روحانی: برجام یک تمام شد، همه باید برای اجرای برجام 2 به صحنه بیایند

رییس جمهور در مراسم رونمایی از دستاوردهای فناوری فضایی کشور اعلام کرد که کشور از مرحله اجرای برجام یک با موفقیت عبور کرده و اکنون زمان اجرای برجام 2 و یا همان "برنامه جامع اقدام مشترک ملی" است.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام حسن روحانی عصر چهارشنبه در جمع متخصصان و دانشمندان حوزه فناوری کشور گفت: همه باید با همدلی و وحدت، برای اجرای برجام 2 به صحنه بیایند.

رییس جمهور برجام را فرصتی برای تعامل بیشتر با دنیا و استفاده از فناوری و دانش دیگران در پیشبرد سریعتر تحقیقات  بومی دانست و تاکید کرد : معنای برجام باز شدن مرزها برای واردات کالاها نیست  بلکه  امروز روز  بازشدن فضا برای کار، کوشش و تلاش و ایجاد اشتغال برای جوانان ایرانی است.

روحانی با تقدیر و قدردانی از تلاش اساتید و دانشمندان عرصه هوا - فضای کشورمان و با اشاره به تقارن سی و هفتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با تحول بزرگ دیگری در تاریخ کشورمان، گفت: بدون تردید اگر ایستادگی ملت ایران در برابر تحریم‌ها و فشارهای بدخواهان و درایت و رهنمودهای مقام معظم رهبری و فداکاری و تجربه کارشناسان و عالمان برجسته کشورمان پشت میز مذاکرات نبود، امروز نمی‌توانستیم فرجام برجام را شاهد باشیم.

رییس‌‌جمهور خاطر نشان کرد: انقلاب اسلامی به عنوان افتخار تاریخی ملت ایران در سایه ایستادگی و مقاومت مردم به دست آمد و امروز یکبار دیگر و در شعاعی کمتر ، مردم آزادی خود را از فشار تحمیلی و ظالمانه دشمنان به دست ‌آوردند. از این‌رو برجام یک موفقیت و پیروزی بزرگ محسوب می‌شود.

روحانی اضافه کرد: بدخواهان ملت ایران از همه امکاناتشان برای اعمال دقیق تحریم‌های ظالمانه استفاده می‌کردند و همه این فشارها نیز برای آن بود که ملت ایران در برابر قدرت‌های جهانی سر فرود آورده و تسلیم شود، اما این ملت نشان داد که در برابر سختی‌ها و فشارها، صبر و بردباری می‌کند، اما در برابر حرف زور سر فرود نمی‌آورد و این شعار اصلی مردم ایران بود.

رییس‌‌جمهور خاطر نشان کرد: برای پیروزی در برابر اقدامات تحمیلی دشمنان، باید کوتاه‌ترین، بهترین و کم‌هزینه‌ترین راه را انتخاب می‌کردیم، لذا آنچه در تیرماه گذشته تحقق یافت، این بود که می‌شود با منطق، افکار عمومی دنیا را تحت تأثیر قرار داد و در معامله‌ای با طرف مقابل خود،‌کاری کرد که پیروز شویم و طرف مقابل هم احساس شکست نکند.

روحانی گفت: مردم ایران حق دارند بخاطر این همه ظلمی که به آنها شده ، به قدرت‌های بزرگ اعتماد نداشته باشند، اما راهی که مردم از خرداد 92 انتخاب کردند این بود که اکثریت مردم تعامل سازنده با جهان را راه رسیدن به برجام می‌دانستند.

رییس‌‌جمهور اضافه کرد: دستیابی به برجام و پیروزی در برابر قدرت‌های بزرگ، نیازمند وحدت، همدلی و همزبانی بود.

روحانی خاطر نشان کرد: امروز هیچ‌کس حتی سرسخت‌ترین دشمنان ملت ایران تردید ندارند که در توافق و معامله اخیر، ملت ایران سود برده است و صراحتاً به این موضوع اذعان دارند.

رییس‌‌جمهور در ادامه وحدت و همدلی را لازمه توسعه و پیشرفت کشور دانست و گفت: امروز همه اقشار و گروه‌های موجود در کشور نسبت به توسعه در عرصه‌های مختلف و دستیابی به اهداف ملی اختلاف با یکدیگر ندارند لذا همه باید در کنار یکدیگر برای توسعه و آبادانی کشورمان گام برداریم.

روحانی دولت یازدهم را با تحمل‌ترین دولت در مقایسه با دولت‌های سابق دانست و گفت: هیچ دولتی به اندازه دولت یازدهم نه تنها انتقاد که البته آن را مفید و سازنده می‌دانیم، بلکه تخریب‌ها را تحمل نکرده است. البته مردم قدرشناس هستند و انصافاً از این دولت حمایت می‌کنند.

رییس‌‌جمهور همگان را به حضور در صحنه بویژه در صحنه فناوری‌های نو توصیه کرد و گفت: در عرصه فناوری نو نیز باید تا جایی که امکان دارد، برخی امور را به  مردم و شرکت‌های خصوصی واگذار کرد. همچنان که در برخی از کشورها، چنین روندی حاکم است.

روحانی بر ضرورت اولویت‌بندی در فناوری‌های نو و عرصه تحقیقات را مورد تأکید قرار داد و گفت: منابع کشور محدود است و با منابع محدود همه امور را نمی‌توان به سرانجام رساند، لذا باید با اولویت‌بندی وارد صحنه شده و امور را به نتیجه نهایی رساند.

رییس‌‌جمهور اظهارداشت: باید برنامه‌های بخش فناوری کشور در معرض افکار عمومی قرار داده شود و اطلاعات شفاف در اختیار مردم قرار گیرد و مردم در سیاست‌گذار‌ی ها حضور یافته و مشارکت کنند.

روحانی با تأکید بر ضرورت حضور و فعالیت در عرصه فناوری‌های نو، اظهار داشت: امروز آنچه با اجرای برجام در کشور اتفاق افتاده ، ایجاد فضای نوین در عرصه علم و فناوری است و باید از این شرایط برای ارتقاء و توسعه کشورمان نهایت استفاده را به عمل آوریم.

رییس‌‌جمهور تصریح کرد: برجام به این معنا نیست که دروازه کشور گشوده شده و باید تحقیق و پژوهش کنار گذاشته شود، بلکه بدین معناست که راه برای ارتباط و تعامل با دنیا باز شده و بایستی از دانش و فناوری‌های روز دنیا استفاده کنیم.

روحانی تأکید کرد: امروز روز واردات کالا از خارج به داخل کشور نیست، بلکه روز باز شدن فضا برای کار، کوشش و تلاش برای توسعه کشور است و همه باید کار بزرگی در شرایط جدید انجام دهیم. لذا تلاش برای رونق اقتصادی، اشتغال جوانان و کار و تلاش برای توسعه هر چه بیشتر کشور، رسالت و وظیفه بزرگ همگانی است.

رییس‌‌جمهور در ابتدای این نشست نیز با تبریک فرا رسیدن سی و هفتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار داشت: ملت بزرگ ایران با اتکال به خداوند و اعتماد به نفس ملی و با رهبری آن مرد استثنایی توانستند پرچم استقلال و آزادی را در سرزمین ایران برافراشته کنند.

روحانی خاطر نشان کرد: چه کسی در دنیا و حتی در داخل کشور در سال‌ 56 تصور می‌کرد که مردمی تنها اما متحد با رهبری آسمانی و با دستان خالی اما با دل‌های پر امید بتوانند یک رژیم استبدادی ریشه دوانده در این کشور را سرنگون کرده و درهای زندان‌ها را باز و انقلابیون و ایثارگران را از زندان‌ها آزاد کنند و همه آنهایی که بر این کشور استیلا داشتند و قدرت‌های بزرگ و بویژه آمریکا را بیرون رانده و انقلاب اسلامی را به ثمر بنشانند.

رییس‌‌جمهور اضافه کرد: حتی روز 12 بهمن 57 هم کسی فکر نمی‌کرد که انقلاب اسلامی طی 10 روز آینده به پیروزی برسد، اما زمانی که ملتی یکپارچه شدند، خداوند هم آن ملت را یاری می‌کند.

روحانی خاطر نشان کرد: قدرت و همه جهان پشت رژیم جبار قرار داشت، اما مردم ایران توانستند، اهداف بلند و آرمان‌های مقدس خود را برآورده سازند و در بهمن ماه سال 57 انقلاب اسلامی تمام تاریخ آن ایام را تحت تأثیر قرار داد.

رییس‌‌جمهور گفت: زمانی که انقلاب اسلامی به پیروزی رسید، عده‌ای تصور می‌کردند، پس از گذشت چند ماه مردم به آرمان‌های خود پشت خواهند کرد و ساختن یک نظام جدید، امکان‌پذیر نیست و حتی آن کسی که فرودگاه مهرآباد را با گریه ترک می‌کرد چنین تصور داشت که چند ماه بعد بازگشته و سلطه خود را ادامه خواهد داد.

روحانی گفت: امروز بعد از انقلاب اسلامی حادثه بسیار بزرگی بود که یکی از ویژگی‌های آن پیروزی یک ملت نه تنها بر استبداد داخلی بلکه بر استعمار خارجی و قدرت‌های بزرگ جهان بود و امروز بعد از 37 سال به آن روزها می‌بالیم و به همه کسانی که برای  استقلال و آزادی کشور و احیاء قانون اسلام ایستادگی، مبارزه و مشقت ها  را تحمل کردند، افتخار می‌کنیم.

رییس‌‌جمهور در ادامه با اشاره به نقش ارتباطات در پیروزی انقلاب اسلامی،  گفت: امام زمانی که در نوفل لوشاتو حضور داشتند سخنرانی های ایشان تلفنی به داخل کشور منتقل می‌شد و صنعت ارتباطات بویژه تلفن و تلگراف و پست نقش مهمی در روند انقلاب اسلامی داشتند.

29213

 

کد خبر 506536

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 16
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 16
 • بی نام A1 ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۴
  60 8
  روحانی تنها سیاستمدار در ایران است که سیاست را به عنوان یک شغل قبول دارد و دقیقا مثل یک سیاستمدار اهل مذاکره و رایزنی است،فقط اقای روحانی، در مورد رد صلاحیتها بشدت پای کار باشید زیرا اگر ذره ای عقب نشینی کنید مجلسی تشکیل خواهد شد که از مجلس نهم تندرو تر و از مجلس هفتم بی خاصیت تر است مجلسی تشکیل خواهد شد که تمام تصمیمات و زحمات شما را در اجرای برجام نقش برآب خواهد کرد و کاری خواهند کرد که اولین رئیس جمهور چهار ساله شوید.
 • ناصر هشترودی A1 ۱۶:۵۰ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۴
  33 3
  برجام 2 مبارزه با افراط و فساد و گشایش اقتصادی به شرطی که قدرت خرید مردم مثل سال 84 در بهترین شرایط باشد اگر قدرت خرید مردم بهتر نشود اقتصاد بهتر نخواهد شد چرا که مصرف کننده اصلی تولید داخل کشور است
  • m gh IR ۱۷:۴۴ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۴
   12 28
   بزار از برجام 1 یه خیر کوچیک مردم برسه ، چشم تا برجام 1000 هم می ریم جلو
  • محمد جواد جلالی A1 ۱۷:۵۷ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۴
   18 4
   به همین هوا باش که قیمتها به سال 84 برگرده..مثلا پراید 6 تومن ؟؟ پس حقوق شما هم باید به سال 84 برگرده...
 • بی نام IR ۱۷:۱۰ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۴
  18 5
  آقای روحانی برای کمبود آب یا آلودگی هوا هم یه برجام ایجاد کنیم چطوره ؟؟؟
 • بهار A1 ۱۷:۲۵ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۴
  18 50
  ازبرجام یک چه خیری دیدیم که برجام دو شروع کنی؟
  • بی نام IR ۱۹:۲۱ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۴
   24 8
   همین که دلواپسان سنگ رو یخ شدند خودش یک موفقیته
  • مهران IR ۲۰:۲۴ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۴
   9 16
   یعنی این همه کینه به دل داری ؟؟ حالا دلواپس ها سنگ رو یخ بشن چی به تو می رسه ؟؟
  • منتقد IR ۲۲:۱۶ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۴
   13 5
   کیه که ندونه تندروها و گروههای فشار هر روز به نوعی مانع اجرای برجام میشوند.یک روز با شعار دادن و یک رو با حمله به دیپلماتهای داخلی و یک روز هم ادعا خار و خفیف کردن ملوانان امریکایی.
  • بی نام IR ۲۳:۵۱ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۴
   9 4
   اولین سودش نداشتن نگرانی از سقوط هواپیماییه که داخلشم دومین سود کاهش بیکاری قشر تحصیلکرده هست که مستقیما به بنده میرسه سومین سود بلندشدن صدای اختلاسگرانه پنجمین سود فرستادن یا گرفتن قانونیه ارزه که اونم مستقیما به بنده میرسه پس متوجه شدی که خیلی سود میرسه البته به مردم عادی نه کاسبان تحریم انشالله که ادامه پیدا کنه این سنگ رو یخ شدنشون
 • عزيز A1 ۱۹:۳۵ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۴
  23 3
  برجام ٢چند سال طول ميكشه تا به فرجام برسه ؟ تو كدوم برجام بى كارى ما جوونا به سرانجام ميرسه ؟
  • بی نام EU ۲۲:۱۳ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۴
   7 19
   با عُرضه باشی همین الان هم کلی کار هست. البته اگر تنبل باشی و دنبال کار راحت باشی هیچ
  • مهران IR ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۵
   6 0
   بله کار هست . ولی کاری که باید از 9 صبح تا 10 شب بری سر کار و آخر ماه 800 تومن اون هم با منت می زارن کف دستت
 • بی نام DE ۲۲:۰۶ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۴
  4 3
  پناه بر خدا
 • بی نام IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۵
  6 1
  ما کارگران که تو برجام یکش موندیم و با این اوضاع گرونی داریم از صحنه روزگار حذف میشیم. مگه جایی واسه برجام 2 هم میمونه؟
 • سعید IR ۰۵:۲۱ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۷
  0 0
  نه دیگه اینجوری نشدقرارشدبرجام اجرابشه دیگه یک ودوو....نداریم خسته نباشید.