دوران آمپول بی‌حسی دندانپزشکی به پایان می‌رسد؟/تمام شدن یک کابوس با پالس‌الکتریکی بدون درد

برای بعضی‌ها رفتن به دندانپزشکی هنوز هم ترسناک است و از همه چیز آن به ویژه آمپول بی‌حسی وحشت دارند. به گزارش ایسنا حالا دانشمندان به دنبال جایگزین کردن پالس الکتریکی به جای آمپول بی‌حسی هستند.

دانشمندان دانشگاه سائوپائولو در برزیل دو داروی رایج بی‌حسی موسوم به پریلوکائین هیدروکلراید و لیدوکائین هیدروکلراید را با یک پلیمر برای تشکیل یک هیدروژل ترکیب کردند. این پلیمر برای چسبناک کردن ترکیب، به آن اضافه و به دیواره دهان خوکها اعمال شد.

با استفاده از فرآیندی موسوم به یونتوفورزیس، یک جریان الکتریکی ملایم و بدون درد به داخل این هیدروژل اعمال شد. در نتیجه، نفوذ پریلوکائین هیدروکلراید به داخل بافت 12 برابر افزایش یافت و تاثیر بی‌حسی آن نیز نه تنها بسیار سریعتر بود، بلکه همچنین دوام بیشتری داشت.

دانشمندان اکنون در حال ساخت یک دستگاه یونتوفورزی هستند که بطور خاص برای استفاده در دهان طراحی شده است. البته دانشمندان مدعی هستند که این فناوری یا شاخه‌های آن می‌تواند کاربردهای دیگری نیز داشته باشد.

این تحقیق در مجله Colloids and Surfaces B: Biointerfaces منتشر شده است.

5454

کد خبر 501466

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۳۰
  6 1
  هیچ چیز دندانپزشکی به جز عصب کشی درد ندارد.
 • بی نام IR ۱۵:۲۹ - ۱۳۹۴/۱۰/۳۰
  13 0
  کافیست قبل از تزریق مقداری داروی بی حسی به لثه ها زده شود که متاسفانه برخی از دندانپزشکان ناخن خشک چنین کاری را انجام نمی دهند انگار از درد بیماران لذت می برند.