واحد مرکزی خبر نوشت: ترکیه پس از انزوای بین المللی و منطقه ای به سبب رفتارهای نابخردانه مسئولان این کشور در منطقه، با عقب نشینی از آنچه مواضع اصولی می نامید، بار دیگر به احیای روابط خود با رژیم صهیونیستی روی آورده است.

به گزارش شبکه تلویزیونی العالم، اسناد فاش شده نشان می دهد ترکیه تصمیم گرفته است روابط خود را با تل آویو احیا کند و از شروط سابق خود و در راس آنها عذرخواهی اسرائیل به سبب حادثه کشتی ماوی مرمره که در سال 2010 روی داد، عقب نشینی کرده است. رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه از سرگیری روابط با اسرائیل را به نفع ثبات در منطقه دانست. 
احمد عبدالاله گزارشگر العالم گفت: ترکیه و منافع این کشور پس از سرنگونی جنگنده روسیه در آسمان سوریه، وارد تونلی تاریک شده است. بیشتر ناظران اوضاع منطقه چنین دیدگاهی دارند. این حادثه ترکیه را رو در روی یک قدرت بزرگ قرار داده است که تا کنون به استقرار سامانه دفاع هوایی اس400 در خاک سوریه و نیز اعمال مجازات های شدید اقتصادی (علیه ترکیه) اکتفا کرده است. این مجازات ها برای ترکیه خسارات فراوانی در برداشته و هزینه های زیادی برای آنها داشته است به گونه ای که آنها را واداشته است در روابط منطقه ای و آنچه سران این کشور آن را «مواضع اصولی» این کشور می نامند، بازنگری کند. اردوغان مرد شماره یک ترکیه این روزها به جای بازارهای روسیه که به روی کالاهای ترکیه بسته شده است، به دنبال بازارهای دیگر می گردد و علاوه بر این در صدد است منبع دیگری غیر از روسیه برای تامین گاز مورد نیاز خود پیدا کند. اردوغان اکنون پس از یک سلسله سفرهای منطقه ای که با اهداف اقتصادی انجام شد، اکنون برای تامین گاز مورد نیاز کشورش پشت دروازه های اسرائیل آمده است و دق الباب می کند. این کار پس از پنج سال و اندی که از قطع روابط دو طرف می گذرد، صورت می گیرد. 
در ادامه گزارش آمده است: اردوغان چند روز پیش به منظور زمینه سازی برای اینگونه اقدامات دولت ترکیه، اعلام کرد از سرگیری روابط بین تل آویو و آنکارا و بازگشت آن به وضع سابق به نفع ثبات در منطقه است. این اظهارات با واکنش سرد اسرائیل و افشای سند تفاهمات ترکیه و رژیم صهیونیستی برای ازسرگیری روابط با یکدیگر همراه بود. این سند به خوبی نشان می دهد ترکیه شروط اسرائیل را پذیرفته و از مواضعی که آنها را اصولی می نامید عقب نشینی کرده است. 
گزارشگر ادامه داد: به گفته کانال ده تلویزیون اسرائیل، اعزام مجدد سفرا به آنکارا و تل آویو، عقب نشینی ترکیه از درخواست لغو محاصره نوار غزه، چشم پوشی آنکارا از پیگرد قضایی نظامیان اسرائیلی به سبب ماجرای حمله به کشتی ماوی مرمره، جلوگیری از فعالیت صالح العاروری از رهبران حماس در داخل ترکیه علیه رژیم صهیونیستی از جمله بندهای این سند به شمار می رود. 
در ادامه گزارش آمده است: ناظران معتقدند تحرکات ترکیه نشان دهنده بحرانی واقعی است که ترکیه در آن گرفتار شده است. انزوای بین المللی و منطقه ای ترکیه به سبب دخالت های روز افزون خود در سوریه و عراق و دیگر کشورهای منطقه، باعث شده است عرصه بر این کشور تنگ تر شود، بخصوص پس از آن که متحدان ترکیه در ناتو پشت آن را خالی کردند و تهدیدات روسیه علیه این کشور نیز افزایش پیدا کرده است. این تحولات نه تنها نشان دهنده نابودی رویای احیای امپراطوری عثمانی است بلکه افقی تاریک در برابر ترکیه جدید قرار می دهد. 
5050

کد خبر 490329

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =