ایرنا نوشت: رییس ستاد پیگیری اجرای برجام در مورد نامه وزیر خارجه آمریکا به وزیر امور خارجه ایران گفت: این یک نامه معمولی نیست. امضای وزیر خارجه آمریکا را دارد و اجرای موفق برجام را تضمین کرده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، سیدعباس عراقچی در گفت و گویی تاکید کرد: این نامه به امضای وزیر خارجه امریکا رسیده که همچون نامه های با امضای رییس هر دولت، دارای تعهد حقوقی و سیاسی برای آن کشور است.
معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه اظهار داشت: این اطمینان برای ما به وجود آمده که اجرای قانون لغو روادید تاثیری بر اجرای برجام نمی گذارد اگر تاثیر بگذارد مکانیزم هایی در این زمینه پیش بینی شده است.
عراقچی در پاسخ به این سوال که پیش از این گفته بود در صورت تصویب قانون مربوط به ویزا، ایران درخواست تشکیل کمیته مشترک برای بررسی نقض احتمالی برجام می کند. آیا این درخواست انجام شده یا نه؟ مراحل رسیدگی به درخواست ایران چطور خواهد بود؟، پاسخ داد: ما الان در روزهای نزدیک به اجرایی شدن برجام هستیم. بسیاری از موارد جزیی، فنی و حقوقی توسط کارشناسان ما در حال نهایی شدن است و روزهای حساس و نفس گیری است.
وی اظهار داشت: از آن سو، کسانی که مخالف برجام بودند و از روز اول همه تلاش خود را در آمریکا و منطقه انجام دادند تا جلوی برجام را بگیرند طبعا بیکار نبودند و نیستند.
عراقچی گفت: آخرین تلاشی که انجام دادند این بود که در قانون بودجه سال 2016 آمریکا ، بند و اصلاحیه ای را برای قانون لغو روادیدی که آمریکا با 38 کشور داشت، مطرح و تلاش کردند اجرای برجام را تحت تاثیر قرار دهند.
رییس ستاد پیگیری اجرای برجام افزود:آقای کری وزیر خارجه آمریکا دیروز نامه ای به دکتر ظریف نوشت . این نامه از سوی وزیر خارجه آمریکا یک تعهد حقوقی به شمار می رود. آقای کری در این نامه اطمینان داده دولت آمریکا قانون مربوط به لغو روادید را به گونه ای اجرا خواهد کرد که هیچ تاثیری بر اجرای موفق برجام نگذارد.
معاون وزیر امور خارجه ادامه داد: آنچه برای ما مهم است این است که برجام در مرحله اجرا با هیچگونه خدشه و صدمه ای مواجه نشود، آقای کری این تضمین را به عنوان وزیر خارجه آمریکا به صورت کتبی با امضای رسمی داده است.
عراقچی تصریح کرد:به اعتقاد ما اکنون این اطمینان به وجود آمده که اجرای قانون لغو روادید برای آمریکا، تاثیری بر اجرای برجام نمی گذارد اما اگر در مرحله عملیاتی شدن و اجرا تاثیر بگذارد، مکانیزم هایی در داخل برجام پیش بینی شده است. کمیسیون مشترک وجود دارد که می توانیم به آن مراجعه کنیم.
معاون وزیر خارجه ادامه داد: اما این مانند هر خلاف دیگری که ممکن است 1+5 و آمریکایی ها انجام دهند در آینده مسیر خود را دارد و ما طی خواهیم کرد.
**ما آماده فروش آب سنگین با قیمت های بین المللی هستیم
عراقچی در مورد آب سنگین گفت: جمهوری اسلامی ایران تاکنون حدود 160 تن آب سنگین تولید کرده است . طبق برجام تقریبا 130 تن پس از بازطراحی راکتور اراک برای استفاده در این راکتور مورد نیاز خواهد بود. بنابراین 30 یا بیش از 30 تن مازاد داریم.
وی افزود:ما در برجام تعهد کردیم که این ها را برای فروش در بازارهای بین المللی عرضه کنیم . این یک حرکت مهم است چرا که از این طریق وارد بازارهای بین المللی مواد هسته ای می شویم.
عراقچی اضافه کرد: همان طور که اورانیم غنی شده خود را به فروش رساندیم، آب سنگین اضافه و مازاد خود را هم به فروش می رسانیم. تعهد ما در همین حد است که این ها را برای فروش عرضه کنیم اما اگر کسی از ما بخرد یا نخرد، مشخص است که دست ما نیست. اگر آمریکایی ها ، اروپایی ها یا هر کشور دیگری علاقه مند هستند آب سنگین زودتر فروخته شود ، آن را بخرند. ما آن را برای فروش عرضه کرده ایم.
رییس ستاد پیگیری اجرای برجام ادامه داد: طبعا این ها تا زمانی که مشتری داشته باشد در ایران خواهد ماند. ما تعهدی برای خروج آنها از کشور نداریم. آب سنگین مازاد آماده فروش است. اگر هر مشتری مراجعه کند چه قبل از اجرای برجام و چه بعد از اجرای برجام ما آماده فروش با قیمت های بین المللی هستیم.
**نامه کری برای دولت آمریکا تضمین ایجاد می کند
عراقچی در پاسخ به این سوال که روز گذشته از تناقض مصوبه کنگره با برجام سخن گفته بود، اظهار داشت: آنچه من گفتم این است که این قانون در اجرا ممکن است با روح کلی برجام و اجرای موفقیت آمیز برجام در تناقض باشد ولی این در زمانی است که قانون اجرا شود.
وی افزود: آنچه الان آمریکا رسما به ما تعهد کرده و نامه ای که کری به ما نوشته یک نامه معمولی نیست بلکه نامه وزیر خارجه یک کشور است. در روابط بین الملل نامه دو نفر تعهد آور است که یکی نامه رییس دولت است و دیگری نامه وزیر امور خارجه است.
عراقچی گفت: زمانی که وزیر امور خارجه نامه ای را امضا می کند، برای کشورش تعهد حقوقی و سیاسی ایجاد می کند. آقای کری دیروز با این تعهد که برای دولت آمریکا ایجاد کرده اجرای موفق برجام را در حقیقت تضمین کرده و گفته آمریکا به تعهداتش در برجام به گونه ای عمل می کند که نقضی در آن وجود نداشته باشد و قانون مربوط به لغو روادید که کنگره تصویب کرده را به گونه ای اجرا خواهد کرد که منافع اقتصادی ایران متاثر نشود ولو این که قانون مذکور را اجرا نکند.
کری در نامه اشاره کرده که دولت آمریکا اختیار توقف در اجرای این قانون را هم دارد، بنابراین ایشان تضمین داده ولو اگر شده اجرای قانون مذبور را متوقف کند، آمریکا به تعهدات برجامی خود عمل کرده و اجازه نمی دهد که منافع اقتصادی که ایران باید در اثر برجام داشته باشد، دچار خدشه شود.
**اگر دولت های بعدی آمریکا به تعهداتشان پایبند نباشند ما هم مسیر دیگری در پیش می گیریم
ازعراقچی پرسیده شد: دراینجا تناقضاتی وجود دارد، سنای آمریکا قانونی مصوب می کند، رییس جمهور آمریکا آن را امضا می کند و وزیر امور خارجه نامه ای با این محتوا به ایران می دهد، بر این اساس آیا ممکن است که این قانونی که تصویب شده در آینده توسط رییس جمهورهای آمریکا اجرایی شود؟
عراقچی پاسخ داد: تدبیر یا تمهیدی که مخالفین برجام در کنگره به خرج دادند، این بود که این قانون را در جزء قانونی بزرگتر به نام قانون بودجه 2016 آمریکا قرار دادند وبه نحوی عمل کردند که رییس جمهور آمریکا نتواند آن را وتو کند و نتواند آن را امضا نکند.
وی افزود: از این رو این موضوع بخشی از قانون بودجه آمریکا شد. هم اکنون دولت آمریکا در مرحله اجرا می گوید من اجرا نخواهم کرد یا به گونه ای اجرا خواهم کرد که به تعهدات من طبق برجام صدمه ای وارد نشود،. این که در آینده ممکن است دولتی در آمریکا این تعهدات را اجرا نکند، صرف این قانون و صرف نامه آقای کری نیست. ممکن است هر دولتی در آینده تصمیم بگیرد که تعهدات آمریکا طبق برجام را اجرا نکند.
معاون وزیر خارجه ادامه داد: در آن صورت آن دولت، برجام را نقض کرده است، بنابر این آن زمان ما با شرایطی مواجه می شویم که برجام نقض شده و ما هم مسیردیگری را انتخاب خواهیم کرد.
عراقچی گفت: این بحث ها قبلا شده است، اگر یکی از کشورهای 1+5 یا مجموعه آن ها یا آمریکا چه در این دولت و چه در دولت های بعدی به تعهدات خود طبق برجام مقید و متعهد نباشند و یا آن را از مسیر خود خارج کند ما هم مسیر دیگری در پیش می گیریم و ما هم تعهدات خود را بر طبق برجام کنار خواهیم گذاشت و برنامه خود را طبق شرایطی که تشخیص می دهیم ادامه خواهیم داد.


از معاون وزیر امور خارجه سوال شد: آیا روند اجرای ایران به تعهداتش در قبال برجام همچنان ادامه دارد؟ آقای صالحی گفتند ما در حال جمع آوری سانتریفیوژهای فعال هستیم؟
عراقچی گفت: جمع آوری سانتیرفیوژها مدتهاست که آغاز شده و بحث فعال و غیرفعال هم نه در مصوبه مجلس، نه در مصوبه شورا ی عالی امنیت ملی و نه در نامه مقام معظم رهبری اشاره نشده بود. تفاوتی از این جهت نیست. این تصمیم سازمان انرژی اتمی بود که اول سانتریفیوژهای غیر فعال و سپس فعال ها را جمع آوری کند. این کار مسیر خود را طی کرده و حتی به پی ام دی هم موکول نبود و در حال انجام است.
وی ادامه داد: دو تعهد مهم ما موکول به پی ام دی بود، یک مورد بحث فروش مواد اورانیوم و انتقال آنها به روسیه در مقابل دریافت کیک زرد؛ که این بعد از پی ام دی باید اجرا شود که اجرا خواهد شد. ما کیک زردی را که باید از روسیه در مقابل موادمان تحویل می گرفتیم، تحویل گرفته ایم و اکنون در ایران در انبارهای سازمان انرژی اتمی است و موادی که ما باید بفرستیم طی روزهای آینده ان شاءالله ارسال خواهد شد.
رییس ستاد پیگیری اجرای برجام اظهار داشت: یک کار مهم دیگر در خصوص اراک است. همانطور که دکتر صالحی هم گفتند، ان شاءالله بعد از اینکه اسناد مربوطه آماده شد، کار در خصوص اراک هم آغاز می شود. ما فکر می کنیم طبق جدول زمان بندی که داریم اواسط یا اواخر دی ماه بتوانیم به روزی برسیم که اعلام کنیم روز اجرایی شدن برجام است.
عراقچی در پاسخ به این سوال که آیا ایران به تعهدات خود در قبال برجام همچنان پایبند است ، گفت: ما به تعهدات خودمان البته تحت نظارت هیات نظارت بر اجرای برجام پایبند هستیم. هیاتی که تشکیل شده، بادقت و حساسیت بسیار زیاد بر فعالیت های ایران در حال نظارت است و هر جا لازم باشد تصمیمات لازم را اتحاذ خواهد کرد و توجهات لازم را خواهد داشت.
وی ادامه داد: ما فکر می کنیم با مسیر معقولی که اکنون در پیش گرفته ایم، ان شاءالله تحت نظارت هیات نظارت بر اجرای برجام می توانیم تعهدات خود را کامل کنیم و در مقابل تعهدات طرف مقابل هم کامل شود و ان شاءالله به روز اجرایی شدن برجام برسیم.

4949

کد خبر 491085

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =