روزنامه شهروند در گفت و گو با محسن کوهکن نوشت: دلیل اعلام بی طرفی ناطق نوری در انتخابات مجلس دهم، دلخوری او از اصولگرایان است.

وی علت عدم ورود ناطق به‌فضای رقابت های انتخاباتی را ناشی از دلخوری او از اصولگرایان در جریان مناظره‌های انتخاباتی‌ سال ٨٨ می‌داند که محمود احمدی‌نژاد به او و خانواده‌اش حمله کرد، اما اصولگرایان از او اعاده حیثیت نکرده‌اند.

اهم اظهارات گفت و گوی نائب رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری را در ادامه بخوانید:

* آقای ناطق در انتخابات شورای دوم، مجلس هفتم و مجلس هشتم واقعا فرصت کافی گذاشت و مجموعه اصولگرایی را مدیریت و هدایت کرد و می‌توان گفت بخش عمده‌ای از شکل‌گیری مجلس هفتم مدیون تلاش‌های وی بود. ایشان فردی مدیر، قوی و تشکیلاتی است و اگر ایشان نبود آقای احمدی‌نژاد نه استاندار می‌شد و نه شهردار می‌شد که زمینه ریاست جمهوری‌اش فراهم شود. حال، شما خودتان را جای ایشان بگذارید، ایشان برای یک نفر چنین تلاشی می‌کند بعد در آن مناظره تلویزیونی آقای احمدی‌نژاد اسم ایشان و فرزندانشان را می‌برد. در حالی که این کار صحیح نبود، ضمن این‌که اطلاعات احمدی‌نژاد هم اشتباه بود.

* وقتی کسی خالصانه وسط میدان می‌آید و این‌گونه فعالیت می‌کند و بعد با او به این صورت برخورد می‌کنند، طبیعی است احساس کند که دیگر خیلی تکلیفی ندارد. من یادم می‌آید در جریان انتخابات ٨٨، جلساتی را خدمت مرحوم عسگراولادی بودیم و دنبال می‌کردیم که چه کسی کجا صحبت کند و فضای جامعه را کنترل و هدایت کنیم تا اتفاقی که آقایان با بی‌عنایتی و بازی در زمین دشمن به سر نظام آوردند، رخ ندهد و هزینه‌های آن کاهش پیدا کند.در آن روزها یکی از آقایانی که قرار بود سخنرانی کند، آقای ناطق‌نوری بود. به ایشان زنگ زدند و ایشان از پشت تلفن گفت: من کاری با دیگران ندارم؛ من سرباز ولایت هستم.

*وقتی کسی چنین حرفی را می‌زند، اگر سلیقه ما را هم قبول ندارد و با ما هم موافق نیست، نباید علیه او جبهه‌گیری و موضع‌گیری کنیم. باید بپذیریم که بخشی از ما و دوستان‌مان چه با آقای ناطق‌نوری و چه با نظرات خیرخواهانه و مصلحانه‌ای که مرحوم آیت‌الله مهدوی‌کنی داشت، خوب برخورد نکردیم. یعنی انتظار بیشتری بود و ما باید بیشتر توجه می‌کردیم و می‌پذیرفتیم که آقایان غیر از خیر و صلاح و مصلحت نظر دیگری ندارند.  از این‌رو، نوع برخوردی که با آقای ناطق در‌ سال ٨٨ شد باعث شد که ایشان مقداری از ما برنجد و کسی هم که در عالم سیاست برنجد، معمولا کناره‌گیری می‌کند.

* {ارتباط کناره‌گیری ناطق نوري با مسائل سال ٨٨} به‌هرحال، بخشی از آن می‌تواند همان دلخوری باشد. وقتی که ایشان می‌بیند با نیت خیر و صادقانه به صحنه می‌آید اما لبیک‌گو و همراهی نیست، دلسرد می‌شود. بعد از مناظره‌های ٨٨ دوستانی برای دلجویی رفتند اما شاید آنهایی که رفتند کسانی بودند که باعث رنجش ایشان نبودند. شخصیت‌هایی همچون مرحوم عسگراولادی و بعضی از دوستان دیگر دنبال می‌کردند اما ایشان هیچ‌گاه نگفت آقای احمدی‌نژاد باید بیاید و من چنین چیزی را با واسطه یا بی‌واسطه از ایشان نشنیدم بلکه این بعضی از دوستان بودند که به آقای احمدی‌نژاد پیشنهاد کردند که با توجه به حقی که ایشان به گردن شما دارند و لطف و عنایت و محبتی که به شما داشته‌اند، شما این کار را انجام دهید.

** من هیچ‌گاه یادم نمی‌رود زمانی که بحث شهردار شدن آقای احمدی‌نژاد برای تهران مطرح بود، خیلی‌ها می‌خواستند تا احمدی‌نژاد شهردار نشود اما این آقای ناطق بود که به آقای باهنر گفت که می‌روید، قوی و محکم می‌ایستید و کار را دنبال می‌کنید.وقتی کسی که می‌آید این‌گونه برای شما تلاش می‌کند، جوابش را طور دیگری دریافت کند، قطعا دلخور خواهد شد.

* در این جریان، یک برنامه تلویزیونی پخش شده که حساسیت بسیاری داشته و چند‌ میلیون ایرانی درحال تماشای آن بوده‌اند و وقتی در چنین برنامه‌ای اسم فرد و خانواده‌اش برده می‌شود، چیزی نیست که بتوان به راحتی آن را جمع کرد و فیصله داد.اما من با این وجود هم معتقد بودم که اگر آقایان به فکر این بودند که این جفایی را که در حق آقای ناطق کرده‌اند، جبران کنند، آن‌قدر جوانمردی در شخصیت ایشان سراغ دارم که بتواند گذشت کند.

**بعضی از جریانات سیاسی‌ها در این سه، چهار ماهه اخیر سعی کردند، آقای ناطق را به نفع گروه خودشان مصادره کنند و عمدتا بحث کاندیدا شدن و سرلیست شدن ایشان در تهران را مطرح می‌کردند اما ایشان هم گفته بودند که من قصد کاندیدا شدن در انتخابات را ندارم. دوستانی که برای دعوت از وی تماس می‌گرفتند ایشان با صراحت می‌گفت که من قصد به صحنه آمدن و کاندیدا شدن را ندارم. ایشان با این اطلاعیه‌ به نوعی خواسته‌اند بگویند کار خاصی که باعث رنجش کسانی که در مسیر همگرایی و وحدت اصولگراها می‌روند، از سوی وی انجام نشده است.

**برخی از دوستان را سراغ دارم که بارها دنبال دعوت از آقاي ناطق نوري بودند اما ایشان براساس تشخیصی که دادند ورود پیدا نکنند، ورود پیدا نکردند وگرنه قطعا و یقینا اگر ایشان ورود پیدا می‌کرد، حتما تیپ‌هایی مثل ما ایشان را محوری‌ترین فرد می‌دیدیم برای این‌که بتواند مجموعه اصولگرایی را هماهنگ کند. آقای باهنر به‌عنوان کسی که ارادت ویژه‌ای به آقای ناطق دارد، الان همین کار را دنبال می‌کند و شاید یکی از دلایلی که برای مجلس دهم کاندیدا نشد، همین باشد که می‌خواهد فرصت بیشتری را برای سر و سامان دادن به فعالیت تشکیلاتی داشته باشد.

2727

کد خبر 495226

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • عزیزی IR ۰۷:۳۷ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۳
  0
  آقای ناطق شخصیت سیاسی بزرگی هستن اما واقعا حق دارن،ان شاءالله که آقای باهنر بتوانند جای خالی ایشان را پر کنند ، من از نزدیک با ایشان کار کردم واقعا شخصیتی متین باوقار بی ریا همچنین سیاستمداری کارکشته هستن.. اقای باهنر موفق باشید
 • بی نام RO ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۳
  0
  دلخور چیه؟ رفتار شما را نمی پسندد و در ضمن ایشان میل ندارد در جناح های سیاسی فعالیت کند چنانچه خیلی از روحانیون اینکار را نمی کنند.