معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با آیت الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، آیت الله آملی لاریجانی در این دیدار ضمن اشاره به نقش و تاکید دین در حفظ محیط زیست، همچنین اهمیت اخلاق زیستی، خواستار تقویت بعد اخلاقی _ اجتماعی در حفظ محیط زیست شد.

وی با تاکید بر اجرای دقیق قوانین در رفع تصرف از منابع ملی، تصریح کرد: ضروری است آراء و احکام با عقل و منطق، انطباق یابد تا اجرای احکام موجب وهن تلاش های محیط زیست نباشد.

رئیس قوه قضائیه ضمن قدردانی از تلاش های رئیس و کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست در پیگیری تدوین و ارائه سیاست های کلی محیط زیست که مورد تأیید و ابلاغ رهبری قرار گرفت و ابلاغ شد، گفت: با توجه به سیاست های ابلاغی و شرایط بحرانی محیط زیست، همچنین فراسازمانی و فراقوه ای بودن مسائل محیط زیست، همکاری بین قوا، راهکار تحقق اهداف محیط زیست کشور، سیاست های کلی ابلاغی و بیانات مقام معظم رهبری در دیدار 17 اسفندماه سال گذشته است.

آیت الله آملی لاریجانی اشاره ای هم به موضوع آلودگی هوا داشت و افزود: گسترش بی ضابطه شهرها، همچنین ساخت سازه های بلند مرتبه از طریق فروش تراکم توسط شهرداری ها، از جمله دلایل ایجاد آلودگی هوا است.

همه دستگاه ها مسئول حفظ محیط زیست هستند/ موافقت رئیس قوه قضائیه با ایجاد شعب ویژه رسیدگی به پرونده های محیط بانان

رئیس قوه قضائیه خاطرنشان کرد: مسئولیت حفظ محیط زیست همگانی است و تمام دستگاه ها در این موضوع دخیل هستند و شایسته این است که سازمان حفاظت محیط زیست متولی ایجاد هماهنگی میان دستگاه ها در اجرای وظایف مرتبط با حفظ محیط زیست باشد.

وی تاکید کرد: ضروری است برای پیشبرد اهداف محیط زیست، کارگروه های متعدد بین دستگاهی همچون کارگروه های فرهنگی، تقنین، اجرایی و آموزش محیط زیست ایجاد شود.

رئیس قوه قضائیه ضمن اعلام موافقت خود با ایجاد شعب ویژه رسیدگی به پرونده های محیط بانان در مراکز استان ها، از عزم و اراده قوه قضائیه برای همراهی و همکاری در راستای حفظ محیط زیست کشور خبر داد.

نقش غیر قابل انکار قوه قضائیه در حفظ محیط زیست کشور

ابتکار نیز در این جلسه ضمن اشاره به ابلاغ سیاست های کلی محیط زیست توسط مقام معظم رهبری که در آن برای تمامی قوا از جمله قوه قضائیه، مسئولیت های سنگینی در زمینه محیط زیست تعریف شده است، گفت: هماهنگی و همکاری میان قوا، ضرورت تحقق منویات رهبر معظم انقلاب است.

وی با ارائه گزارشی از اجلاس جهانی تغییرات آب و هوا در پاریس و شرح دیدگاه ها و مواضع ج.ا.ایران در این اجلاس، اشاره ای به اهمیت و ضرورت توجه به موضوع تغییر اقلیم و تاثیر این موضوع بر اقتصاد و توسعه کشور داشت.

معاون رئیس جمهور ضمن تقدیر از عزم قوه قضائیه در حفاظت از محیط زیست کشور، برخی نیازهای امروز برای تحقق محیط زیست مطلوب را که در سایه همکاری و هماهنگی با قوه قضائیه محقق می شود، برشمرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضرورت ایجاد شعب ویژه قضائی در مراکز استان ها، تقویت بنیه نظارتی سازمان از طریق تقویت شأن ضابطان خاص دادگستری، جرم انگاری تخریب محیط زیست و تدوین قوانین در قالب کارگروه مشترک را مورد تاکید ویژه قرار داد و افزود: نقش و جایگاه قوه قضائیه در حفظ و ارتقاء محیط زیست کشور، غیرقابل انکار است.

ابتکار اشاره ای هم به برگزاری همایش ملی حقوق محیط زیست با مشارکت سه قوه همزمان با سالگرد بیانات مقام معظم رهبری در اسفندماه داشت و گفت: همایش بین المللی دین، فرهنگ و محیط زیست با مشارکت سازمان ملل متحدد به منظور تبیین اصول و مبانی، همچنین ایجاد و توسعه زمینه همکاری های بین المللی از دیگر اقدامات در این راستا است.

گفتنی است، چند تن از معاونان و مشاوران رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، وی را در این دیدار همراهی کردند.

47304

کد خبر 491456

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =