ایسنا نوشت: معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به سرنوشت‌ساز بودن اهمیت انتخابات پیش رو، گفت: در مجلس شورای اسلامی باید دنبال نمایندگانی باشیم که نسبت به مسائل توسعه‌ پایدار، محیط زیست و مدیریت جامع منابع و ثروت‌های کشور آگاهی، نگاه روشن و شجاعت کافی دارند.

معصومه ابتکار در اختتامیه جشنواره عکس و پوستر نفس‌های شهر با اشاره به اینکه "زبان هنر به ویژه عکاسی تاثیرگذاری بسیار عمیقی برای تغییر نگاه و ارائه زوایای پنهان و مهم به مسئولان و مردم دارد"، افزود: عکس‌ها می‌توانند تلنگری برای ذهن افراد باشند و در تغییر نگرش‌ها نسبت به مسائل و موضوعات تاثیرگذار باشند.

وی با بیان اینکه "به تغییر رویکردها در حوزه محیط زیست احتیاج داریم"، گفت: پیش‌تر تصور بر این بود که محیط زیست مربوط به زندگی شخصی افراد است اما براساس این تغییر نگرش متوجه شده‌ایم که محیط زیست به تک‌تک افراد مربوط است و مسئولیتی همگانی است که هر کسی که نفس می‌کشد و زندگی می‌کند باید نسبت به طبیعت خود و حفظ خاک، آب و هوا و تمام نعمات طبیعت مسئول باشد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه "عکس بسیاری از تهدیدات محیط زیستی را نشان داده و نسبت به آن‌ها هشدار می‌دهد"، خاطرنشان کرد: امروزه این تهدیدات تبدیل به زنگ خطر جهانی شده است و ما با تهدید جدی تغییر اقلیم مواجه هستیم.

به گفته ابتکار، توافق پاریس که چند ماه قبل به امضای 195 کشور جهان رسید، اجماعی جهانی و یکپارچه و اراده‌ای قوی برای مقابله با تهدید تغییر اقلیم است.

وی با بیان اینکه "تغییر اقلیم صرفاً تهدید نسل آینده نیست بلکه ممکن است حیات خود ما را نیز تحت‌الشعاع قرار دهد"، اظهار کرد: این نگرانی و این اجماع به تغییر رفتار دولت‌ها و مردم احتیاج دارد. برای دولت‌ها باید در سطح جهانی سیاست‌هایی گذاشته شود تا بحث توسعه در چارچوب پایداری تعریف شود. بسیار خوشحالیم که مقام معظم رهبری سیاست‌های کلی محیط زیست را ابلاغ کردند که این سیاست‌ها به مسائل هوا با جدیت پرداخته که می‌تواند عاملی برای تحرک بیشتر همگان باشد.

ابتکار در ادامه با اشاره به برنامه ششم توسعه اظهار کرد: در این برنامه بحث آلودگی هوا نیز لحاظ شده و در دستور کار جدی دولت قرار گرفته است. در دو سال گذشته با تاکیدات رئیس‌جمهور اصلاح کیفیت سوخت توزیعی در شهرهای بزرگ انجام شد که باعث شد میزان بنزن هوا کاهش چشمگیری بیابد. در 27 ماه اخیر میزان بنزن نزدیک به استاندارد جهانی رسیده است.

وی با اشاره به اینکه "توزیع بنزین یورو 4 در 7 کلانشهرها اتفاق افتاده است"، افزود: ارتقای استانداردهای تولیدی کشور به یورو 4 از جمله بنزین و خودرو طی این دو سال محقق شد. در حال حاضر 5 میلیون خودرو در تهران وجود دارد که برای دورانی است که استانداردهای تولید خودرو رعایت نمی‌شد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه در دوره گذشته براساس قانون معاینه فنی 5 ساله شد که هنوز هم گرفتار آن هستیم گفت: دوره ای را گذرانده‌ایم که سطح کیفیت خودروها ارتقا نیافت و هنوز هم خودروهایی که تردد می کنند مربوط به تولید سال‌های قبل است برای همین با وجود بهبود کیفیت سوخت میزان آلودگی هنوز بالاست. در حمل و نقل عمومی نیز تاخیرهای زیادی داریم که به خاطر مشکلات دولت نتوانسته‌ایم به هدف گذاری‌هایی دست یابیم.

ابتکار با اشاره به اینکه در سال 93، 350 هزار خودرو از رده خارج شد گفت: ‌امسال 90 هزار تاکسی از رده خارج شد که همین برنامه را برای اتوبوس ها و موتورها نیز داریم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه همه این اقدامات در مقطع کوتاه دوساله با جدیت دولت، همکاری دستگاه‌ها و شهرداری‌ها انجام شده است اظهار کرد: هنوز از برنامه‌های خود عقب‌تر هستیم و بخش مهم برنامه ما مشارکت مردم است. الگوی رفتار در استفاده کمتر از خودروی شخصی و استفاده بیشتر از حمل و نقل عمومی باید توسعه یابد.

ابتکار با بیان اینکه حفظ محیط زیست یک مسئولیت مشترک اجتماعی است و هیچ کسی نمی تواند از آن رفع تکلیف کند گفت: هنر یکی از موثرترین و قوی ترین ابزارها برای انتقال پیام‌های محیط زیستی و ایجاد یک تغییر اساسی در ذهن و فکر و رفتار مخاطبین است. باید از تک تک هنرمندان که در این زمینه تلاش کرده‌اند تشکر کنیم.

وی با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید در زمینه محیط زیست تلاش های بسیار زیادی داشته اظهار کرد: جلسه شب گذشته که با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور برگزار شد به منظور حل ساز و کارهایی که برای پیشبرد برنامه‌های مقابله با آلودگی هوا انجام شد جلسه مهمی بود.

وی با اشاره به اینکه هزاران واحد غیرمجاز تحت عنوان واحد صنعتی در تهران وجود دارد که مشکلات زیست محیطی بسیاری دارند گفت:‌ این واحدها نیاز جدی به ساماندهی دارند و این مساله بسیار پیچیده است. سازمان حفاظت محیط زیست نیز با جدیت پیگیر این مسائل است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به برگزاری جشنواره بین المللی فیلم سبز در اردیبهشت سال 95 گفت: از همه هنرمندان و فیلمسازان دعوت می کنیم در این زمینه برای ایجاد جریان اجتماعی حضور یابند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر در آستانه مقطع مهم انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان قرار داریم گفت: این انتخابات برای کشور ما که کشوری مردم سالار است و ثمره خون شهداست فرصت خوب و سرنوشت‌سازی است. در مجلس شورای اسلامی باید دنبال نمایندگانی باشیم که به مسائل توسعه پایدار، محیط زیست و مدیریت صحیح منابع طبیعی و ثروت‌های کشور آگاهی دارند و نگاه روشنی به آن‌ها دارند و شجاعت کافی را دارند که در این موضوع از حقوق ملت دفاع کنند.

ابتکار در پایان خاطرنشان کرد: در زمینه حفظ محیط زیست منافع برخی به خطر می‌افتد و نمایندگان مجلس باید از حقوق عامه دفاع کنند تا بتوانند کمک کنند که در آینده کشوری با طبیعت سالم و هوای پاک داشته باشیم.

۴۷۴۷

کد خبر 505776

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =