۰ نفر
۲۹ اسفند ۱۳۸۸ - ۱۴:۵۳

الهه کولائی

 برقراری رابطه یک کشور با کشورهای جهان نیازمند درک درست و واقع بیننانه از عرصه بیت الملل است و اگر این درک درست محقق شود امکان تامین منافع ملی کشور امکان پذیر می شود در غیر اینصورت هیچ کشوری نمی تواند ضمن ایجاد رابطه با کشورهای جهان ،منافع خود را تامین نماید .  

اصل تامین منافع ملی باید در اولویت ایجاد رابطه با کشورهای جهان قرار گیرد اما این مهم در سال گذشته از سوی مسئولان کشور مورد غفلت قرار گرفت به ترتیبی که ایران با کشورهائی رابطه برقرار کرد که نه تنها منافع ملی ایران را تامین نکرد بلکه به ضرر اهداف کشور بود .

در سال گذشته پرونده هسته ای ایران فرصت مناسبی را فراهم کرد که ایران بتواند اعتماد جهانی را به نفع خود بازسازی کند اما نه تنها این اقدام صورت نگرفت بلکه رویکرد ایران سبب شد که آمریکا از این فرصت ،علیه ایران بهره بگیرد و یک اجماع جهانی را علیه ایران شکل دهد.

شکل گیری اجماع جهانی علیه ایران موجب شد که تحریم های گسترده ای علیه ایران اعمال شود و صدور پیاپی قطعنامه ها علیه ایران نشانی از عدم درک واقعیت ها در نظام بین الملل است در حالیکه ایران می توانست ضمن جلب اعتماد جهانی اهداف انرژی صلح آمیز هسته ای خود را تامین کند.

البته فارغ از عدم درک درست واقعیت های جهانی شکل گیری حوادث اخیر بعد از برگزاری انتخابات بسیار مهم بود زیرا این اتفاقات بهانه ای را برای برخی کشورها فراهم کرد که یک اجماع جهانی را علیه ایران شکل بدهند و ایران را در عرصه بین الملل منزوی کنند.

شکل گیری اجماع علیه ایران تنها آسیب نیست بلکه کاهش قدرت چانه زنی ایران در عرصه جهانی از تبعات دیگر حوادث بعد از انتخابات است زیرا این برخوردها موجب شد که ایران نتواند در عرصه بین الملل قدرت مانور چانه زنی زیادی داشته باشد و همین موضوع خسارت زیادی را بر کشور وارد کرد .   

عضو هیات علمی دانشکده علوم سیاسی دانشگاه تهران

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 50134

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =