برای آغاز سرمربیگری زیدان؛ او چطور خودش را در جایگاه رهبری رئال قرار داد؟

سایت کانون مربیان نوشت:فلورنتیو پرز نقشه‌های زیادی برای زیدان کشیده و دوست دارد یک مربی مثل گواردیولا را به برنابئو بیاورد.

برای همین هم در گفتگویی که او با زیدان داشت، از او خواست کمی صبر کند و به محض اینکه زمان مناسب برسد، سکان هدایت رئال به کسی خواهد رسید که حکم گواردیولا برای بارسلونا را دارد. اواخر ماه مارچ، مردی با سر بی‌مو در گوشه‌ای از زمین تمرین بایرن‌مونیخ چهارزانو نشسته بود و تمرین‌های این تیم را دست به سینه نگاه می‌کرد. مثل کسی که عاشقانه کتابی را مطالعه کند. وقتی زمان استراحت بازیکن‌های بایرن فرا رسید، دانته برای گرفتن عکس یادگاری به سمت زیدان رفت که با دوستانش ویلی سانیول و کلود ماکلله گرم صحبت بود.
بعد از دانته نوبت به ریبری و ژابی آلونسو رسید که با سرمربی خود برای احوالپرسی به سمت اسطوره فرانسوی ٰسال‌های نه چندان دور مادرید بروند. زیدان یک سال مربی‌گری در کنار آنجلوتی را تجربه کرد و دو سوم سال هم سرمربی تیم رزرو‌ها بود.

تمرین‌های زیزو

بزرگ‌ترین فوتبالیست نسل خود، تماشاگر متدهای تمرینی "پپ گواردیولا" بود. پس از دریافت مدرک مربیگری از فیفا و اجازه گواردیولا، این فرصت برای زیدان به وجود آمد تا در تمرینات بایرن شرکت کند. به نظر می‌رسید زیدان از شرایطش کاملا راضی است؛ تا جایی‌که هر روز پست‌هایی در اینستاگرامش می‌گذاشت و احساساتش را برای هوادارانش تشریح می‌کرد. از همین‌جا بود که خیلی‌ها فکر می‌کردند زیزو قصد دارد مسیر گواردیولا را طی کند. مسیری که با هدایت رزرو‌های رئال شروع شد و بعد به مربیگری تیم بزرگسالان در کنار "کارلو آنجلوتی" رسید. زمانی که زیدان آماده بود جانشین آنجلوتی شود، فلورنتینو پرز، انتخابش را کرده بود و رافائل بنیتز صاحب نیمکتی شد که زیدان خود را برای نشستن روی آن آماده می‌دید. داستان زیدان کمی با گواردیولا فرق داشت واین مربی دوباره به کاستیا برگشت ولی در مصاحبه‌اش گفت:«من آماده بودم سرمربی رئال شوم اما مسئولان باشگاه اعتقاد دارند هنوز زمان حضور من نرسیده است.»
فلورنتیو پرز نقشه‌های زیادی برای زیدان کشیده و دوست دارد یک مربی مثل گواردیولا را به برنابئو بیاورد. برای همین هم در گفتگویی که او با زیدان داشت، از او خواست کمی صبر کند و به محض اینکه زمان مناسب برسد، سکان هدایت رئال به کسی خواهد رسید که حکم گواردیولا برای بارسلونا را دارد.

اما هنوز سوال‌های زیادی درباره زیدان به عنوان مربی وجود دارد. اینکه آیا او می‌تواند از استعداد ذاتی‌اش در مربیگری هم استفاده کند؟ آیا او می‌تواند خشمی که باعث اخراج شدن او در ۱۴ بازی شد را کنترل کند؟ و آیا می‌تواند موفقیت سال ۲۰۱۴ را برای رئال مادرید تکرار کند؟

او با توپ حرف می‌زند

زیدان از جمله بازیکن‌هایی است که روی پشتکار تاکید بسیاری دارد و همین خصلت در کنار استعداد ذاتی‌اش از او یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال را ساخت. اول در کان، سپس در بوردو وبعد هم یوونتوس از وجود این نابغه فوتبال بهره‌مند شدند. قهرمانی در جام باشگاه‌های اروپا، جام ملت‌های اروپا و جام‌جهانی، تجربه را به آرشیو داشته‌های او اضافه کرد.

جین وارواد، یکی از اولین استعدادیاب‌هایی است که از دیدن استعداد زیزو به شوق آمده بود. او درباره زیدان می‌گوید:«او با توپ حرف می‌زند. هیچ‌وقت بازیکنی مثل او ندیدم. زیدان همیشه برای پیروزی تشنه بوده و هست.» او همه‌چیز را در دوران بازیگری‌اش فتح کرده. قهرمانی در جام باشگاه‌ها، جام ملت‌های اروپا، جام‌جهانی، سه بار قهرمانی در لیگ و توپ طلای جهان، از افتخارات تیمی و فردی زیدان به شمار می‌آیند. هرچند زیدان مثل الگویش در مربیگری یعنی پپ گواردیولا، سال‌های آخر بازیگری‌اش را بدون جام به پایان برد. شاید بد‌ترین لحظات زندگی حرفه‌ای زیدان، اخراج او در فینال جام‌جهانی ۲۰۰۶ مقابل ایتالیا بود که آخرین لحظات حضور او درمستطیل سبز هم محسوب می‌شد. او پس از آن اتفاق گفته بود:«من نمی‌خواهم هیچ‌وقت مربی شوم؛ چون دوست دارم زندگی‌ام را وقف چیز دیگری کنم.»

او انسانی است که بخش زیادی از ثروتش را صرف مردم الجزایر کرده و همیشه به پدر مادرش در این کشور سر می‌زند. خیریه‌های او از کشورهای فقیری مثل بنگلادش تا کشور‌های ثروتمندی مثل سوئیس مشغول به کار هستند.

ورود به دنیای مربیگری

زیدان سال ۲۰۰۹ به رئال‌مادرید برگشت تا مشاور فلورنتینو پرز باشد. او سپس مدیر ورزشی این باشگاه شد. مسئولیت زیدان در این شغل بسیار سنگین بود؛ چون او باید به عنوان کانال ارتباطی مورینیو و فلورنتینو پرز عمل می‌کرد. فشار بازی‌های رئال باعث شده بود او از مربیگری بترسد. رابطه‌اش با مورینیو شکرآب شده بود، چون مورینیو از او می‌خواست شریک جنگ‌های لفظی‌اش باشد.

آنچلوتی سال آخر سرمربیگری مورینیو در رئال، زیدان سرمربی تیم جوانان این باشگاه شد و در دو سوم فصل بازیکن‌هایی مثل خسه رودریگز و موراتا را به تیم اصلی رئال معرفی کرد. زمانی که کارلتو به رختکن رئال آمد، زیدان کمک اول او شد و دلتنگی‌هایش به پایان رسید.

ملاقات با رئیس

زمانی که او آکادمی را به قصد نشستن روی نیمکت تیم اول رئال مادرید ترک کرد، آرامش زیادی داشتٰ؛ چون آنجلوتی حاشیه امنی را برای یادگیری و آزمون و خطایش فراهم می‌کرد.

از روز اول هم می‌دانست که باید برای تکمیل دوره مربیگری‌اش، هدایت تیم دوم رئال را در کنار سانچز به عهده بگیرد و این یک پست داثمی برای او نیست اما در‌‌ همان زمان اندک هم سانچزی که تجربه هدایت تیم دوم را سال‌های سال به عهده داشت، محو کاریزمای زیدان شده بود.

در اولین بازی حضور زیزو در کاستیا، زیدان دقایقی روی نیمکت ننشست و دائما کنار زمین راه می‌رفت. برای او فقط شش بازی طول کشید تا تیم اولش را پیدا کند و پس از آن بود که نتایج بسیار خوبی برای تیم جوانان رئال رقم خورد.

تیم تحت هدایت زیدان ۳۷ امتیاز از ۴۸ امتیاز ممکن را کسب کرد.

طوفان قبل از آرامش

زیدان مدرک مربیگری رسمی‌اش را نگرفته بود و به همین خاطر از نشستن روی نیمکت رئال برای مدت ۳ ماه محروم شد. او می‌توانست مدت محرومیتش را با گرفتن مدرک از فدراسیون اسپانیا کم کند اما غرورش اجازه نداد؛ برای گرفتن این مدرک به فرانسه رفت و محرومیت را به جان خرید. زیزو برای گرفتن این مدرک باید دوره‌ای سه ساله را پشت سر می‌گذاشت. قانون‌هایی که در فدراسیون فوتبال اسپانیا وجود دارد به قدری عجیب بود که به زیدان اجازه می‌داد دستیار سرمربی رئال مادرید در جام باشگاه‌های اروپا باشد ولی در تیم دوم رئال مادرید از همه‌چیز محروم شود.

یوهان کرایف، اسطوره بارسلونا پس از محرومیت زیدان از جمله کسانی بود که از او حمایت کرد و یکی از دلایل حمایتش هم شرایط یکسانی بود که خودش در دهه ۹۰ در اسپانیا داشت. او قانون فدراسیون فوتبال اسپانیا را مسخره دانست و اعتقاد داشت این فدراسیون مربی‌های بی‌کیفیت با مدرک را به مربیان خوب بی‌مدرک ترجیح می‌دهد.

مشکلات تیم جوانان

مشکلات حقوقی زیادی اطراف تیم جوانان وجود داشت که با پیروزی در دادگاه‌های اسپانیا همراه شد اما این بار مشکلی جدید گریبانگیر این تیم شد؛ خرید مارتین اودگارد که یک ماه از ۱۶ سالگی‌اش گذشته بود. حقوق بالای این بازیکن جو تیم جوانان را به هم ریخت و صدای بازیکنانی که ۱۰ سال در آکادمی رئال بودند و کمتر از اودگارد حقوق می‌گرفتند درآمد تا چالشی بزرگ سر راه زیدان قرار بگیرد.با مدیریت خوب زیدان اما این مشکل بزرگ هم حل شد و تیم به یکپارچگی سال گذشته‌اش رسید. زیزو از اودگارد در پست هافبک مرکزی سیستم ۳-۳-۴ استفاده کرد و در این پست شاهد پیشرفتش بود.

درون‌گرایی زیدان

اولین فصل حضور او به عنوان سرمربی تیم دوم رئال مادرید با انتقادات زیادی همراه بود اما این اتفاقات با واکنشی از سوی زیدان همراه نشد. او ترجیح می‌داد سایر اعضای کادر فنی در کنفرانس‌های مطبوعاتی حاضر شوند و به سوالات خبرنگاران جواب بدهند. زیدان اعتقاد دارد باید تمام حواسش به تمرین دادن تیم باشد، نه پاسخ دادن به سوالات خبرنگاران. او برعکس گواردیولا از تنش‌های تن به تن با مربی‌های تیم‌های دیگر خودداری می‌کند.

لاکومبه، یکی از مدرسان دوره‌های مربیگری زیدان در این باره می‌گوید:«من و زیزو زیاد راجع به مطبوعات صحبت می‌کنیم. او می‌داند که جای کار زیادی برای یادگیری چگونگی صحبت کردن با مطبوعات دارد. او معلم‌های خوبی مثل "ژوزه مورینیو" و "کارلو آنچلوتی" داشت.

این درست است که این دو سبک متفاوتی در کنفرانس‌های خبری‌شان داشتند اما هر دو در این عرصه موفق بودند. زیدان برای بهتر شدن و پیشرفت کردن شوق زیادی دارد و من مطمئنم که او در این عرصه موفق خواهد شد. تنها چیزی که مرا نگران می‌کند، این است که او به ندرت اما با شدت خشم خود را بروز می‌دهد. من به عنوان مربی او، یک ماه از بازی محرومش کردم چرا که با مشت به صورت حریفش کوبیده بود. او فوتبال را در خیابان‌های مارسی یادگرفته و طبیعتی خشن دارد اما می‌داند که مسئولیت‌هایش به عنوان مربی بیشتر است و باید علاوه بر خودش، بازیکن‌هایش را هم کنترل کند.»

مسئولیت‌پذیری

یکی از خصوصیت‌هایی که از زیدان یک سرمربی بزرگ می‌سازد، مسئولیت‌پذیری اوست. او در کنفرانس خبری‌اش می‌گوید:«به عنوان مربی شما باید مسئولیت‌پذیر باشید. حتی به عنوان کمک مربی باید درست به سرمربی مشورت بدهید. درست است که نوع مسئولیت‌پذیری فرق می‌کند اما باید به این ارزش متعهد بود. وقتی سرمربی می‌شوید مشکلات از همه زوایا به سراغتان می‌آید. یک بازیکنتان مصدوم می‌شود و دیگری مشکل شخصی دارد و این قسمتی از شغل شماست.»

لاکومبه می‌گوید:« تمام مربی‌هایی که با زیدان کار کرده‌اند، از او راضی هستند. رفتار او، جدیتش را در کار نشان می‌دهد. او هر روز از ساعت ۸:۳۰ تمرین‌هایش را شروع می‌کند و آخرین نفری است که کمپ را ترک می‌کند. یکی از خصلت‌های خوب او این است که به خوبی می‌شنود. حتی بیشتر از آنکه ببیند، سعی می‌کند بشنود.» باشگاه بوردو فصل گذشته برای سرمربیگری این تیم به زیدان پیشنهاد رسمی داد اما چون نتوانست شرایط مورد نظر او را فراهم کند، زیدان این پیشنهاد را نپذیرفت.

همراهی با فلورنتیو پرز

شاید یکی از دلایلی که زیدان سرمربی بوردو نشد، فلورنتینو پرز بود. مدیر رئال سال گذشته گفته بود:«زیدان باید سرمربی رئال باشد و دستیاری برای او بسیار کم است. وقتی به عنوان بازیکن به دنیای فوتبال معرفی شد، هم خودش و هم مربیانش می‌دانستند که زیدان روزی بهترین خواهد شد. درست است که او کم‌حرف است اما خیلی زیاد روی کارش تسلط دارد.»

زیدان در پرز شخصیتی پدرانه می‌بیند و اعتقاد دارد بدون او آینده‌ای متفاوت برایش رقم خواهد خورد. او در مورد پرز می‌گوید:«او همه‌چیز را در زندگی من تغییر داد. اگر پرز نبود، نمی‌توانستم آن گل زیبا را مقابل لورکوزن بزنم تا نهمین قهرمانی رئال در اروپا رقم بخورد. او همه‌چیز برای من مهیا کرد و من می‌خواهم به عنوان مربی برای او سنگ‌تمام بگذرانم.»

راه و روش زیدان در مربیگری هم بسیار خاص است؛ چون او به کوچک‌ترین جزئیات هم اهمیت می‌دهد. یکی از جالب‌ترین عکس‌هایی که او در اینستاگرامش گذاشت مربوط به آنالیز بازی حریف رئال مادرید در لالیگا بود که در کنار آنالیزور کارلو آنچلوتی، یعنی بتونی نشسته است.

معمای کاستیا

خارج از زمین تمرین، زیدان تفاوت خاصی با زندگی فوتبالی‌اش ندارد. او به بتونی اجازه می‌داد تیم دوم رئال را تمرین بدهد و خودش به تمرین‌های انفرادی هر بازیکن رسیدگی می‌کرد. زمزمه‌هایی از درون کاستیا به گوش می‌رسد که زیدان را از نظر توجه به جزئیات به گواردیولا شباهت بسیاری دارد. فصل گذشته تیم سوم رئال مادرید منحل شد و تنها بازیکن‌هایی که قادر به بازی برای تیم دوم بودند در این باشگاه نگه داشته شدند تا دست زیدان برای بازی‌های تیم دوم باز باشد و به سرعت جایگزینی برای مصدومین و محرومین تیمش پیدا کند. تنها مشکلی که جوانان رئال دارند، رسیدن به تیم اول است که با توجه به فرهنگ خرید ستاره‌های بزرگ بسیار سخت است. شاید در این میان تنها زیدان باشد که می‌تواند آن‌ها را به آرزویشان برساند.

کیفیت خوب و در حد استاندارد مربیگری

حالا دوران زیدان فرا رسیده است.او می‌داند مردم منتظر نتایج درخشانش هستند و این فصل، بزرگ‌ترین امتحان مربیگری‌اش محسوب می‌شود. او قوانین باشگاه را به خوبی می‌شناسد و می‌داند که باید تیمش را برای برد در هر بازی آماده کند. زیدانی که کنار آنچلوتی نشست، با زیدان امروز تفاوت‌های زیادی دارد و پیشرفت چشم‌گیری داشته است. او بازیکنان را بهتر می‌شناسد و بهتر از همیشه می‌داند که باید به چه شکل از آن‌ها استفاده کند.

 همه روی این موضوع اتفاق نظر دارند که زیدان کاریزمای خاصی دارد و این کاریزمای او بوده که باعث شده تیم ملی فرانسه و رئال در زمان او جام‌های مهمی کسب کنند. قدرت تاثیر گذاری او درونی است و شما حس می‌کنید وقتی فاصله‌تان با او کم می‌شود جذابیت شخصیت او، مدهوشتان خواهد کرد. مهم‌ترین دلیل تمدید قرارداد بنزما، زیدان بوده است؛ بازیکنی که تصمیم گرفته بود از رئال جدا شود و شاید بازی تحت نظر زیدان او را مجاب کرده در مادرید بماند. کاریزمای او در جو دوستانه‌ای که در رختکن رئال وجود داشت، بسیار تاثیرگذار بود.

 

 

کد خبر 497373

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =