ایسنا نوشت: رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: اجرای طرح ادغام سنجش و پذیرش، استرس و اضطراب دومی است که پس از ادغام کنکور دانشگاه آزاد اسلامی و کنکور دولتی در رشته‌های کارشناسی و دکتری حرفه‌ای - اما این‌بار برای ادغام آزمون‌های تحصیلات تکمیلی - به داوطلبان کنکور و خانواده‌های آنها وارد می‌شود.

حمید میرزاده با اشاره به تصویب یک فوریت طرح سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، اظهار کرد: این طرح مغایر حمایتی است که اخیراً 242 نفر از نمایندگان محترم از توسعه تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کردند.

وی با بیان اینکه "این طرح در راستای توسعه دولتی کردن بیشتر آموزش عالی و خلاف اصل 44 قانون اساسی است"، خاطرنشان کرد: انتخاب دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری با سازوکاری که در این طرح آمده، زمینه‌ساز فساد است و حق دانشجویان برجسته را که در حالت فعلی با وزن بالای تأثیر آزمون کتبی اغلب داوطلبان برجسته و شایسته انتخاب می‌شوند، به امر مصاحبه و حب و بغض‌های غیر قابل کنترل می‌سپارد.

رئیس دانشگاه آزاد ادامه داد: با این طرح امر تحصیلات تکمیلی در شهرستان‌ها و استان‌ها که توسط دانشگاه آزاد اسلامی با تدارک اساتید و تجهیزات طرح ساها فراهم شده، با رکود مواجه خواهد شد و دوباره فرزندان خانواده‌ها باید برخلاف بومی‌گزینی، آواره مراکز استان‌ها شوند و هزینه‌های زیادی بر آنها تحمیل می‌شود.

میرزاده با اشاره به عواقب دیگر این طرح گفت: تعداد پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی به‌شدت با اجرای این طرح کاهش می‌یابد و سیل مهاجرت داوطلبان به خارج از کشور افزایش خواهد یافت و با پول خانواده‌های ایرانی، دانشگاه‌های خارج از کشور آباد می‌شود و تبعات نامطلوب فرهنگی و اخلاقی ناشی از مهاجرت هم به آن اضافه خواهد شد.

۴۷۴۷

کد خبر 486823

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =