۰ نفر
۲۸ آذر ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۴

کمتر کسی است که باور کند مورینیو آنهم از چلسی، بعد از کسب مقام اولی سال گذشته اخراج شده است.

خسرو خرم* - خبرگزاری خبرآنلاین / ولی او واقعا اخراج شد ؛ بد جور هم اخراج شد، با گریه هم اخراج شد! غرورش که بارز ترین خصوصیتش بود شکسته شد آنهم بد جور!

حرف و حدیث ها در مورد اخراج مورینیو زیاد است ولی مهم ترین دلایل به شرح زیر است:

فوتبال تخریبی

فوتبالی که در دنیا بازی می شود به صورت کلی آن به دو صورت است : الف- کانستراکتیو (سازنده) ب- دستراکتیو( مخرب). شکل اول آن را مربیانی مانند گواردیولا ، آرسن ونگر ، انریکه و...تا حدودی آنچلوتی رهبری می کنند.

شکل دوم آن که تخریبی است را مربیانی مانند ژوزه مورینیو و بنتیز و... دیگران نمایندگی می کنند. یورگن کلوپ و دیگو سیمئونه در میان این دو سبک قرار می گیرند.

در مورد سبک تخریبی که مورینیو نماینده اصلی آن در دنیاست همه چیز بر اساس تاکتیک تخریب بازی حریف انجام می شود، آمادگی بدنی فوق العاده ، مهارت در زدن ضربات آزاد، بازی در گیر، ضد حمله، یار گیری من تو من در زمین خودی، نظم و دیسیپلین فوق العاده تاکتیکی تیمی، انگیزه بالا و .... از فاکتورهای بارز این سبک بازی است.

عقیده بر این است که این نوع روش بازی در دراز مدت نمی تواند خیلی کار ساز باشد و بازیکن به غیر از اتوریته و دادن روحیه از طرف مربی به چیز های دیگری هم تمایل دارد که مورینیو از آن بی بهره و گواردیلا از آن بهره می برد. پس در دراز مدت بازیکن به حرف ها ، تمرینات و چیز های دیگری نیاز دارد که وقتی بدست نمی آورد وارد چالش با مربی می شود.

داشتن اتوریته بارزترین مشخصه این نوع مربیان است و آقای خاص سرآمد همه در این فاکتور. وقتی اتوریته مورینیو زیر سوال می رود یعنی خیلی چیز ها سقوط کرده است. اتوریته مورینیو در رختکن خدشه دار شده بود و بازیکنان یک یه یک بر علیه او به خط شدند و این یعنی آغاز پایان مورینیو در چلسی.

سندروم سال سوم

این سومین بار است که مورینیو در سومین حضور خودش در سومین سال هدایت یک تیم اخراج می شود. بار دوم در چلسی و یک بار در رئال. سومین بار سال سومی سالی است که دیگر ترفند های او جواب گو نیست.

روز سرنگونی مورینیو

روزی که دیگو کاستا در بازی با تاتنهام کاور خود را به روی آقا خاص پرتاک کرد مورینیو غزل خداحافظی را خواند.تصور این هم امکان پذیر نیست که یک بازیکن لباس خود را به طرف آقای خاص پرتاب کند هم دشوار است! ولی استعفا نداد چون پول را بیشتر از همه چیز دوست دارد. در صورت اخراج باشگاه باید کلیه حق و حقوق او را تا آخر پرداخت کند و در صورت استعفا فقط تا تاریخ حضور پول دریافت می کند.

نقش شوچنکو

رومن آبراموویچ مالک بزرگ چلسی شیفته شوچنکو اوکراینی بود، با اصرار خود و راضی نبودن آقای خاص او را در دور اول مربیگری مورینیو به او تحمیل کرد. مورینیو به اجبار پذیرفت ولی هیچ موقع رابطه خوبی بین او و شوچنکو ایجاد نشد. بازیکن اوکراینی در چلسی زیاد موفق نبود و به همین دلیل از آقای خاص کینه به دل گرفت. شد مشاور نزدیک آبراموویچ و تا توانست مورینیو را در ذهن مالک باشگاه تخریب کرد. تا حکم اخراج مورینیو را نگرفت آرام نشد!

مورینیو مربی بزرگی است و قطعا باز هم جام به دست خواهد آورد، پیشنهاد جدید به زودی دریافت خواهد کرد ولی آن مورینیو سابق که اجازه نمی داد کسی به نزدیک او بشود هم نخواهد بود، آقای خاص خواهد بود ولی نامبر وان خیر. پیروز می شود و جام به دست خواهد آورد ولی دیگر آن مرد شکست ناپذیر نخواهد بود.

اقای خاص تا این جا هم زیادی آقای خاص بوده است و جام هم بیش از حد دریافت کرده است.

*پزشک اسبق تیم ملی

43 43

 

 

کد خبر 490246

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =