ایسنا نوشت: دبیرکل سازمان ملل به مجمع عمومی این سازمان اطلاع داد که 15 کشور در پرداخت سهم سالانه خود به بودجه عمومی سازمان ملل نمی‌توانند در مجمع عمومی رای بدهند.

دبیرکل سازمان ملل به مجمع عمومی این سازمان اطلاع داد که 15 کشور شامل ونزوئلا دیرکرد در پرداخت سهم سالانه خود به بودجه عمومی سازمان ملل دارند و به علت بدهکار بودن به این سازمان نمی‌توانند در مجمع عمومی رای بدهند مگر آن که مشخص شود به علت شرایطی استثنایی این پول را پرداخت نکرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در نامه‌ای که بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل به منظور اعلام این مساله منتشر کرده نام کشور ایران نیز به عنوان کشور بدهکار به سازمان ملل به چشم می خورد اما دنیل توماس، سخنگوی مجمع عمومی بعدا اعلام کرد، ایران بدهی خود را پرداخت کرده و بنابر این اکنون می تواند در مجمع عمومی رای بدهد.

از دست دادن حق رای در مجمع عمومی سازمان ملل بیشتر برای ونزوئلا مایه شرمساری است زیرا این کشور در حال حاضر یکی از اعضای شورای امنیت بوده و در ماه آینده میلادی نیز قرار است ریاست دوره ای آن را عهده دار شود. با این وجود بدهکار بودن ونزوئلا به سازمان ملل مانع حق رای آن در شورای امنیت نمی شود اما بودن در این فهرست به معنی از دست دادن وضعیت در سازمان ملل است.

وزارت امور خارجه ونزوئلا هنوز در این مورد اظهار نظر نکرده است.

ونزوئلا در حال حاضر دچار یک بحران اقتصادی شده و سال گذشته میلادی اقتصادی این کشور 10 درصد انقباض پیدا کرد. نرخ تورم در این کشور در حال حاضر سه رقمی شده و اکنون ونزوئلا دارای بیشترین نرخ تورم در جهان است. این کشور به منظور کسب در آمد از صادرات به طور عمده به فروش نفت متکی است و کاهش شدید قیمت نفت موجب نیاز فراوان ونزوئلا به دلار شده است.

دولت ونزوئلا مقصر این وضعیت را دشمنان راستگرای خود می داند که به گفته این دولت عمدا دست به خرابکاری اقتصادی زده‌اند.

در نامه دبیر کل سازمان ملل تصریح شده که مجمع عمومی سازمان ملل می تواند به یک کشور بدهکار اجازه رای دادن بدهد به این شرط که به این نتیجه برسد ناتوانی این کشور در پرداخت سهمش ناشی از شرایطی بوده که خارج از کنترل این کشور عضو بوده است.

مجمع عمومی سازمان ملل با تصویب قطعنامه ای به پنج کشور فقیر و جنگ زده در این فهرست شامل کومور، گینه بیسائو، سائوتومه و پرنسیپ، سومالی و یمن حق رای دادن داد.

این نامه به حداقل پولی که 9 کشور دیگر باید بپردازند تا از حق رای برخوردار شوند اشاره کرده است.

31049

کد خبر 502375

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۳
  12 2
  رفیق محمودن دیگه
 • بی نام A1 ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۴
  4 0
  دیگه ایران بهشون باج نداده اینه که وضع مالیشون خراب شده