اولین دیدار ورزشی ایران و عربستان پس از تیره شده روابط دیپلماتیک

ایران و عربستان جمعه بعد از ظهر به مصاف هم می روند.دیداری که حساسیت هایش بیشتر از قبل است.

مرتضی رضایی - خبرگزاری خبرآنلاین؛ یک رقابت حساس در رقابت های قهرمانی هندبال آسیا.حساس تر از همیشه.آن هم به دلیل تنش هایی سیاسی که بین دو کشور ایران و عربستان ایجاد شده است. پس از اتفاق هایی که در تهران و مشهد افتاد و کلیه روابط دیپلماسی ایران با عربستان قطع شد دیدار تیم های هندبال دو کشور نخستین رویایی پس از مناقشات اخیر است.

دقیقا از همان روز بود که تیم های ورزشی عربستانی هم جنگ روانی را به راه انداختند.به خصوص تیم های فوتبال این کشور که پافشاری زیادی دارند تا با نماینده های ایران در کشور ما بازی نکنند.جمعه 25 دیماه یک روز خاص است.هندبال ایران مقابل هندبال عربستان قرار می گیرد.دو قدرت آسیا که احتمال می رود بازی شان بدون تنش هم نباشد.تا قبل از اتفاقات اخیر همیشه بازی با کشورهای عربی به خصوص عربستان،بحرین و امارات از حساسیت بالایی برخوردار بوده  و حالا شرایط طوری شده  که این حساسیت ها به اوج رسیده است.

گام اول را باید محکم برداشت

از این رقابت ها 4 تیم راهی مسابقات جهانی فرانسه خواهند شد و بدون شک باید هدف همین باشد.درست است که به غیر از چین سایر رقبای ایران در این رقابت ها تیم های عربی هستند(عربستان،بحرین و امارات) اما هندبالیست های ایران نشان داده اند که در شرایط سخت و با غرور و غیرت ایرانی می توانند دست به کارهای غیر ممکن بزنند.

جای خالی کاپیتان

محمد رضا رجبی کاپیتان سابق تیم ملی هندبال که در این رقابت ها حضور ندارد درباره قهرمانی آسیا می گوید:«امن در این رقابت ها نیستم اما دوستان دیگر حضور دارند،این طور نیست که مثلا بگویم حتما باید من هم حضور داشته باشم. تیم ملی کشورم است و دوست دارم نتیجه بگیرد.حالا چه من باشم و چه نباشم اما دلم می سوزد.برای اینکه تیم ملی خوبی داریم و من با تمام وجود دوست دارم بچه ها در بحرین بدرخشند و نتیجه بگیرند.کار سخت اما شدنی است.»

جدول بازی های به نفع ایران نیست،بوی تبانی می آید

رجبی این را می گوید و ادامه می دهد:«جدول بازی ها را که نگاه می کردم شرایط خیلی به نفع ما نیست.ما با عربستان و لبنان و چین بازی می کنیم و به بحرین و امارات می رسیم.اما روز آخر بحرین و عربستان مقابل هم قرار می گیرند.عرب ها هیچ وقت مشخص نمی کنند که دارند چه کاری انجام می دهند.ما باید در همان بازی نخست عربستان را با گل های زیادی شکست بدهیم تا روز آخر آنها با بحرین تبانی نکنند.

سنگینی کفه ترازو به نفع ایران

کاپیتان سابق ایران درباره رویارویی های مختلف با عربستان می گوید:«در سال های اخیر 5- 6 بارآنها را شکست داده ایم.هم در جام جهانی و هم در انتخابی المپیک.البته در این انتخابی بازیکنان اصلی شان نبودند اما فکر می کنم در قهرمانی آسیا با تمام نفرات حضور پیدا کنند.در هر صورت ما بیشتر برده ایم و این اتفاق کفه ترازو را به نفع ما سنگین می کند.»

کاپیتان به جای کاپیتان

در نبود رجبی،محسن بابا صفری کاپیتان ایران در مسابقات قهرمانی آسیا خواهد بود.اما توصیف رجبی درباره بابا صفری:«او با تجربه است و خوش اخلاق.به نظرم می تواند بچه ها را جمع و جور و کنترل کند.محسن می تواند کاپیتان خوبی باشد و امیدوارم بچه ها بتوانند با دست پر به ایران برگردند.محسن از همه لحاظ خوب است و رابطه خوبی هم با بچه ها دارد.من مطمئن هستم از پس کار بر می آید.

مشکل بازی اول و چهارم است

مشکل اصلی در بازی اول است.باید عربستان را شکست بدهیم تا وقتی به بحرین رسیدیم امتیاز های لازم را جمع کرده باشیم.بازی با بحرین آن هم در کشور خودشان سخت است.آنها در اینچئون هم ایران را برده اند.در کشور خودشان هم انگیزه های زیادی دارند و تماشاچیان شان هم که هستند.البته بچه های ما هدف دارند.حرف من این است که نباید به برد یا باخت به بحرین و عربستان و ...فکر کنیم.هدف باید رسیدن به جام جهانی فرانسه باشد.

شرایط تیم ملی خوب است

محسن طاهری درباره آمادگی تیم هندبال برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا می گوید:«اردوهای خوبی را برگزار کردیم و بازی های خوبی هم انجام دادیم.تیم ما متحول شده است اما بچه ها انگیزه زیادی دارند تا بهترین نتیجه را در این رقابت ها بگیرند.ما در لهستان بازی‌های خوبی مقابل چک و اوکراین انجام دادیم. اوکراین با تمام توان برابر تیم ملی ایران ظاهر شد.اردوی آلمان اردوی مناسبی بود و بعد از چند روز استراحت تمرینات را در کیش ادامه دادیم. خوشبختانه بازیکن آسیب دیده نداریم و بازیکنان مد نظر در اردو هستند.

عرفان بچه ها را خوب می شناسد

طاهری درباره عرفان سرمربی تیم ملی و اینکه او حالا بچه ها را بیشتر از قبل می شناسد می گوید:«عرفان حالا بچه ها را بیشتر از قبل می شناسد.هماهنگی خوبی با آنها دارد و شکی ندارم که به درستی از آنها در زمین مسابقه استفاده خواهد کرد.»

حریفان به خوبی آنالیز شده اند

آنالیز تیم‌ها انجام شده و فیلم بازی عربستان در اختیار بازیکنان قرار گرفته است. نباید فراموش کرد که عربستان با تغییر در کادر فنی و مربی خود و اضافه کردن بازیکنان جدید تغییر کرده اما شالوده و اساس این تیم که در قطر مقابل ما حضور داشت تغییر نکرده و امیدوارم بازی خوبی برابر این تیم داشته باشیم.

کاپیتان مصاحبه نکرد

محسن بابا صفری پای پرواز به بحرین بود که برای دقایقی کوتاه پاسخ خبر ورزشی را داد.او البته ترجیح داد تا درباره بازی با عربستان،رقابت های قهرمانی آسیا و البته کاپیتانی اش در تیم ملی ایران حرفی نزند.بابا صفری در این مورد گفت:«واقعا شرمنده ام.من منتظر تماس یکی از دوستانم بودم و فکر نمی کردم خبرنگار باشد! به ما گفته اند درباره هیچ چیزی مصاحبه نکنیم.انشاءالله وقتی رفتیم و برگشتیم درباره همه چیز حرف می زنم!»

برنامه مسابقات و بازی های ایران در جام قهرمانی آسیا

جمعه 25 دی  ؛ایران - عربستان

یکشنبه 27 دی ؛ ایران - لبنان

سه شنبه 29 دی  ؛ ایران - چین

پنجشنبه - یک بهمن ؛ ایران - بحرین

شنبه  - 3 بهمن ؛  ایران - امارات

 

 

 

251 43

کد خبر 499095

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =