۰ نفر
۷ دی ۱۳۹۴ - ۰۶:۵۰

اقتصاد نیوز نوشت:470 هزارتن از معدن انگوران در 6 ماه اول سال 94 استخراج شده و بررسی‌ها نشان از آن دارد که سالیانه حدود 25 تا 30 هزارتن سنگ ساختمانی نیز از این معدن قابل استخراج و بهره‌برداری است.

امعدن انگوران بزرگترین معدن سرب و روی خاورمیانه با ذخیره 9 میلیون تن قرار است تا 12 سال آینده خوراک کارخانه‌ها را تامین کند اما با توجه به اینکه ذخایر این معدن رو به پایان است، مقرر شده معدن‌ مهدی‌آباد یزد جایگزین آن شود. گرچه عیار سرب و روی آن پایین‌تر از انگوران است. 


بر اساس گزارش‌های رسیده، طبق برنامه‌ریزی انجام شده باید در شش ماهه اول سال94، در این معدن حدود 400 هزار تن ماده معدنی و 4 میلیون و سیصد متر مکعب باطله‌برداری انجام می‌شد که عملا 470 هزارتن ماده معدنی استخراج شده و به همین میزان نیز به خریداران تحویل شده است. 

با وجود اینکه معدن انگوران حدود 60 سال قدمت و سابقه بهره‌برداری دارد، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد پس از انقلاب استخراج از این معدن به‌صورت رو باز و گسترده جدیت یافته است. کارشناسان معتقدند از آنجایی که در مجاورت کانسار سرب و روی، کانی فلویورین و سنگ ساختمانی تراورتن شناسایی شده، در حال حاضر دغدغه این است که شرایط به گونه‌ای مهیا شود تا امکان مشارکت بخش خصوصی علاوه بر استخراج و فروش در فرآوری سنگ این معدن فراهم شود.

چرا که در کانسارهایی نظیر کانسار انگوران علاوه بر سرب و روی عناصر و ترکیبات دیگری نیز در ترکیب ماده معدنی وجود داردکه اغلب مشتریان نسبت به استحصال آن اقدام می‌کنند ولی عملا تا این تاریخ قیمت‌گذاری نشده‌اند و هیچگونه وجهی از این بابت از مشتریان دریافت نمی‌شود. از جمله این عناصر می‌توان به نقره، نیکل، کبالت و کادمیوم اشاره کرد همچنین تحقیقات اخیر نشانگر این بوده که وجود عنصر ژرمانیوم در مقیاس اقتصادی بوده است. 

همچنین در مجاورت کانسار سرب و روی، کانی فلویورین و سنگ ساختمانی تراورتن شناسایی شده که عملیات اکتشافی روی آنها انجام شده که نتایج حاصله حاکی از وجود ذخیره قابل توجه تراورتن بوده ولی در خصوص فلویورین نتایج رضایت بخش نبوده به همین دلیل فعلا از اولویت خارج شده است. 

بررسی‌ها نشان می‌دهد ذخیره شناسایی شده تراورتن بیش از 30 میلیون تن است که گواهی کشف برای ذخیره قطعی 14 میلیون تنی صادر شده و به زودی پروانه بهره‌برداری نیز صادر شود و بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده سالیانه حدود 25 تا30 هزارتن سنگ ساختمانی قابل استخراج خواهد بود. وجود این ذخیره چشم‌انداز مناسبی برای توسعه سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال در منطقه ایجاد کرده است.

همچنین بر اساس آخرین محاسبات، باقیمانده ذخیره ماده معدنی انگوران در ابتدای سال 94 حدود 8 میلیون تن بوده است که با توجه به استخراج حدود 500 هزارتن از آن طی 6ماهه اول سال، باقیمانده ذخایر در حال حاضر حدود 7و نیم میلیون تن است. این در حالی است که از این مقدار حدود پنج و نیم میلیون تن از طریق بخش روباز و 2 میلیون تن باقیمانده از بخش زیر زمینی استخراج می‌شود.

بر اساس محاسبات جدید، ذخیره قطعی باقیمانده حدود هفت و نیم میلیون تن است که با توجه به برنامه‌ریزی حاصل از طراحی معدن امکان استحصال سالانه 700 تا 650 هزار تن میسر است و بر این اساس حدود 10 تا 12 سال از عمر معدن باقیمانده است.

 

3535

کد خبر 493355

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =