شب گذشته شورای نگهبان از تائید صلاحیت حدود 42 درصد ثبت‌نام کنندگان در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی خبر داد.

به گزارش خبرآنلاین، روز گذشته هیات نظارت استان‌ها بر دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نتیجه احراز صلاحیت شدگان انتخابات 7 اسفند را اعلام کرد.

در این دوره 12 هزار و 123 نفر برای انتخابات دهمین دوره مجلس ثبت نام کرده‌اند که به گفته شورای نگهبان حدود 42درصد داوطلبان صلاحیت‌شان احراز، 30درصد عدم احراز و 25درصد رد صلاحیت شده‌اند.

آنطور که ابراهیمیان سخنگوی شورای نگهبان گفته « افرادی که صلاحیت آن‌ها احراز نشده است شامل چند گروه می‌شوند؛ یک گروه مربوط به افرادی است که در دوره‌های قبلی رد صلاحیت شده بودند و مجددا در انتخابات مجلس شورای اسلامی ثبت نام کردند.‌ گروه بعدی مربوط به اشخاصی می شود که اگر کمی در مرحله هیات اجرایی دقت می شد پرونده‌های این افراد به هیات‌های نظارت منتقل نمی‌شد. مثلا افرادی بودند که مدرک تحصیلی‌شان معتبر نبود و یا سابقه کیفری روشنی داشتند. همچنین تعدادی شرایط سنی مناسب را نداشتند که این افراد صلاحیت‌شان احراز نشد. تعداد دیگری از افراد با توجه به فرصت کمی که داشتیم احراز صلاحیتشان با توجه به مستندات پرونده‌شان ممکن نبود».

در انتخابات مجلس نهم نیز 5 هزار و 382 ثبت‌نام کردند که از این میان 3هزار و 467 نفر تائید و کمتر از هزار و 130 نفر صلاحیت‌شان یا احراز نشد و یا رد صلاحیت شدند.

در انتخابات مجلس هشتم نیز 8 هزار و 597 نفر ثبت نام که از میان آنان 4 هزار و 755 نفر تائید و یک هزار و 689 نفر که معادل 22درصد ثبت‌نام کنندگان بود، صلاحیت‌شان تائید نشد.

با توجه به آمارهای ذکر شده می‌توان گفت که در این دوره به نسبت میزان ثبت‌نام کنندگان، افرادی که صلاحیتشان در این دوره احراز نشده و یا رد صلاحیت شده‌اند نسبت به دوره قبل بیشتر است هرچندکه این امکان وجود دارد تا زمان برگزاری انتخابات بر تعداد تائید صلاحیت‌شدگان افزوده شود.

1729

کد خبر 499994

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 12
  • شهروند A1 ۰۵:۲۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۷
    0 0
    گروه بعدی مربوط به اشخاصی می شود که اگر کمی در مرحله هیات اجرایی دقت می شد پرونده‌های این افراد به هیات‌های نظارت منتقل نمی‌شد. مثلا افرادی بودند که مدرک تحصیلی‌شان معتبر نبود و یا سابقه کیفری روشنی داشتند. همچنین تعدادی شرایط سنی مناسب را نداشتند که این افراد صلاحیت‌شان احراز نشد. کاش می شد از اینگونه کارها در زمان ثبت نام جلوگیری شود تا هزینه و وقت شما را متحمل نشود