ایرنا نوشت: اکوادور اعلام کرد که این کشور و سوئد توافقنامه ای را امضا کردند که براساس آن مجوز بازجویی از جولیان آسانژ موسس ویکی لیکس در سفارت اوکوادور در لندن جایی که وی برای بیش از سه سال در آن جا مستقر بوده، صادر شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دولت اکوادور اعلام کرد که این توافقنامه در پایتخت اکوادور و پس از حدود شش ماه مذاکره حاصل شد.
وزارت خارجه اکوادور در بیانیه ای اعلام کرد: این بدون شک ابزاری است که روابط دوجانبه را تقویت می کند و برای نمونه مسائل حقوقی از جمله روند بازجویی از جولیان آسانژ را نیز تسهیل خواهد کرد.
جولیان آسان 44 ساله که از ژوئن سال 2012 میلادی به عنوان پناهنده در سفارت اکوادور در لندن به سر می برد، به چهار فقره تجاوز و اذیت و آزار جنسی متهم شده اما بنیان گذار سایت ویکی لیکس این اتهامات را سیاسی دانسته و آنها را رد کرده است.
بنیان گذار سایت ویکی لیکس- در اوت سال 2010 میلادی از سوی مقامات سوئدی متهم به آزار و اذیت جنسی شد و پس ازآن به انگلیس فرار کرد.
اما دادگاه عالی انگلیس در ماه 'می' سال 2012 میلادی رأی به استرداد آسانژ به سوئد داد و به دنبال آن، در ماه ژوئن همان سال، بنیان گذار سایت ویکی لیکس وارد سفارت اکوادور در لندن شد.
دولت اکوادور در اوت سال 2012 میلادی به آسانژ پناهندگی داد و گفت درصورت استرداد وی به سوئد، ممکن است حقوق انسانی اش نقض شود.
به رغم اینکه دادستانی سوئد در اوت سال 2015 میلادی دو اتهام واردشده علیه بنیان گذار سایت ویکی لیکس به دلیل اینکه مشمول مرور زمان شده اند، لغو کرده ، اما همچنان آسانژ همچنان متهم به تجاوز به عنف است.
آسانژ ضمن رد اتهامات واردشده علیه وی و سیاسی خواندن آنها، می گوید بیم دارد سوئد بخواهد او را به آمریکا تحویل دهد که قصد دارد او را به خاطر نقشش در انتشار 250 هزار تلکس دیپلماتیک آمریکا و 500 هزار گزارش نظامی محرمانه دفاعی در پایگاه اینترنتی ویکی لیکس محاکمه کند.
آسانژ از سوی دستگاه قضایی آمریکا به اتهام جاسوسی و انتشار اسناد طبقه بندی شدۀ دولتی تحت تعقیب است.
گفته می شود افشای اطلاعات نظامی و دیپلماتیک آمریکا به دست آسانژ بزرگ ترین نمونه از افشای اطلاعات در تاریخ آمریکا به شمار می رود.
ویکی لیکس در سال های 2009 و 2010 میلادی اقدام به انتشار اسناد جنگ عراق و افغانستان ونیز دربارۀ نقش آمریکا در این جنگ ها کرد که به گفته مقام های آمریکایی برخی از آنها اسناد محرمانه بوده است.
نشر هزار پیام متنی کارگران اضطراری و کارکنان نظامی در یازده سپتامبر و نشر صدها هزار سند محرمانه و دیپلماتیک آمریکا ازجمله کارهایی است که ویکی لیکس صورت داده است.
انتشار این اسناد و مدارک موجب خشم و سرافکندگی مقام های آمریکایی شده است.
آسانژ متولد 3 ژوئیه 1971 میلادی است و ناشر، روزنامه نگار، برنامه ریز کامپیوتر، هکر و از بنیان گذاران سایت ویکی لیکس و سردبیر آن است.

4949

کد خبر 488183

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =