استاندار قزوین تاکید کرد: تهیه سند استراتژیک توسعه صادرات قزوین تا نیمه اول اسفندماه

استاندار قزوین گفت: سند استراتژیک سه تا پنج ساله توسعه صادرات استان قزوین با همکاری مدیریت وبرنامه ریزی، اتاق بازرگانی و سازمان صنعت تا نیمه اسفند ماه تهیه وتدوین شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین فریدون همتی در ششمین جلسه کارگروه توسعه صادرات استان که با حضور صادرکنندگان نمونه استان در استانداری قزوین برگزار شد اظهار داشت: برای مشخص شدن چشم انداز استان در یک دوره سه تا پنج ساله باید سند استراتژیک صادرات را تهیه کنیم تا تولیدکننده تکلیف خود را بداند.
وی اضافه کرد:این سند مهم که می تواند موجب رونق اقتصادی استان و تقویت اشتغال و تولید شود با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی، صنعت، معدن و تجارت و اتاق بازرگانی و استانداری باید تا ۱۵ اسفند ماه امسال تهیه شود.
استاندار بیان کرد: باید مشخص کنیم استان چه کمک هایی می تواند به صادرکنندگان و تولیدکنندگان داشته باشد و اگر اختیارات ما جواب نداد باید موضوع از مرکز پیگیری شود تا کار تولید متوقف نشود.
همتی یادآورشد: در جلساتی که با رئیس جمهور و وزرا داشتیم مقرر شد تا ارتباط استانداران با سفارت خانه ها برقرار شود تا بتوانیم از همه ظرفیت ها برای توسعه صادرات استفاده و بتوانیم کالاهای دیگری را جایگزین نفت کنیم.
وی اضافه کرد: در حال حاضر میزان صادرات استان حدود ۴۰۰ میلیون دلار است که با استفاده از ظرفیت های خود و فعال کردن همه واحدها می توانیم صادرات یک میلیارد دلاری را هدف گذاری کنیم.
استاندار گفت: باید بازارهای جدید صادراتی را هم شناسایی و هدف گذاری کرده و در این راستا از توان سفارتخانه های خود بخوبی استفاده کنیم.
همتی پیشنهاد کرد تا پایان اسفند ماه همایشی با دعوت از سفرای ایران در خارج و نیز سفیران و کارداران کشورهای هدف در قزوین برگزار شود تا ضمن معرفی توانمندی های خود از ظرفیت موجود در سفارتخانه ها هم استفاده کنیم.
همتی ضمن تشکر از همکاری مطلوب گمرک استان قزوین با صادرکنندگان اظهارداشت: با هر دستگاه اداری که در استان همکاری لازم را با تولیدکنندگان نداشته باشد و از اختیارات خود برای رفع موانع تولید استفاده نکند برخورد جدی صورت خواهد گرفت.
استاندار از صاحبان واحدهای تولیدی نمونه استان خواست در صورت حل نشدن مشکلات خود و یا تاخیر در اجرای کارها مراتب را بسرعت به استانداری اعلام کنند تا تصمیم لازم گرفته شود.
استاندار قزوین پس از شنیدن دیدگاهها و پیشنهادات و مشکلات واحدهای صنعتی استان برای پیگیری امور و حل موانع توسعه صادرات واحدهای شاخص استان دستور لازم را صادر کرد.
بررسی دریافت مالیات از ارز صادراتی، پیگیری لغو تعرفه شیشه در کشور ترکیه، موافقت با ساخت پایانه صادراتی کشاورزی، استفاده از ظرفیت آزمایشگاهی و تحقیقاتی واحدهای صنعتی شاخص استان، معرفی یک شرکت سرمایه گذار برای مشارکت در طرح توسعه یکی از واحدها، همکاری در مهلت دادن به شرکتها برای پرداخت هزینه های آب، برق، گاز و سایر امور زیربنایی، تسهیل در امور گمرکی و صادراتی واحدها، ارائه پیشنهاد تولیدکنندگان و صادرکندگان برای ارسال به مرکز از مواردی بود که استاندار قزوین دستور پیگیری آن را صادر کرد

 

 

کد خبر 495316

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =