علی مطهری که صلاحیتش برای کاندیداتوری در انتخابات مجلس دهم رد شده، امروز به ورزشگاه تختی رفت تا نسبت به این امر اعتراض کند.

به گزارش خبرآنلاین، این نماینده مجلس نهم در کانال تلگرامی خود تصاویری از حضورش در ورزشگاه تختی و متن نامه اعتراضی اش به شورای نگهبان را منتشر کرده است.

متن اعتراض علی مطهری به رد صلاحیت خود به شرح زیر است:

شورای محترم نگهبان​

با اهداء سلام، اینجانب از طرف هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات به استناد بندهای 1 و 3 ماده 28 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی رد صلاحیت شده‌ام. نکات ذیل را متذکر می‌شوم:

بند 1 ماده 28 به عنوان شرایط کاندیداهای مجلس به این شرح است: اعتقاد و التزام عملی به اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی.

این بند شامل چهار جزء است: اعتقاد به اسلام، التزام عملی به اسلام، اعتقاد به نظام جمهوری اسلامی، التزام عملی به نظام جمهوری اسلامی.

در مورد اعتقاد به اسلام، عرض می‌کنم خود اسلام و مسلمانی هر شخص به گفتن شهادتین است که همه ما گفته‌ایم. اما اعتقاد و ایمان یک شخص به اسلام یک امر قلبی است که بر هیچ فرد دیگری از جمله هیئت مرکزی نظارت روشن نیست. بنابراین ادعای آن هیئت باطل است.

در مورد التزام عملی به اسلام، به‌ عرض می‌رسانم کسی التزام عملی به اسلام ندارد که بر یک گناه کبیره مثلا شرب خمر اصرار داشته باشد. آیا من چنین آدمی هستم؟

درباره اعتقاد به نظام جمهوری اسلامی، روشن است که اینجانب اعتقاد دارم و پدرم از بنیان‌گذاران این نظام بوده و در این راه به شهادت رسیده است، گرچه ممکن است برداشت من از «جمهوری اسلامی» با برداشت کسانی که به جمهوری بودن این نظام اعتقادی نداشته و برای مردم نقش چندانی قائل نیستند متفاوت باشد.

التزام عملی به نظام جمهوری اسلامی نیز یعنی تابع قوانین این نظام بودن. روشن است که اینجانب همواره بر اجرای قانون اساسی و قوانین عادی تأکید داشته و با قانون‌شکنی‌ها مبارزه کرده‌ام.

اما بند 3 ماده 28 شامل دو جزء است: وفاداری به قانون اساسی و وفاداری به اصل مترقی ولایت مطلقه فقیه.

وفاداری اینجانب به قانون اساسی روشن است و سؤال من و برخی نمایندگان دیگر مجلس هشتم از رئیس جمهور وقت به خاطر زیرپا گذاشتن قانون اساسی بود.

همین طور است وفاداری اینجانب به اصل ولایت‌ مطلقه فقیه، منتها باید برداشت درستی از این اصل داشت. از نظر من، برخلاف نظر عده‌ای، ولایت فقیه با آزادی بیان منافات ندارد و اگر کسی در موضوعی نظر مخالف نظر ولی‌فقیه داشت آزاد است که نظر خود را ابراز کند، همچنان که خود مقام رهبری در دیدار با دانشجویان فرمودند: این طور نیست که همه باید نظر من را تکرار کنند، هرکس نظر خودش را بگوید. و نیز فرمودند: از من انتقاد کنید، چه کسی گفته از من انتقاد نکنید؟!

عظمت و مترقی بودن اصل ولایت فقیه به همین است که مردم در میان نظرات مختلف، نظر ولی‌فقیه را انتخاب ‌کنند. عده‌ای کاسه داغ‌تر از آش شده‌اند و به ضرر اصل ولایت‌فقیه کار می‌کنند و نقش دوست نادان انقلاب را بازی می‌کنند.

بنابراین استناد هیئت مرکزی نظارت به بندهای 1 و 3 ماده 28 قانون انتخابات مجلس برای رد صلاحیت اینجانب، نادرست بوده است.

29213

کد خبر 501061

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 13
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۹
  5 0
  مثل همیشه حرف حق را گفته. درود بر علی مطهری ، مرد آزاده و مرد حق و حقیقت.
 • بی نام GB ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۹
  3 0
  اگر مطهری اعتقادی به ولایت فقیه نداشته باشد پس چه کسی اعتقاد دارد ؟
 • بی نام EE ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۹
  0 6
  خبرآنلاین اینم منعکس نکن،اما آقای مطهر ی تواین چندماه کلاه ات روقاضی کنی خودت می ببنی چند بار بااین اصل ها مخالفت کردی،اما برادرمحترم درستهپدر شما یکی ازبنیانگذاران انقلاب بوده اما شما راچه شده که فقط به پدر می نازید؟خودت چه کردی؟.......
 • شهروند مشهد A1 ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۹
  0 1
  جناب آقای مطهری عزیز با تمام ارادتی که نسبت به شما دارم بعید میدانم که ندانید علت عدم صلاحیت جنابعالی وخیلی های دیگه به خاطر مشی سیاسیتان است و این ماده قانونی مستمسک رد صلاحیتتان
 • بی نام IR ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۹
  3 0
  درود بر شرفت
 • علی IR ۱۴:۱۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۹
  بی نهایت لایک . هر چند من طرفدار اصلاح طلبانم ، اما از شجاعت و مردانگی و آزادگی ات لذت می برم . درود خدا بر شما و امثال شما.
 • محسن IR ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۹
  1 0
  مومن و مرد به تمام معنی
 • mehdi A1 ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۹
  2 0
  حیف شد ایشان به این مملکت خیلی خیلی خیلی خدمت کردند دستشون در نکنه.نبایستی با ایشون رفتار میشد
 • بی نام IR ۰۴:۱۷ - ۱۳۹۴/۱۰/۳۰
  3 0
  ای کاش ایشون کاندید ریاست جمهوری می شدند
 • بی نام IR ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۳۰
  82 9
  مجلس بدون حضور مطهری معنایی ندارد درود خدا بر مطهری اسماعیل کشاورز از کازرون
 • بی نام A1 ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۴/۱۰/۳۰
  4 0
  این رد صلاحیتها قلب آدم را درد میاورد. آخر این کشور و مردم ما نیازمند یک مجلس آزاد و کارامد اند.
 • ميهن IR ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۱
  3 0
  علي مطهري نه وابسته به طيف اصول گراست و نه اصلاح طلب علي مطهري يك شخصيت ملي است كه منافع ملت را در هر شرايطي مد نظر دارد
 • عبدشاد بازدار IR ۰۶:۴۶ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۰
  0 0
  درود برعلي مطهري راه تو راه پدرت است وشهامت وشجاعت ازپدرت بهت رسيد روح پدرت شاد ويادش گرامي بادقهرمان دين وتاريخ