انتشار و استنشاق گاز منوکسید کربن در فضاهای سر بسته در 24 ساعت گذشته در شهرهای استان اصفهان موجب مرگ یک تن و مسموم شدن 17 تن دیگر شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی اصفهان،  غفور راستین با بیان هفت مورد ماموریت مسمومیت با منوکسید کربن گفت: صبح روز شنبه 28 آذر ماه 94 در تماس با اتاق فرمان فوریت های پزشکی 115 شهرستان اصفهان اعلام شد که مردی در منزل مسکونی دچار کاهش سطح هوشیاری شده است.

برهمین اساس یک واحد امداد اورژانس پیش بیمارستانی به همراه دو تکنسین فوریتهای پزشکی، در محل حاضر و پس از بررسی وضعیت جسمی مصدوم متوجه شدند این مرد بر اثر مسمومیت با منوکسید کربن و بر اثر بی احتیاطی استفاده ازوسایل گرمایشی، جان خود را از دست داده است.

وی با بیان حادثه ای دیگر افزود: بامداد روز جمعه 27 آذرماه نیز اعضای یک خانواده در منزلی به دلیل گازگرفتگی دچار کاهش سطح هوشیاری شدند که یک واحد امداد اورژانس 115 در محل حاضر و سه نفر از اعضای خانواده از جمله یک مرد 33 ساله، یک زن 28 و یک کودک 3 ساله را که براثر بی احتیاطی استفاده از وسایل گرمایشی دچار مسمومیت با منوکسید کربن شده بودند پس از انجام معاینات و اقدامات اولیه به درمانگاه شبانه روزی عسگران انتقال دادند.

مدیر حوادث و فوریتهای پزشکی اصفهان با بیان حادثه ای دیگر گفت: در ساعت 15:50 جمعه نیز در تماسی با اتاق فرمان فوریتهای پزشکی 115 شهرستان نجف آباد اعلام شد که خانم 38 ساله ای در منزلی حین استراحت دچار کاهش سطح هوشیاری شده و درخواست امدادرسانی شد.

وی ادمه داد: یک واحد امداد اورژانس پیش بیمارستانی115 به همراه دو تکنسین فوریتهای پزشکی، به محل اعزام و فرد مصدوم را که بر اثر بی احتیاطی استفاده از وسایل گرمایشی دچار مسمومیت با منوکسید کربن شده بود پس از انجام اقدامات اولیه درمانی به بیمارستان شهید محمد منتظری منتقل کردند.

وی درباره سومین حادثه مسمویت با منوکسید کربن در روز جمعه افزود: در ساعت18:50 نیز طی تماسی با اتاق فرمان فوریت های پزشکی 115 شهرستان اردستان اعلام شد که زن 40ساله ای دچار کاهش سطح هوشیاری و درخواست امدادرسانی شد که یک واحد امداد اورژانس از شهرستان اردستان به همراه دو تکنسین، در محل حاضر و فرد مصدوم را که بر اثر بی احتیاطی در استفاده از ذغال برای گرمایش دچار مسمومیت با منوکسید کربن شده بود به بیمارستان شهید بهشتی اردستان انتقال دادند.

دکتر راستین در ادامه گفت: در ساعت 23 روز جمعه نیز در شهرستان فریدونشهر اعضای یک خانواده بر اثر بی احتیاطی استفاده از وسایل گرمایشی دچار مسمومیت با منوکسید کربن شده بودند.

وی اظهار کرد: یک واحد امداد اورژانس 115 در محل حاضر و سه عضو این خانواده شامل یک مرد 38، یک دختر 12 و یک پسر 8 ساله را پس از انجام معاینات و اقدامات اولیه به بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) فریدونشهر منتقل کردند.

مدیر حوادث و فوریتهای پزشکی اصفهان با اشاره به دو حادثه در شهر اصفهان افزود: در ساعت 12 ظهر و نیز 16 عصر روز جمعه نیز در دو حادثه ویژه اعلام شد اعضای دو خانواده دچار کاهش هوشیاری شده اند که پس از اعزام تکنسین های اورژانس و بررسی وضعیت جسمی، 9 نفر مصدوم به بیمارستان های غرضی، امین و عیسی بن مریم(ع) منتقل شدند.

در مواجهه با مسمویت با منوکسید کربن چه کار درمانی را انجام دهیم؟

وی با اشاره به اینکه گاز سمی منوکسیدکربن یکی از خطرناکترین گازهایی است که می تواند باعث مسمومیت تنفسی و مرگ شود،خاطرنشان کرد: این گاز بی رنگ و بی بوست و در اثر احتراق ناقص مواد سوختنی تولید می شود.

وی هشدار داد: منواکسیدکربن بویژه در فصل های سرد سال بدلیل استفاده از بخاری، آبگرمکن، اجاق گاز غیر استاندارد یا استفاده از سیستم تهویه نامناسب (دودکش) و همچنین نصب نکردن صحیح آنها و سهل انگاری مصرف کننده، جان بسیاری از انسانها را می گیرد.
دکتر راستین بیان کرد: استفاده از وسایل گرمایشی استاندارد، استفاده نکردن از وسایل گازسوز و گرمایشی فاقد دودکش، کنترل دودکش قبل از استفاده از وسایل گرمایشی و حصول اطمینان از باز بودن مسیر آن، روشن نکردن خودرو در پارکینگ در بسته به مدت طولانی، اجتناب از قرار دادن منقل یا شعله باز در زیر کرسی و نصب نکردن آبگرمکن در حمام از مواردی است که برای جلوگیری از گازگرفتگی باید رعایت شود.

وی سردرد،سرگیجه، تهوع و بیقراری، تنگی نفس، خمیازه کشیدن بیش از حد و کاهش دید، کبودی دست و پا و دور لب ها که در نهایت منجر به تشنج، بیهوشی و مرگ می شود را از نشانه های هشدار دهنده مسمومیت با گاز CO اعلام کرد.

وی با بیان اقدامات اولیه در برخورد با فرد مسموم شده بر اثر گاز سمی منوکسیدکربن افزود: ابتدا جلوی دهان و بینی خود را با ماسک یا پارچه مرطوب بپوشانید، سپس وسیله گرمازا را خاموش و درب و پنجره را باز کنید و به شتاب فرد مصدوم را از منطقه آلوده وارد هوای آزاد کنید و بسرعت با اورژانس (115) تماس بگیرید.

 

کد خبر 490650

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =