صرف شده و مراكز بسياري داريم كه حتي خالي از بيمار است. به عبارت ديگر ما در حال حاضر بيمار قلبي كه در نوبت انتظار درمان مانده باشد در كشور نداريم . ضمن اینکه خدمات بهداشتي و درماني در مورد بيماري هاي قلبي بسيار زياد است.

دكتر ماندگار ضمن توصيه به مردم براي حفظ سلامتي و اهميت به این موضوع گفت: پرهيز از مصرف فست فودها ، كاهش مصرف نمك ،كنترل منظم ديابت و فشار خون، ورزش و تحرك بدني ، حذف سيگار و قليان از اماكن عمومي و خانواده ها و ارائه آموزش هاي صحيح تغذيه و زندگي سالم در رسانه ها و اطلاع رساني مناسب همگي مي تواند در كاهش بيماري هاي قلبي و عروقي موثر باشد.

گفتنی است سومین همایش یکروزه بررسی و ارزیابی اثرات آترواسکلروز ( تصلب شرایین ) برروی عروق بدن انسان با عنوان آترودی با همکاری انجمن آترواسکلروز ایران ، انجمن سکته مغزی ایران ، انجمن اینترونشنال کاردیولوژی ایران ، انجمن قلب ایران وشرکت سانوفی صبح روز27 آذرماه 94 در هتل پارسیان آزادی تهران برگزار می گردد.

۴۷۴۷

کد خبر 486479

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 1
  • بی نام A1 ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۹/۱۷
    0
    با تشکر از اطلاع رسانی تا در عجبم که پزشکان محترم با علم و آگاهی از عوارض سوء داروهای ضد التهاب غیر استروییدی که باعث سکته های قلبی و مغزی و زخمهای گوارشی میشوند را نا دیده میگیرند