دسترسی شیعیان به نفت بیشتر است یا سلفی ها/ پراکندگی میدان های نفتی خاورمیانه را ببینید

پایگاه خبری آمریکایی "اینترسپت" نقشه ای را از جانمایی منابع نفتی در خاورمیانه منتشر کرده است که بر مبنای آن اکثریت این منابع در مناطق شیعه نشین این ناحیه قراردارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، این نشریه آمریکایی در گزارش خود نوشته است:« صرف نظر از اين كه بحران فعلي میان ایران و عربستان تا چه اندازه رنگ و بوي مذهبي دارد، به نظر مي‌رسد آنچه كه موجب دست برتري و كنترل بر منطقه مي‌شود "نفت" است».

ابعاد مختلف ماجرا بیشتر مشخص می شود که بر مبنای نقشه كارتوگرافي‌ دانشگاه عمليات ويژه نيروي هوايي و دانشگاه عمليات ويژه مشترك در فلوريداي آمريكا، پراکندگی منابع نفتی در خاورمیانه در مناطق شیعه نشین بسیار بیشتر است.

به گزارش پایگاه ""Intercept آنچه نقشه های تهیه شده در دانشگاه عملیات ويژه نيروي هوايي نشان مي‌دهد اين است كه به علت روابط خاص تاريخي، مذهبي و همچنين تجزيه  ناهوازي پلانكتون‌ها، تقريباً تمام سوخت‌هاي فسيلي خليج فارس، در قسمت شيعه نشين واقع شده است. اين موضوع حتي در كشور عربستان هم صادق است. يعني عمده ميدان‌هاي نفتي در قسمت استان‌هاي شرقي جايي كه بيشتر شيعيان سكونت دارند، جاي دارد. از همين رو يكي از نگراني‌هاي عميق دولت سلطنتي عربستان سعودي اين است كه روزي شيعيان عربستان خواهان جدايي و استقلال از حكومت مركزي شوند.

 

 

اين نقشه نشان دهنده توزيع جمعيت مذهبي و ذخاير اثبات شده نفت و گاز در خاورميانه است. مناطقي كه با رنگ سبز پر رنگ مشخص شده‌اند اغلب تحت كنترل یا محل سکونت شيعيان است. مناطقي كه با رنگ سبز روشن مشخص شده، مناطق سني نشين و مناطقي كه با رنگ بنفش مشخص شده است، مناطقي هستند كه تحت كنترل سلفي‌ها و وهابي‌ها هستند. همچنين مناطقي كه به رنگ قرمز و مشكي درآمده است نمايانگر ميادين نفتي و گازي است.

 

 

ترجمه: هادی فتح اللهی

 

22339

 

کد خبر 498285

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =