تسنیم نوشت: رئیس قوه‌قضاییه گفت: استقلال دستگاه قضایی یکی از ویژگی‌های نظام جمهوری اسلامی ایران است.

آیت‌الله آملی‌لاریجانی در مراسم افتتاح ساختمان جدید دیوان عدالت اداری اظهار داشت: انقلاب اسلامی ما حادثه‌ای بی‌بدیل و بی‌نظیر بود و هرچه بیشتر در تاریخ جلو می‌رویم می توانیم به شاخص‌های ویژه این نظام فلسفی سیاسی در جهان امروز پی ببریم.

وی ادامه داد: علاوه بر بی‌بدیل بودن اصل این نظام، یکی از ویژگی های نظام بی‌بدیل بودن نظام قضایی کشور است؛ نحوه چینش قوا در جمهوری اسلامی خاص است، در هیچ کجای دنیا روابط قوای سه گانه اینگونه نیست که علت آن وجود رهبر معظم انقلاب است.

رئیس قوه‌قضاییه گفت: در هر کجای دنیا رئیس قوه قضائیه به نحوی توسط قوه مجریه یا مقننه تعیین می‌شود اما در نظام ما قوه قضائیه کاملا مستقل از قوای دیگر است. این استقلال در هیچ‌کدام از نظام‌های قضایی دنیا وجود ندارد و قوه‌قضاییه جمهوری اسلامی می‌تواند بگوید با استقلال کامل در کنار قولی دیگر زیر نظر مقام معظم رهبری فعالیت می‌کند. مساله استقلال قوه‌قضاییه موضوع مشخصی است و این استقلال برای اینکه در همه امور جاری باشد نیازمند این است هرکسی در حد مسئولیت خود به این حفظ استقلال کمک کند.

آملی‌لاریجانی خاطرنشان کرد: شاید در هیچ کجای دنیا صدق نکند که قوه قضاییه این مقدار اختیار قانونی داشته باشد، بنابراین دستگاه قضایی از حیث اختیارات هم در دنیا بی‌بدیل است و در همین راستا توقع مردم هم از دستگاه قضایی بالاست و به همین جهت باید اعتماد مردم را جلب کنیم، اگر عدم سلامت در جایی از قوه قضاییه دیده شود مردم بی‌اعتماد می‌شوند.

وی افزود: امروز بعد از سی و چند سال می توانیم بگوییم قوه قضاییه مسیر تکاملی خود را طی کرده است، کسانی که اهل ثروت و قدرت بودند دیده شد که اگر تخلف کردند به محکمه کشیده شدند.
304 42

 

کد خبر 506279

برچسب‌ها